Juunioride ja Noorte Koolisõidu Euroopa Meistrivõistlused kaunis Compiegne’is

Juunioride ja Noorte Koolisõidu Euroopa Meistrivõistlused peeti tänavu Prantsusmaal kaunis Compiegne'i piirkonnas. Võistlusest võttis osa ka Eesti valitsev noortemeister Getter Kangur oma põhihobusel Palladion. Keskuse lähedal elav ratsutajast eestlanna käis võistlust ka ise kaemas ning toomegi tema vahendusel sündmuse nüüd teieni.
 
 
Compiegne'is on ajaloohõngu. Oli see ju koduks nii Louis XV-le kui Napoleon III-le – ja elasid nad samas lossis! Lossis, mis on Verailles' ja Fontainebleau kõrval üks Prantsusmaa kuninglikemaid ehitisi. Juba 18. sajandil leidis Louis XV, kes muide väga armastas ratsutamist, olevat Compiegne'i metsad oma lõputute alleedega parimad kohad pikkadeks jahiretkedeks. Sada aastat hiljem, kui omakorda Napoleon III ennast Compiegne'i lossi sisse seadis, leidis ka tema, et paremat kohta hobustele on raske leida. Nii lõi ta sinna juba suuremat sorti sõjaväelise ratsabaasi, kus iga päev sai näha tuhandeid hobuseid.
 

Foto: Marc Poirier

Foto: http://www.hunter.cuny.edu

Foto: http://paysdhalatte.over-blog.com/

 


Üks maailma kaunemaid võistluspaiku
 
Tänapäeval teatakse Compiegne'i ratsakeskust kui üht ilusamat võistluspaika maailmas. Suure metsa sees asuv võistluskoht on 10 hektarit suur ja sisaldab endas kolme areeni :
            – 40m x 120m muruväljak koos mõne derbytakistusega. Muruväljaku ääres on tribüün 1000 kohaga. Tänavusel EM-il leidis osa sellest kasutust alana, kus võistlushobused said käia muru söömas.
            – Muruplatsi kõrval on 70m x 70m soojendusväljak, mis koolisõiduvõistlusel leidis rakendust kordetamisalana.
         – Meistrivõistluste võistlusväljakuna kasutati 9 000m² liivaväljakut, kuhu oli ehitatud kaks koolisõiduareeni. Ka sellel võistlusväljakul on eraldi tribüün.
            – Kolmas, väiksem liivaväljak, on mõõtmetega 120m x 60m ning EM-il leidis see kasutust parklana pressile ja VIP-külalistele.
            – Koolisõiduvõistluse soojenduseks kasutati eelnevate areenide soojendusväljakuid, kuhu oli ehitatud kolm täismõõtmetes koolisõiduaeda.


Võistluspaiga lähedal asub suur hipodroom, kus igal nädalal toimuvad traavi- või galopivõiduajamised. Imelised võistlustingimused on loodud ka kestvusratsutajatele. Compiegne'i mets on suurim Picardy piirkonnas. Metsas on eraldi teed nii hobustele kui inimestele. Hobustele mõeldud rajad on liivakattega ning asuvad risti-rästi umbes 14 hektari suurusel maa-alal. Loodud on kõik tingimused, et korraldada heal tasemel võistlusi koolisõidus, takistussõidus, kolmevõistluses, kestvusratsutamises ja rakendispordis. Võistlusareeni läheduses asub suur autoparkla hobuveokitele ja väliboksid, mis on Compiegne'is aastaringselt.

Château de Compiègne park © Lucryso

Kordetamisväljak

 
 
Favoriit Saksamaa pidi noorteklassis pettuma
 
Tänavused Euroopa Meistrivõistlused Juunioritele ja Noortele toimusid 9.-14. juulini. Võistlustel osales 20 rahvust 114 ratsanikku ja hobust, võisteldi nii meeskondlikus- kui individuaalarvestuses. Võistluse favoriidiks peeti kahtlemata Saksamaad, kes võitis eelmisel aastal meeskondliku noorte arvestuse ja nii juuniorite kui noorte individuaalarvestuse hõbeda ning pronksi. Nende tugevaks konkurendiks peeti Hollandit, kelle käes on 2012. aasta juuniorite nii individuaal- kui meeskonnasõidu kuldmedal ja noorte meeskonnaarvestuse pronksmedal. Vägagi konkurentsivõimeliseks peeti ka Taanit, kelle tulevikulootus Cathrine Dufour tahab kindlasti kaitsta oma mullust noorte individuaalarvestuse meistritiitlit. Kohalik ajakirjandus pakkus üllatajana välja ka Inglismaa meeskonna, kelle noored ja juuniorid on tänavu rahvusvahelistel võistlustel vägagi edukalt esinenud.

 

Noorteklassi võidukas Madalmaade võistkond. Foto: Dirk Caremans / FEI
 
 
Esimesel päeval (teisipäev), nagu ikka, leidis aset hobuste ülevaatus ja pidulik avatseremoonia. Ülevaatusest ei pääsenud edasi vaid noore ukrainlanna Victoria Lishchuki hobune Amir, kellele üle 2000 km kestnud autosõit ja kuumus olid lihtsalt liiast.
 
Kolmapäeval, alates kella üheksast hommikul, toimus noorte ja juuniorite meeskonnasõidu esimene osa, kus noorte arvestuse esikoha võttis Saksamaa 71,290 %-ga. Teiseks tuli ootuspäraselt Holland ja kolmandaks mõnevõrra üllatuslikult Rootsi 67,382 %-ga. Kõige suurema kaasaelajaskonnaga Hispaania jäi seekord 10-ndaks 61,289 %-ga. Kodupubliku ees võistlev, (kuid ilma kaasaelajateta) Prantsusmaa jäi seekord üheksandaks 63,802 %-ga. Ka juunorite meeskondliku arvestuse esikoha võitis kolmapäeval Saksamaa 70,243 %-ga. Sarnaselt noortele järgnes neile Holland 69,445 %-ga.

Rootsi võistkonna esindaja Anna Drugge (Rootsi poniklassi ja juunioride meister) ning Stroller
 
Neljapäeval toimusid meeskonnasõitude finaalid, kus Saksamaa eest võttis kuldmedali ära hoopis Holland võimsa 72,465 %-ga. Kõiki madalmaade noori hinnati tulemusega üle 70%, meeskonna kaptenit, Stephanie Kooymani Winstonil lausa 75,465% vääriliseks. Teisele kohale langes Saksamaa 71,228%-ga. Meie lähiriikidest oli parim Rootsi 69,561%-ga, mis asetas nad neljandale kohale Belgia järel. Tugevaks peetud Taani pidi seekord leppima viienda koha ja 69,509 %-ga.

Pettunud sakslased
 
 
Juunioride finaalis pea kõik sõidud üle 70%
 
Kui noorte meistrivõistluse kulla napsas Holland Saksamaa eest ära, siis juuniorite esikohta õnnestus neil siiski kaitsta ja seda 72,414%-ga. Madalmaad jäid teisele kohale 70,712%-ga. Suurimaks üllatajaks võib pidada Norrat, kes esimesel päeval jäi kaheksandaks 66,216%-ga, kuid neljapäeval parandas oma skoori 67,826%-ni ja võttis sellega neljanda koha Taani järel.

 
Reedest pühapäevani toimusid juuniorite ja noorte individuaalarvestused, mis kulmineerusid pühapäeval toimuva muusikalise vabakavaga. Juuniorite võistlustel jäi silma eriti Hispaania – seda oma ülimotiveeritud fännidega. Kaasaelajatest oli palju abi, sest reedese kvalifikatsiooni võit läkski Juan Mutate Guimonile Don Diegol.

Hispaania fännid

 

Järgnevatel päevadel ta enam nii head tulemust näidata ei suutnud ja finaalis pidi leppima neljanda koha (76,175 %). Juuniorite klassi võitis Johanne Pauline Von Danwitz (GER) hobusel Habitus 10, kellega sõideti välja rekordilised 81,125%, ka teine koht läks Saksamaale – 79,375%-lise supertulemuse saavutas Anna-Christina Abbelin hobusel Fuerst on Tour. Kolmanda koha saavutas mõnevõrra üllatuslikult norrast pärit Alexanda Gamlemshau Andresen hobusel Belamour 78,400%-ga. Märkimisväärne on, et pea kõik finaalis osalenud juuniorid lõpetasid üle 70%-lise tulemusega.

Juunioride kuld: Johanne Pauline Von Danwitz (GER) ja Habitus. Foto: Dirk Caremans / FEI

Juunioride esikolmik (vasakult): Anna-Christina Abbelin (hõbe), Johanne Pauline Von Danwitz (kuld), Alexanda Gamlemshau Andresen (pronks). Foto: Dirk Caremans / FEI

 
 

Taanlannalt rekordskoor 83,600%

 
Noorte arvestuses, kus tugevas konkurentsis sai näha ka Eesti lippu, oli 51 osalejat ja, nagu ikka, domineerisid madalmaade ja Saksamaa esindajad. Tõsise favoriidina mainiti korduvalt eelmise aasta meistrit Cathrine Dufori (DEN), samuti kahte sakslast: Florine Kienbaumi, kes eelmisel aastal oli EM-il neljas ja sel aastal Saksamaa noorte meistritiitli omanik; ning teise sakslasena Charlott-Maria Schrumanni, kes oli paar aastat tagasi meistritiitli omanikuks. Paraku tegi Schrumann laupäevases sõidus ühe vea – sellest hoolimata 70,579% ja 11. koht, mis tagas pääsu finaali.

Florine Kienbaum hobusel Don Windsor Old (GER, individuaalne 9. koht)
 
Laupäevase sõidu võit läks ootuspäraselt Cathrine Dufourile, kes oma Taani soojaverelisel Atterupgaards Cassidy'l sõitis välja 77,789%-lise tulemuse. Talle järgnesid sakslane Juliette Piotrowski 76,421%-ga ja kaks hollandlast: meeskondliku arvestuse staar Stephanie Kooyman 76,395%-ga ja Anne Meulendijk 74,289%-ga. Finaalis säilitas oma esikohta Dufour, sõites välja rekordilised 83,600%. Teisele kohale platseerus Stephanie Kooyman 79,225%-ga ja kolmandale Juliette Piotrowski 76,425%-ga. Meie lähinaabritest oli parim, ja ühtlasi ka ainus finaalis osalenu, Marina Mattsson (SWE) oma oldenburgi tõugu hobusel Cassio, kes saavutas ülitugevas konkurendis viienda koha 73,025%-ga.

Noorte Euroopa meister Cathrine Dufour hobusel Atterupgaards Cassidy. Foto: Dirk Caremans / FEI
 
 
Korralduslik pool jättis soovida
 
Võistlus oli ilus, jooksis enam-vähem plaanipäraselt, rekordeid purustati ja elamusi jagus igasse päeva. Eestlasele kohaselt tahaks aga viriseda ka… Informatsiooni oli kohati väga raske kätte saada, eriti Internetist. Võileivad olid uskumatult kallid (5 eurot!) ja sisaldasid ainult saia ja juustu, isegi võid ei olnud. Pealtvaatajaid oli piinlikult vähe – võistlust põhimõtteliselt ei reklaamitudki. Õnneks on belglaste ja hispaanlaste seas koolisõiduentusiaste, kes oma tiimiliikmed õigeks ajaks tribüünidele ajasid, et need tühjusest päris karjuma ei hakkaks.
 

Charlott-Maria Schurmann (GER) ja Edward 28. Noorteklassi viies koht.

 
Kui aga virin kõrvale jätta, siis võib nädalavahetusega rahule jääda küll: näha sai ju põnevat võistlust, üllatusi oli, väikseid apsakaid juhtus, suuri õnnestumisi ka, ja mis peamine – ilm oli väga ilus!
 

Kuna, nagu mainitud, ei ole võistluse koduleht kõige parem, on tulemused paremini loetavad Eurodressage.com-is  http://www.eurodressage.com/equestrian/2013/07/10/scores-2013-european-junior-and-young-riders-championships