Kärdla Ratsupäevad tõid taas Hiiumaale ülisuure hulga hobuseinimesi

XII Kärdla Ratsupäevad on saanud ajalooks. Kolmandat aastat järjest oli Hobumaailma toimetus kohal korraldustoimkonna liikmetena ning seda suure rõõmuga – ürituse, mis nii paljudele inimestele korda läheb, toimumisele on lausa lust kaasa aidata.
 
Seda lugu kirjutama hakates püüdsin meenutada, mitmel korral olen osalenud Kärdla Ratsupäevadel, kuid see ei olnudki nii lihtne. Esimest ratsupäevade külastust mäletan selgelt ja ülipositiivses võtmes, aastanumber aga ei meenunud. Helistades tollasele Parkuuri klubi treenerile Mikk Nõmmele, jõuame ühiselt järeldusele, et tegemist oli kolmandate ratsupäevadega aastal 2003. Miks Mikk Nõmmele? Aga seda seepärast, et tollal tema treenitavad ja minu manageeritavad noorsportlased võitsid neil võistlustel pea kõik, mis võimalik. Käisime tollal oma klubist kaheteistkümne hobusega, kellest auhindadeta ei jäänud keegi. Olid sellised ajad tänaseks tegevuse peatanud Parkuuri klubil. Pärast seda aastat olen Kärdla Ratsupäevadel käinud kõikidel aastatel, seega kümnel korral ning seda nii pealtvaataja, ametniku kui viimastel aastatel päevajuhina.

XII Kärdla Ratsupäevade meeleolukas ja toimekas meeskond. Foto: Rein Pill

Rõõmsad noored vabatahtlikud


 
Kärdla Ratsupäevad = Eesti ratsaspordi suvepäevad
 
Rõõm on tõdeda, et positiivne emotsioon ei valda seoses Kärdla Ratsupäevadega pelgalt mind, vaid sama tunnevad väga paljud ratsaspordiga seotud inimesed Eestimaal. Kasvõi fakt, et viimastel ratsupäevadel anti üle 500 stardi ning pea igal sportlasel oli kaasas oma toetusrühm, räägib iseenda eest. Rahvast tõmbab Linnumäele ilmselgelt väga heal tasemel korraldus, oma panuse annab kindlasti eriline aura, mis kaasneb saarele minekuga. Asjale annab vürtsi, et pidevalt on kohal ka meie takistussõidu paremik. Sel korral osalesid näiteks Rein Pill, Tiit Kivisild, Urmas Raag, Andres Udeküll, Paul Argus, Ebbe-Liisa Sõnajalg ja teised. Üritust võetakse nii mõnusa mõõduvõtmisena kui väikese puhkusena. Just viimast silmas pidades leian, et Juurimaa talli üks juhtfiguuridest Eve Raudnagel tabas naelapea pihta, kui nimetas Kärdla Ratsupäevi minuga vesteldes Eesti ratsaspordi suvepäevadeks. Geniaalne definitsioon, Eve!

Ametnikud tööhoos: Ave Talts, Tõnu Kaumann, Mart Maidvee, Jaanus Berkmann ja Allan Hook

EHS esitles kauneid eesti tõugu hobuseid, kelle ametlik ülevaatus toimus ratsupäevadega paralleelselt kõrvalasuvas maneežis

Catlin Vatsel ja Catwoman XS


 
President Ilves ja proua Evelin auhinnatseremoonial
 
XII Kärdla Ratsupäevad jäävad Eesti ratsaspordi ajalukku mõnusa ja piduliku vahepalaga. Esmakordselt meie ratsaspordi ajaloos osales takistussõiduvõistluse auhinnatseremoonial Vabariigi President. Proua Ilves on küll osalenud Tallinn International Horse Show tseremoonial, kuid riigi esimene mees tegi seda esmakordselt. Presidendipaar pidas samal ajal toimunud Kärdla Kohvikupäevadel kohvikut nimega Kadriorg ja leidis samas aega teha väike kõrvalpõige Linnumäele, andmaks üle auhinnad laupäevase esimese sõidu ning Saarte Suvise Karikasarja parimatele.

Vabariigi President annab Maris Suusterile üle karika Saarte Avatud Karikavõistluste kõrgeima arvestuse teise koha puhul


 
Prseidendipaarile, kellega olid kaasas Hiiu Maavanem ja Hiiumaa Spordiliidu juhataja, tegi ratsupäevade peakorraldaja Jaanus Berkmann ekskursiooni tallis ja võistlusväljakul ning juhatas seejärel asjaomased auhinnatseremooniale. Paraku ei saadud läbi ka väikese intsidendita, kui üks auhinnatseremoonial osalenud hobustest rahutuks muutus ja auhinadade üleandjate suunas tormas. Õnneks pääsesime suuremate kahjudeta – suurima „löögi“ võttis enda peale presidendiprouat turvamehelikult ette hüpates kaitsnud ERL-i ja Kärdla Ratsupäevade pealik Jaanus Berkmann.

 
Rakendisport tõmbab oma atraktiivsusega
 
Kärdla Ratsupäevade programm on laienenud pidevalt. Lisaks takistussõidule võisteldi mullu kestvusratsutamises ja tehti rakendispordi näidisvõistlus, mis sisaldas krossi ja täpsussõidu elemente. Sel aastal olid rakendisportlased väljas täisprogrammiga, mis osaks ERL-i rakendispordi karikasarjast.

Hiiu maavanem Riho Rahuoja sõnul on ratsupäevad Hiiumaal oluline üritus, mis sujub suurepäraselt koostöös samaaegselt toimuva Kärdla Kohvikutepäevaga
 
Rakenditega sel korral ainult ei võisteldud, vaid anti oma panus paralleelselt toimunud kohvikupäevade avamistseremooniasse. Presidenipaari lahkudes koondusid kõik rakendid rivvi ning ühise paraadiga liiguti Kärdla keskväljakule kohvikupäevade avatseremooniale ning tagasi reklaamimaks muuhulgas ratsupäevi. Paraadijärgselt olla linnarahvas näinud üht lipsu ja ülikonnaga meest, kes kühvel ning hari käes korjas linnatänavail kokku kõike, mida hobused paraadi teekonnale maha olid jätnud. Teadjamad tundsid lipsustatud härras ära kohaliku mehe Berkmanni Jaanuse.

Paraad läbi Kärdla kesklinna meelitas sadu inimesi hobuseid kaema
 
Rakendid tõmbavad oma atraktiivsusega ja seda eriti krossil. Päris mitmed muudest valdkondadest tuntud inimesed on tänavu osalenud kutsarite kaassõitjatena-kallutajatena. Hiiumaal tegid oma debüüdi sepp-rautaja Reimo Õunmaa ja takistussõitja Urmas Raag, kes olid vastavalt Eve Haggi ja Urmas Saksa abilisteks. Eelnevatel võistlustel on samas ametis olnud näiteks veterinaar Tiit Siiboja ning sepp-rautaja Veiko Lehtsaar.

Eve Haggi ja Reimo Õunmaa maratonil

Urmased pidid leppima neljanda kohaga hoburakendite arvestuses


 
Laupäeva õhtupoolikul panime rakenditel omavahel mõõtu võtma neli tuntud takistussõitjat, kellest napi eduga Rein Pilli ees tuli võitjaks Tiit Kivisild. Osalesid veel Paul Argus ja Andres Udeküll. Rahval lõbu kui palju ja ega takistussõitjad isegi kurvameelsed olnud. Küsisin Raagilt pärast rakendivõistluse lõppu, et kuidas siis rakendisport on? Vastus oli lühike, aga täpne: „Vägev!“

Napi eduga võidab rakendishow Tiit Kivisild Rein Pilli ees

 
Pühapäeval lõppenud rakendivõistlusele lisas oma vürtsi kahe Läti ekipaaži osalemine, kes muide võtsid hobuste klassis kaksikvõidu. Kui mullusel näidisvõistlusel osales kolm ekipaaži, siis tänavu oli neid Hiiumaal stardis kümme. Areng on silmnähtav.


 
 

Tünnisõit kahjuks endiselt vaid saarte spordiala


Imetlen saarlase Aivar Kallase entusiasmi tünnisõidu traditsiooni elus hoidmisel. See lääneratsutamise valdkonda kuuluv ala on publikule võibolla, et atraktiiseimgi kui rakendispordi kross, samas suuremale publikule on seda esitletud vaid Kärdla Ratsupäevadel. Osalejadki on vaid tublid Saaremaa ja Hiiumaa sportlased. Kuigi tegemist ei ole olümpiaalaga ja tünnisõit ei ole ka ametlik FEI lääneratsutamise spordiala, vääriks see sellegipoolest edendamist-arendamist. Tünnisõidu harrastajatest võiksid tulevikus ideaalis välja kujuneda ametlike lääneratsutamise alade sportlased ning sellega oleks Eestimaal üks ala juures.

Inge Maiman võtab seekord võidu mitmekordse tünnisõidu meistri Mari-Ann udekülli ees


 
Klubide Suvekarikas võeti klubide poolt omaks
 
Klubide Suvekarika idee oli Kärdla Ratsupäevade korraldustoimkonnas arutluseks talvekuudest saadik, lõpliku formaadini jõuti suve alguseks. Karikavõistluse idee ei ole nn. suvepäevade kontseptsiooni arvesse võttes niivõrd selgitada välja parimad suure spordi põhimõttel , vaid pigem on tegemist omamoodi seltskonnamänguga, millelt loomulikult ei puudu sportlik taust. Meie klubides jääb sageli puudu vajalikust klubivaimust ja omavahelisest suhtlemisest, mida üritasime klubide karikavõistlusega esile tõsta. Samuti, kuna kõikide kõrguste võit annab samal hulgal punkte, ei ole välistatud nende klubide kõrgele kohale jõudmine, kellel välja panna näiteks ainult poniratsutajad.
 
Kui võistluse eelselt ei olnud klubid just väga aktiivsed oma võistkondade kombineerimisel, siis esimese võistluspäeva keskpaigaks, kui formaadist täpsemalt aru oli saadud, tekkis hasart ja asja võeti suhteliselt tõsiselt. Tõsist kambavaimu oli näha harrastajatest kuuluvas Tallinna klubis, kes pikalt esikolmikus püsis. Asjale elasid tublisti kaasa ka Tondi ja KRT klubi. Viimane, nagu juba teate, võttiski viimasel hetkel ülinapi võidu favoriidiks peetud Tondi ees ja nende kaheksa liiget sõidavad auhinnaks saadud Tallinn-Stockholm kruiisile. Suure tõenäosusega toimub sarnane võistlus tulevalgi aastal.

Klubide Suvekarika 3 paremat klubi: KRT (1. koht), Tondi (2. koht) ja Viljandimaa (3. koht)

Rein Pill ja Brownboy pälvivad põhisõidu võidu ning spetsiaalse disainitud karika
 
Kärdla ratsupäevad on minu seisukohalt Eesti ratsaspordi suvine kõrgpunkt. Sarnaselt nagu seda on sügisel Tallinn International Horse Show, kuhu samuti kõik, kel vähegi võimalik, kohale tulevad. Jaanus, jõudu Sulle! Väärt traditsioon tasub jätkamist.