Kolmevõistlejad jõudsid tagasi koju! Loe Kaire muljeid MM’ist

Kaire Kalm ja Cavalier noorhobuste MM-i pühapäevases takistussõidus. Foto: Erakogu

Möödunud nädalal kogunesid noorhobused Prantsusmaal Lion d’Angersis, kus toimusid kolmevõistluse maailmameistrivõistlused noortele hobustele.

Eestit esindavatel sportlastel vedas loosiga ning kolmevõistluse ratsastus leidis nende jaoks aset koolisõitude esimesel sessioonil neljapäeval. Jaagupi ja Aspirini tulemus peale koolisõitu oli 65.28% (34,7 mp) ning Kaire ja Cavalier sõitsid välja 60,55%, (39,4 mp) mis andsid neile vastavalt 45 ja 65 koha 69 startija hulgas. Neljapäevaste koolisõitude parimaks osutus Ingrid Klimke hobusel Asha P, kes sõitsid välja tulemuse 74,72% (25,3 mp) ning asusid võistlust juhtima. Reedel koolisõidud jätkusid ning päeva lõpuks oli selge, et viimasena startinud Michael Jung ja Choclat, sõites välja 75,00%  (25,0 mp) suutsid Klimket 0,3 miinusega edestada ning asusid sellega ise seitsme aastaste klassi etteotsa.

Laupäevasel krossil startis meie omadest kohe alguses viiendana Kaire ning kuna kahjuks ülekande vahendusel ei õnnestunud teda meist kellelgi näha, saime peagi ülekande kommentaatoritelt teada, et nad on edukalt raja lõpetanud. Rajalt võeti kaasa vaid ajamiinuseid (17,2) ning nii kujunes nende tulemuseks peale kahte ala 56,6 miinuspunkti. 21 startinud Jaagup ja Aspirin olid krossis jõudnud juba peaaegu et lõppu, kui õnnetu allahüpe 19A takistusel neile saatuslikuks sai ja hobuse kukkumisega lõppes. Hetkeks tekkis ka kodustel üsna ärev seis, kuna kukkumise tõttu tuli võistlusesse paus ning järgmiste stardid viibisid. Õnneks saime üsna pea kinnitust, et nendega on kõik hästi. Seekord siis lõppes võistlus nende jaoks sedasi.

Raja 19A takistus, kus Jaagupil ja Aspirinil eksimus tuli. Pildil seda edukalt ületamas belglanna Julia Schmitz hobusel Figaro des Concessions. Foto: Solène Bailly Photos

Õnnetult kukkus rajal ka viimasena startinud klassi liider Michael Jung, kui tema hobune Choclat ei suutnud enese jaoks kaheksandat tõket piisavalt selgelt mõista. Hobune pääses suuremate vigastusteta, kuid Michael viidi haiglasse, kus tal tuvastati purunenud õlavars. Tegemist on puhta murruga ning operatsiooni ei vaja. „Nüüd on vaja kannatlikkust ja lihtsalt oodata … mis kahjuks ei ole üldse minu tugevus“ kommenteeris Jung ise. Hobune Choclat on siiani võitnud juba kolm rahvusvahelist võistlust, CIC1* Strzegomis möödunud oktoobris, CIC2* Haras de Jardys selle aasta juulis ning ka CIC1* Strzegomis tänavu augustis.

Pilt kaheksandast tõkkest, millel õnnetult liidrid kukkusid. Foto: Marie Sapin

Pühapäevane päev algas pikale kolmevõistlusele kohaselt hommikuse veterinaarülevaatusega, mille Cavalier läbis edukalt. Takistussõidule mindi vastu pealelõunal ning meie paar lõpetas selle 17 karistuspunktiga, milles sisaldusid kolm maha aetud takistust ning viis lisamiinust ületatud normiaja eest. Kaire ja Cavalieri lõpptulemuseks seitsmeaastaste noorhobuste MM-il kujunes 73.6 miinuspunkti ja sellega teenitud 47 koht 56 lõpetaja seas.

Klassi võitis tugevalt alustanud Ingrid Klimke hobusel Asha P, kes lõpetasid võistluse avapäeval välja sõidetud skoori juures, milleks oli 25.3 miinuspunkti.

Ingrid Klimke ja Asha P – 7 aastaste hobuste maailmameistrid. Foto: Solène Bailly Photos

Kuue aastaste hobuste võit läks Suurbritanniasse, selle võitsid Kitty King hobusel Cristal Fontaine, kokku 25,4 miinuspunktiga.

Küsisime ka Kaire enda muljeid, kuidas sellisel suurvõistlusel osaleda oli:

„Kevadel polnud MM meil üldse plaaniski. Ausalt öeldes polnud ma isegi teadlik sellisest suursündmusest Lionis. Hooaeg kujunes aga väga edukaks ja kaks kuud enne MM-i soovitas Heli Varik, et võiksin ka proovida. Osaliselt sai hobune juba peale Põhjamaade Meistrivõistlusi puhkuselegi saadetud, aga tuli tunnistada, et võimalust minna MM-ile Eestit esindama tihti ei teki ja nii see plaani võetud saigi. Kvalifikatsiooni tagaajamine oli omaette elamus. Selle eest pean jälle Heli Varikut ja Jaagup Kallast tänama.

2900 km ja 40 tundi autosõitu mõjub nii hobusele kui ratsanikule. Isiklik  tulemus oli meie hooaja keskmisest tunduvalt madalam. Sellepärast pean vabandama. Oleks saanud paremini. Trenni ei jõudnud piisavalt teha. Samas oli nii skeem, kross kui ka parkuur väga rasked. Nii suur tribüün ja melu ratsastusel pani Cavalieril pea ringi käima ja pool soojendust käisime tagajalgadel.

Meeletud allahüpped krossil tekitasid iiveldust. Öö enne krossi jäi väga lühikeseks, esimest korda kartsin, et hobune võib viga saada. Nagu ikka oli mul plaan- rahulikult aga kindlalt. Kõik tõkked said tuldud nagu plaanitud. Aja eest saadud punktid mind hetkel ei kõiguta. Krossi ettevalmistus oli märkimisväärne, lausa fantastiline. Rajal sai hüpatud nii üles kui alla, ronitud mäkke ja laskutud järsakutest, väga mitmekesine tõkete valik.  Oleks meil vaid selline koht kus treenida. Ca pooled tõkked olid hobuse jaoks täitsa uued.

Parkuuris tekkis olukord, kus soojendus oli kõval niidetud pinnal ja võistlusplats oli värskelt kastetud pehme vetruv ja palju pikema muruga. Kaotasime rütmi peale esimest tõket ja nii need vead tulidki.

Peale krossi oli eufooria meeletu! Aitäh Mikk Nõmm, et sa minu ja hobuse finišis vastu võtsid ja aitasid. Oli suur abi!

Samuti said mu vanemad kõvasti vatti hobuse majandamisega. Ilma nendeta poleks ma olnud võimeline seal üldse osalema.“