Kes on ratsaspordi 2018. a hooaja parimad? Anna oma hääl!

Tänasest on avatud link, kus saab anda hääli tänavuse hooaja parimatele ja silmapaistvatele hobustele ja inimestele. Hääletuslink on avatud kuni 23. detsembrini 2018. Parimatele antakse üle auhinnad Eesti Ratsaspordi Liidu 2018. a hooaja lõpetamise galal 26. jaanuaril.

Anna oma hääl siin

Nominentide tutvustused

Aasta hobune 2018

Ragazza ja Eveli Pärna. Foto: erakogu

Ragazza

Kes on tänavu silma peal hoidnud kestvusratsutamise uudistel, siis neile on Ragazza nimi kindlasti tuttav. Viimati kirjutati tema ja ratsaniku Eveli Pärna osalemisest kestvusratsutamise noorhobuste MM-il Slovakkias. Lisaks tuli Eestis sündinud tuline ratsu võitjaks kestvusratsutamise Noorhobuste tšempionaadil 6-aastaste hobuste klassis.
Eveli sõnul on Ragazza väga püüdlik ja suure südamega. Koostööpartnerina annab hobune endast alati parima, nii trennis kui ka võistlusväljakul. “Ragazza juures hindan kõige rohkem tema tahet ja koostöö valmidust. Arvan, et meie koostöö sujub hästi just ühiste eesmärkide pärast,” ütles Eveli.

Cavalier

Ka Cavalieri tänavuseks olulisemaks võistluseks oli kolmevõistluse noorhobuste MM-il osalemine, mis toimus Prantsusmaal. Hobune ja tema kasvataja ning omanik Kaire Kalm tegid raske võistluse vapralt lõpuni. 7-aastane eesti sporthobune on omaniku sõnul intelligentne ratsu, kes teab, mida ta väärt on ja kes oskab hinnata seda, mis talle on antud. Ta on rahulik, asjalik ja vahel natuke eputis ka. „Kui hoiad teda, hoiab tema sind,“ ütleb Kaire. „Ta on üles kasvanud tihedalt koos inimestega ja on võimeline kahekõneks.“  Paari edukaimateks tulemusteks tänavusel tihedal hooajal olid kolmevõistluse EMV U25 klassi kuldmedal ja Põhjamaade meistrivõistluste 2* võistluse tugev kuues koht.

Kaire Kalm ja Cavalier. Foto: Laura Liivamägi

Vairi

Vairi on juba mitu hooaega kuulunud meie rakendispordi parimate hobuste hulka. Tori tõugu mära on kutsar Eve Haggi sõnul hea iseloomuga, töökas ja sportliku temperamendiga. Ilus kollane linalakk hobu paelub kõiki oma efektse välimuse ja hoiakuga. Vairi on oma koostöö võimelisuse poolest jäänud silma koolisõidu kohtunikele üle Euroopa ja saanud neilt palju kiidusõnu. Vairi ja Eve osalesid augustis Hollandis üherakendite MM-il, kuhu Eesti sai esmakordselt välja panna võistkonna. Lisaks edukale sportlasele on Vairi ka võimekas tööhobune, kes võitis selle aasta sügisel Evega Kehtnas toimunud künnivõistluse.

Vairi ja Eve Haggi. Foto: Celin Lannusalu

Donna Anna

Liivaku tallis aretatud raudjas mära tegi kogenud Dina Ellermanni käe all tänavu esimesed „sammud“ Grand Prix tasemel. Dina on hobusega näinud palju vaeva ja tundub, et Donna Annast võib saada väärikas mantlipärija Landy’s Akvarelile. Koolisõidu mõistes veel üsna noor hobune peab veel palju õppima, kuid vajalikud omadused tippu jõudmiseks on tal Dina sõnul kindlasti olemas. „Donna Anna on ilus ja sõbralik, samas aga ka võimukas ja tark. Talle meeldib esineda. Kui ta oleks inimene, siis oleks ta kindlasti presidendi ametis,“ lisab Dina muiates.

Donna Anna ja Dina Ellermann. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Alfons Ra

Tumekõrb Eestis kasvatatud ruun tõusis tähelepanu keskpunkti mullu Eesti meistrivõistlustel takistussõidus, kus võitis paljudele üllatuseks kulla Rein Pilliga sadulas. Hobuse toreda „tuhkatriinu loo“ pani tookord Postimehe veergudele kirja Ott Järvela. Tänavu tõestas Alfons, et see võit polnud juhuslik ja tal on tõelist sisu tipphobusena. Võistlus võistluse järel noppis ta Reinuga võite ja auhinnalisi kohti. Ja veel milliseid võite! Helsinki International Horse Show CSI5* 150 cm sõidus jätsid nad Reinuga enda selja taha sellised maailma nimed, kellel on kapis mitmeid olümpiamedaleid. Lisaks Helsingi võidule olid Alfonsi ja Reinu olulisemaks saavutuseks veel ka Venemaal kaks MK-etapi võitu järjest.
Alfons on pigem ettevaatlik ja natuke ja umbusklik, kuid samas väga uudishimulik. Reinu sõnul on temaga väga mõnus ja hea sõita, sest ta on kergesti juhitav ja selge peaga. „Me klapime hästi ja ta on võistlustel hea partner. Lisaks on ta muidugi suurepärane hüppaja,“ ütleb Rein.

Rein ja Alfons Helsingis 150 cm parkuuri autasustamisel. Foto Susanna Liis Ole

Aasta tegija


Kullo Kender

Juba pea pool aastat juhib Kullo takistussõidu Kesk-Euroopa liiga põhja regiooni edetabelit, jättes enda selja taha selliste tugevate riikide, nagu Poola, Leedu, Tšehhi  jt ratsanikud. See on kindlasti väärt, et olla aasta tegu!
Kullot, keda võib vanuse poolest pidada meie noorema põlve ratsutajaks, astub „vanadele“ tegijatele tihedalt kandadele. Kullo jaoks on tänavu suurimaks eeskujuks ja ka konkurendiks olnud Rein Pill. Kui noormees pidi augustis takistussõidu EMV-l kogenud Reinule alla vanduma, siis ütles ta väga rahulikult: minu aeg veel tuleb ja alla ma ei anna. Kiire Artasega tõestasid nad Leedu MK-etapil, et neil on tõsi taga. Ainukese paarina läbisid nad raske parkuuri puhtalt ja võtsid magusa võidu. Häid sõite on paar teinud tänavusel hooajal rohkelt ja jääme lootma, et 2019. a tuleb neile sama edukas.

Kullo Kender ja Artas. Foto Mari Ann Selge

Mikk Nõmm

Mikku võis tänavu kohata pea igal kolmevõistluse võistlusel. Kuigi kasvult suur, siis liigub ja toimetab ta platsil pigem märkamatult. Miku kohta peab see lause küll paika – mees nagu orkester. Ükskõik mis probleem või mure kellelgi on, ta leiab sellele alati lahenduse. Kuid Miku suurimaks väljakutseks ja saavutuseks, mida võib pidada üle aastate olulisemaks teoks Eesti kolmevõistluses, on Olustverre täiesti uue kolmevõistluse krossiraja ehitamine. Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli ning meie väga kokkuhoidva kolmevõistluse kommuuni toel ja koostöös valmis huvitav, kõrgetasemeline ja ilus krossirada, mis sai oma ristsed juulis, kui seal peeti EMV ja esimene rahvusvaheline kolmevõistluse võistlus. Uue raja ehitamist vedanud Miku pühendumine ongi põhjus, miks ta on tänavune Aasta tegija nominent.

Mikk Nõmm (esiplaanil) koos Raul Kaunaga Olustveres krossitõket ehitamas. Foto: Elin Jalakas

Elin Jalakas

Kui Elin võttis eelmisel aastal üle kolmevõistluse mänedžeri ameti, tuli tal rinda pista mitmete raskustega. Hakkaja naisena võttis ta härjal sarvist ja tänaseks on Eesti kolmevõistlus jälle hoo sisse saanud. Elin on löönud kaasa läbi aasta igal võistlusel, üritusel ja ettevõtmisel, kus vähegi võimalik. Usina pildistaja ja kirjutana on ta kõikidest kolmevõistlejate tegemistest andnud põhjalikud ülevaated ja tänu temale on see põnev olümpiaala jälle suures pildis tagasi. Loodame, et Elini ind ei rauge ja ka järgmisel aastal on kolmevõistlus ratsaspordi uudiste esirinnas.

Elin Jalakas. Foto: erakogu

Aasta vabatahtlik


Katrin Vellet

„Uskumatu lapsevanem ja naine, kes on oma töö kõrvalt võtnud nõuks Eesti ponispordi edendamise. Ta korraldab ponikarikat, otsib sponsoreid, tegeleb turundusega ja on muutnud ponispordi lastele nii ägedaks!“ Just nõnda kõlas Katrini iseloomustus, kui esitati kandidaate Aasta parima vabatahtliku nominentideks. Oleme igati nõus! Toimekas naine teeb juba plaane 2019. hooajaks, sest siis tähistab Ponikarikas oma 15. aastast juubelit. Soovime, et Katrini hoog veel niipea ei raugeks!

Katrin Vellet. Foto: Celin Lannusalu

Koolisõidu harrastajate aktiiv

Kus viga näed laita, seal tule ja aita! Just sellisest suhtumisest sai eelmisel talvel alguse mitu toredat algatust koolisõidus. Spordiala on vaieldamatult kaunis ja elegantne, kuid kallis ning harrastajaid ja võistlemisvõimaluse seetõttu vähevõitu. Nii otsustas seltskond aktiivseid harrastussportlaseid, kelle tuumik pesitseb Rahula tallis, et kui võistlusi on vähe, tuleb need ise korraldada. Nii sündis Harrastajate Karikas Koolisõidus. Lisaks koos tegemisele ja harrastajate aktiivi väljaarendamisele püüdis karikasari anda võimaluse startimiseks erinevatel tasemetel. Ja see osutus ülimalt populaarseks! Grupi viimaseks edulooks on hiljuti toimunud ülimenukas koolitus “Kuidas sõita, et võita”.
Aktiivsest seltskonnast kujunes lõpuks välja koolisõidu harrastajate komitee, mis jätkab aktiivset toimetamist ja on ratsaliidule heaks partneriks harrastusspordi valdkonnas.

Koolisõidu harrastajate aktiiv Perilas koosolekul. Foto: Triin Laanemägi

 

Erik Tuimann
Kes siis Erikut ei teaks! Tema hääl on tuttav igaühele, kes vaadanud viimasel paaril aastal takistussõidu otseülekandeid Postimehe veebis. Ega kommenteerimine lihtne töö pole, seda teavad kõige paremini need, kel tulnud ekraani ees jooksvalt mikrofoni rääkida. Seetõttu on Eriku panus väga tänuväärne, sest alati kui abi vaja, ta aitab. Need, kes olnud Eriku partneriks, teavad, et talle võib alati loota. Sest juhtub, et mõnikord ei leia õigeid sõnu, mõnikord lähevad need hoopis meelest – siis aitab Erik hädast välja!
Lisaks kommenteerimisele on Erik kaasa aidanud väga mitmete suurte võistluste korraldamisel – takistusi vedanud, platsi silunud, vooluvõrku üles seadnud, spiiker olnud jne, jne – Hunt Kriimsilm oma parimais aastais!

Erik Tuimann ja Katrin Pill kommentaatori rollis.

Aasta tegu


Dubai kroonprintsi Eestisse võistlema toomine

30. mai lõuna paiku puhkes Eesti ajakirjanduses “printsipaanika”. Üksteise järel ilmus uudisteportaalides uudiseid ja pilte sellest, et Dubai kroonprints Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum veedab aega Tallinnas. Sellest saadi teada tema sotsiaalmeedia postituste kaudu. Kuid keegi ei teadnud päris täpselt, mis põhjusel nii kõrge külaline Eestis viibib. Õhtul selgus tõde – kroonprints tuli osalema Padise kestvusratsutamise võistlusel!
Eestile oli suureks auks võõrustada nii tähtsat ja olulist külalist. Kui palju vaeva ning lobitööd selleks vaja läks, seda teab vaid printsi „maaletooja“ Jelena Sbitneva ise. Tänu Jelena pingutustele oli kestvusratsutamine nädal aega ajakirjanduse tähelepanu keskpunktis ja nüüdseks on suurem osa Eesti rahvast sellest spordialast teadlik.
Printsi osalusega Padise võistlus ei olnud ainuke, mille Jelena sellel suvel korraldas. Tema ambitsioonid on suuremad. Nimelt tahab hakkaja naine korraldada Padise ratsakeskuses 2021. aastal noorte ja juuniorite ning noorhobuste maailmameistrivõistluseid. Et kogemusi omandada ja meeskond sisse töötada, korraldati tänavu 6 ja 2019. aastal lausa 9 rahvusvahelist kestvusratsutamise võistlust. Jelena on oma panusega andnud kestvusratsutamisele hoogu juurde ja loodetavasti toob see alale lisaks nii sportlaseid kui toetajaid.

Jelena Sbitneva annab Dubai kroonprintsile Padisel üle meene.

Esimene Eesti võistkond rakendispordi MM-il

Ka rakendispordis olid tänavu toimekad ajad. Edetabeli eesotsas olevate sportlaste hooaja tähelepanu keskpunktiks olid maailmameistrivõistlused. Kuigi kahtlusi ja raskusi, mida ületada tuli, oli rohkelt, suutis Eesti lõpuks esmakordselt meie ratsaspordi ajaloos rakendi MM-le välja panna võistkonna. Nii asusid Hollandisse teele Eve Haggi ja Vairi, Urmas Saks ja Indekss ning Ülar Raudsepp ja Freedom. Tiimi abistas kohapeal Riina Rõa, kelle kindlakäelisel juhendamisel oli kindlasti oma roll meeskonna ühtehoidmisel. Mis sellest, et meie ekipaažide tulemus oleks võinud parem olla, algus on tehtud ja järgmiseks korraks kõrgemad eesmärgid seatud.

Eestlased rakendi MM-l. foto: erakogu

Ibelle van de Grote Haarti ja Urmas Raagi 15. koht takistussõidu maailmakarika finaalis

Urmas Raag ja Ibelle tegid kevadel Pariisis meie ratsaspordi ajalugu, kui lõpetasid maailmakarika finaali 15. kohal, mis on läbi aegade teiseks tulemuseks Gunnar Klettenbergi ja Novesta Kuala Lumpuri 12. koha järel. MK-finaalis suurepärase võistluse teinud paarile elas kaasa kogu Eesti ratsaspordi kogukond. Finaalsõidu arvestuses läks Urmasele ja Ibellele kirja lausa ülikõrge kaheksas koht.
Kuigi peale seda läksid Urmase ja Ibelle teed lahku, jääb nende ilus tulemus meelde tükiks ajaks ja teistel sportlastel on, kuhu püüelda. Ratsu võistleb nüüd edukalt 5* võistlustel Brasiilia lipu all ja Urmas püüab MK-etapi punkte oma teise hobuse, Carlosega.

Urmas Raag ja Ibelle van de Grote Haart Pariisis, foto Merike Udrik-Õispuu