Kes asuvad püüdma maailmakarika tiitlit?

Kas Henrik von Eckermann (SWE) ja King Edward lisavad auhinnakappi veel ühe tiitli? Foto: FEI/Kim C Lundin

FEI on avaldanud maailmakarika finaali pääsenud ratsasportlaste nimekirjad. Võistlus tõotab tulla põnev, sest kohal on maailma paremik ja auhinnafond on läbi ajaloo suurim. Koolisõidus on auhinnafond 400 000 eurot ja takistussõidus 2,6 miljonit eurot. Maailmakarika finaal toimub 16.-20. aprillil Saudi Araabia pealinnas Riyadhis.

Koolisõidus jääb tiitlikaitsja kõrvale

Tiitlikaitsja Jessica Von Bredow-Werndl teatas varakult, et ta ei plaani Riyadhis tiitlit kaitsta. Pärast 2023. aasta Euroopa meistrivõistluseid, kus ta krooniti Euroopa meistriks, teatas sakslanna, et ei soovi Dalerat pika lennureisiga kurnata ja keskendub hoopis eesootavale olümpiale.

Jessica koha napsas endale tema õpilane ja Lääne-Euroopa liigas seitsmendat kohta hoidnud Raphael Netz. Tema kõrval esindavad Saksamaad veel Matthias Rath ja koolisõidu kuningannaks tituleeritud Isabell Werth.

Viimast saab pidada üheks favoriidiks, kuid talle on kuklasse hingamas Charlotte Fry ja kindlasti soovib poodiumiheitluses oma sõna sekka öelda rootslane Patrik Kittel.

Lottie Fry asub võistlustulle Everdalega. Foto: FEI/Dirk Caremans

Jessica ei ole ainus, kes oma koha loovutas. Madalmaade koolisõitja Emmelie Scholtens tegi loobumisotsuse pärast treeneriga konsulteerimist. “Indian Rock on väga heas vormis, kuid meil on muud plaanid eesootavaks hooajaks. MK-finaal toimub liiga vara ja me ei taha teda liialt kulutada,” kommenteeris sportlane.

Meie ehk Kesk-Euroopa liigat on esindamas kaks sportlast. Eesti publikulegi tuttav leedulanna Justina Vanagaite, kellele see on järjekorras teine MK-finaal. Temaga liitub Moldova esindaja Alisa Glinka. Napilt jäi joone alla ehk kolmandaks Eesti koolisõitja Grete Ayache.

Takistussõidus asub tiitlit jahtima mitu favoriiti

Kui koolisõidus jääb tiitlikaitsja eemale, siis takistussõidus asub starti tiitlikaitsja, rootslane Henrik von Eckermann. Eckermann on olnud üliheas vormis ja hoiab maailma edetabeli liidripositsiooni ja seda juba 21 järjestikust kuud. Eckermann on ka võistluse üks favoriitidest.

Eckermannile pakuvad tugevat konkurentsi britt Ben Maher ja šveitslane Steve Guerdat, kes maailma edetabelis hoiavad vastavalt 2. ja 3. kohta. Maailma edetabeli esikümnest ei osale MK-finaalis vaid prantslane Simon Delestre (7. koht) ja hollandlane Harrie Smolders (10. koht).

Kesk-Euroopa liigast on kohal lõunanaabrite au ja uhkus Kristaps Neretnieks, kes lõpetas Kesk-Euroopa liiga liidripositsiooniga. Muide, Tokyo olümpiamängudel 23. koha saavutanud sportlane on kindlustanud endale ka pääsme Pariisi olümpiamängudele.

Le Saut Hermès CSI 5* - Saut Hermès 2024
Kristaps Neretnieks ja Palladium KJV

Meie liigast pääsesid finaali veel vaid 21-aastane Sara Vingralkova Tšehhist ja Angelos Touloupis Kreekast.

MK-finaalis näeb siiski omasid

Kahjuks ei ole sel korral MK-finaalis ühtegi Eesti ratsasportlast, aga omamoodi ratsaspordi ajalugu kirjutab koolisõidu kohtunik Eva-Maria Vint-Warmington. Nimelt on Eva-Maria üks seitsmest kohtunikust, kes asub hindama koolisõidu koorekihti ja kelle antavatest punktidest oleneb MK-finaali võitja. Hobumaailm teeb pikema usutluse Eva-Mariaga MK-finaali järgselt. Võistluste peakohtunikuks on taanlane Hans-Christian Matthiesen.

Takistussõidus esindab Belgiat Eestis aretatud ja kasvatatud Eesti sporthobune Ace of Hearts (Aliandro Bx Ra, kasvatajaks perekond Barake) Gregory Watheletiga sadulas. Wathelet ja Ace of Hearts on olnud heas hoos. Selle tõestuseks on asjaolu, et Horsetelexi andmetel võideti ainuüksi 2023. aastal auhinnarahadena 254 810 €. Wathelet ei ole teinud saladust, et sihib Belgia koondise kohta ja eesmärgiks on suvel toimuvad olümpiamängud.

Loe Ace of Heartsi kohta lisaks- ESH kvartett kõrgliigas

Kas sa teadsid…

… et MK-finaali noorim võitja on olnud 19-aastane? 1984. aastal võitis kanadalane Mario Deslauriers hobusel Aramis takistussõidus MK-finaali. Toona jättis Deslauries teisele kohale maailma paremikku kuulunud Nelson Pessoa. Tänavu asub starti kaks 19-aastast sportlast- kas neil õnnestub Mario saavutust korrata või saab otsustavaks kogemus?

… et esimene MK-finaal takistussõidus toimus 1978. aastal? Koolisõidus toimus esimene MK-finaal 1985. aastal.

… et kõige enam on MK-finaali koolisõidus võitnud Anky van Grunsven? Anky on võitnud tiitli 9 korral- 5 korda hobusega Bonfire ja 4 korda hobusega Salinero.

… et MK-finaali takistussõidus võitnud on võitnud kolmel korral 5 sportlast? Need on Hugo Simon (1979, 1996, 1997), Rodrigo Pessoa (1998, 1999, 2000), Marcus Ehning (2003, 2006, 2010), Meredith Michaels-Beerbaum (2005, 2008, 2009) ja Steve Guerdat (2015, 2016, 2019).

Võistluste täpsema ajakava ja muu praktilise info leiab kodulehelt.