Kärdla suure sõidu võitsid Opaal ja Paul Argus

Fotod: Merike Udrik-Õispuu

Suve keskpaik on nüüd ametlikult möödas, sest Kärdla Ratsupäevad on ajalooks saanud. Kohalikud naljatasid, et viimase hobuse lahkumisega Hiiumaalt saab ka sealne suvi läbi. Nii Ratsupäevad kui Kohvikutepäevad tõid saarele hulgaliselt rahvast, mis andis natuke leevendust kohalike ettevõtete viletsast suvest tingitud kehvale majanduslikule seisule.

Võistluse peakorraldaja Jaanus Berkmanni sõnul möödusid need kolm päeva hoolimata heitlikest ilmastikuoludes kiiresti ja sujuvalt just tänu ülihästi toiminud meeskonnatööle. Eriti tahab ta siinkohal tänada usinaid vabatahtlikke, keda jagus igale poole ning ametnikke, keda võib pidada juba ka oma ala maratoonoriteks, sest pikad võistluspäevad nõuavad head vastupidavust.

Usin platsimeeskond.

Tõesti, maratonvõistluseks kujunenud kolm pikka päeva kujunesid väsitavaks nii hobustele kui sportlastele, viimastel tuli ka rohketele pidustusele vaatamata säilitada hea võistlusvorm. Kuigi oli ka arvukalt kukkumisi ja tõrkumisi, sai siiski näha ka väga mitmeid suurepäraseid sooritusi. Võistluse raames peeti mitme karikasarja etapid ja kavas olid ka avatud klassid, meelelahutust pakkus muuhulgas kaasahaarav tünnisõit ja graatsiline koolisõidudemo. Sündmuse õhkkond oli sõbralik ning sundimatu, just sobiv ühele suvisele saarevõistlusele.

Koolisõitu tutvustasid Dina Ellermann Royal Pokemonil ja Grete Hussar Rohan Warrioril.

Nüüd siis tulemustest lähemalt, alustades lõpust.

Ratsupäevade kõrgeim sõit peeti pühapäeva pealelõunal ümberhüpetele, takistuste kõrguseks 130 cm. Valgevene rajameister Viktor Dudarevitsh oli teinud väljakutsete rohke raja, mis pakkus pealtvaatajatele põnevust. Ümberhüpetele pääses 4 hobust, kellest kahel sõitis Paul Argus (Tondi RSK). Opaaliga õnnestus teha puhas sõit ja saavutada esikoht. Kuna Stanfordiga tuli maha üks latt, siis neile ka neljas koht. Napilt teiseks jäi Kristi Luha (Tartumaa RSK) Vacantosel ja kolmas oli mõnevõrra üllatuslikult Berit Põldoja (Tondi RSK) Bücaro HP-l.

Pühapäeval oli peale laupäevaõhtust pikale veninud pidu päris raske end kohale vedada nii sportlastel kui vaatajatel. Kohe hommikul alustati 90 cm kiirusparkuuriga, kus avatud klassis sõitis end esikohale Kati Raidma (Vändra RSK) hobusel Aniki W. Harrastajate arvetuses oli esimene Pille Remmelgas (Niitvälja RSK) hobusel Orderly Queen.

105 cm sõideti samuti puhtusele ja kiirusele. Võitjaks osutus Veronika Meriküll (Niitvälja RSK) Frycil. Samal kõrgusel sai ERL Ponikarika II klassi arvestuses võiduroseti Teele Kaal (Tondi RSK) ponil Kamiera.

Ratsupäevadele pani punkti 120 cm kahefaasiline parkuur, kus vaid 4 ratsanikku suutsid mõlemad faasid läbida vigadeta. Võitis Siim Sinijärv (ESHKS) Charmingul. Teine oli Jessica Kaal (Viljandimaa RSK) Obora`S Gameboyl ja kolmas Anni Kaljund (RK Ruila Tall) hobusel Cocain. Neljas puhas ring tuli Kätlin H. Sehverilt (RK Ruila Tall) hobusel Envoque WV.

ERL Ponikarika II klassi arvestuses võitis Teele Kaal Kamieral.

Laupäeva hommik algas 90 cm parkuuriga, kus võitjaks tuli Helina Täht (Hiiumaa RSK) ja Pärn. Samal kõrgusel selgitati ka poniratsanike ja ERL Ponikarika I klassi parimad. Parkuuri esikoht tuli siin Carmen Meltsile (Vändra RSK) ponil Wanessa. Parkuuri teise ja karikasarja arvestuses esimese koha said Maarja Lutsokert (RK Ruila Tall) ja Golden Power.

100 cm parkuuris tuli kaksikvõit Berit Lehtsaarele hobustega Award ja Solei Solei. Ka harrastajad sõitsid Porsche Karika arvestuses samal kõrgusel. Esikolmik oli pärit Tondi Ratsaklubist. Võitis Egle Palm hobusel Vedette B, teine oli Priit Perna hobusel Hermela ja kolmas Haana Norma hobusel Dolores.

Porsche Karika esikolmik: Haana Norma, Egle Palm ja Priit Perna.

115 cm kiirusparkuuris võitis Annabel Lõuke (RSK KRT) hobusel Texas Des Forets. Päeva kõrgeim sõit toimus kõrgusel 125 cm ümberhüpetele, kus ainult esikolmik sõitis mõlemad osad puhtalt. Võitis Paul Argus Opaaliga. Teise koha saavutas Britt Nigul (Jakoch RSK) Sacramentol ja kolmas oli My Relander (RK Ruila Tall) ponil Blackwoodland Rock.

Reedel alustati võistlust kahefaasilise 80 cm kõrguse sõiduga, mis oli ühtlasi ka Lääne Regiooni Karikasarja 1 klassi etapiks. Nii parkuuri kui karikasarja arvestuses võitis siin Henri Paomees (Saaremaa RSK) ponil Wiktooria.

100 cm kahefaasilise parkuuri avatud arvestuses saavutas Berti Lehtsaar (Viljandimaa RSK) kaksikvõidu hobustel Lasca 14 ja Solei Solei. Lääne Regiooni Karikasarja klass 2 arvestuses esikolmikust keegi teise faasi ei jõudnud. Esimene oli siin Kristin Külm (Märjamaa SK) hobusel Woodland, saades esimeses faasis kirja 4 karistuspunkti.

115 cm parkuuri võitis Egle Palm (Tondi RSK) hobussel Vedette B. Sama sõidu raames peeti ka Lääne Regiooni Karikasarja klass 3 arvestust, kus oli esikohal Maris Suuster (Tondi RSK) hobusel Quansar Z.

Kokkuvõttes olid Lääne Regiooni avatud karikavõistluste esikolmikud sellised:

Klass 1: Henri Paomees, Eeva Helga Kupits ja Emeli Pikner – kõik Saaremaa RSK;

Klass 2: Teele Talts (Hiiumaa RSK), Eliise Kaups (Hiiumaa RSK), Kristin Külm (Märjamaa SK);

Klass 3: Maris Suuster (Tondi RSK), Malin Kisant (Märjamaa SK), Kristiina Raudnagel (Märjamaa SK).

Võistluse raames toimus ka klubide arvestus, kus Klubide Suvekarikad viisid koju Tondi RSK, Vändra RSK ja Viljandimaa RSK.

Eelpoolnimetatud Porsche Karika vaheseis peale Kärdlas toimunud IV etappi on järgmine: ülekaalukalt 74 punktiga juhib Egle Palm, teisel kohal on Priit Perna 46 ja kolmandal Kailyn Koidumaa 42 punktiga.

ERL Ponikarika seis peale VIII etappi on selline: klass 1 arvestuses juhib Taisi Viire Sophia Luisa Alandi ja Reimo Karuse ees. Klass 2 arvestuses juhib Monika Varter, kellele järgnevad Maria Sein ja Marta Juhkami.