Kärdla ratsupäevad tähistavad kümnendat juubelit

Eeloleval nädalavahetusel saavad Hiiumaal Linnumäe ratsakeskuses teoks juba kümnendad Kärdla ratsupäevad. Hobumaailma toimetusel oli sel puhul meeldiv võimalus intervjueerida ratsupäevade hinge ja peakorraldajat Jaanus Berkmanni.

Kärdla ratsupäevad toimuvad tänavu juba kümnendat korda. Läheme tagasi lätete juurde – millest tekkis idee korraldada Hiiumaal suurejoonelist takistussõiduvõistlust?

Nagu paljudki projektid, sai ka see võistlus alguse juhuslikult. Tütardel tekkis huvi ratsutamise vastu, seejärel alustasime vaikselt oma talli rajamist ja ühel ilusal hetkel tekkiski mõte korraldada veidi laiema haardega kui ainult Hiiumaale mõeldud takistussõiduvõistlus.

Noorem tütar Maarja lastele trenni andmas

Linnumäe võistlus on sportlaste poolt alati hinnatud oma suurepärase korralduse poolest. Kaugelt vaadates tundub mere taga sellisel tasemel võistlust korraldada paras pähkel. Millest ammutad sellist energiat?

Selge on see, et kaugel suurtest tõmbekeskustest on võistluse korraldamine seotud suuremate jõupingutustega. Mandrilt tuleb „importida“ erinevaid vajalikke vahendeid, samuti personali. Lihtsustanud on korraldamist strateegiliste partnerite olemasolu mandril – pikki aastaid oli meie partneriks Palladium Cup, mille üks etapp on aastaid toimunud Linnumäel, tänavu toimub meil ERL-i suvise karikasarja etapp. Unustada ei saa ka sponsoreid, kelle põhituumik on meid aidanud juba pikalt.

Jaanus ratsaväljaku ees mõistatamas, kuhu tänavu telgid paigutada

Mis teeb Sinu arvates Hiiumaa võistluse eriliseks? Startide arv on aastaid olnud piisavalt suur – osalevad sportlased mitmetest riikidest. Samuti on tavapärastest takistussõiduvõistlustest surem publikuhuvi.

Eks saartel on alati oma võlu. Paljud võtavad seda omalaadse puhkusena. Nii Eesti kui Läti ratsutajad on mitmelgi aastal saabunud päevi varem, veetnud peredega aega ning nädalalõpu pühendanud võistlemisele. Mis puudutab publikuhuvi, siis siin on oma osa kindlasti võistlusele lisatud kultuuriprogrammil. Kohalikule publikule on lisaks eelnevale aastaid magnetina mõjunud üleriigiliselt reklaamitud Palladium Cupi saarele tulek. Tullakse huviga vaatama riigi parimate ratsutajate sooritusi.

Kümme aastat on möödunud. Kuidas edasi? Ega ometi suurepärane traditsioon katke?

Pärast võistluse lõppu ja suurt rahmeldamist on sageli tunne, et aitab sellest. Mõne kuu möödudes negatiivsed emotsioonid ununevad, positiivsed jäävad ning mõte hakkab liikuma juba uue aasta plaanide-kavade suunas. Ilmselt pole erinev ka tänavune aasta. Lubama ei julge küll midagi hakata, kuid loodan, et traditsioon ei katke ning jõudumööda teeme oma võistlust edasi

Jaanus ja sõbrad