Kes on tänavused Euroopa meistrid?

Täna algavad Taanis Herningis järjekordsed kaheaastase vahega toimuvad Euroopa Meistrivõistlused takistus- ja kooli- ning invakoolisõidus. Tiitlivõistluste kajastamise avaloogiks heidame põgusa pilgu osavõtjatele ja analüüsime nende võimalusi.

2011.a. peeti Euroopa Meistrivõistlused takistussõidus Madriidis, kus kuldmedali teenisid rootslane Rolf-Göran Bengtsson ja Ninja La Silla. Individiuaalse hõbemedali võitis tookord sakslane Carsten-Otto Nagel hobusel Corradina, pronksi britt Nick Skelton hobusel Carlo. Bengtsson oli pikalt maailma reitingu liider, kuid tänast seisu vaadates ei ole ta peafavoriit. Tiitlit on rootslasel raske kaitsta, kuna tänane hobupark on tollasest veidi nõrgem. Aasta alguses lõppes Bengtssonil leping Mehhiko La Silla nimelise kasvandusega ning mitmed tema parimad hobused liikusid tagasi kodukasvandusse. Herningis stardib Bengtsson hobusega Casall Ask, kellega supertulemusi viimasel ajal näidatud ei ole.

Sakslane Nagel seevastu asub starti jällegi Corradinaga, kuid sarnaselt Bengtssoni ja Casalli tulemustega, ei ole neilgi vahepeal midagi väga säravat saavutatud, mistõttu võimalusi on heaks keeruline hinnata. Pronksisest paarist on kohal aga Carlo, kes nüüdsest Hispaania takistussõitja Sergio Alvarez Moya ratsutada. Moya ja Carlo saavutasid ridamisi suurte sõitude võite talveperioodil sisetingimustes, suvel on nad olnud veidi tagasihoidlikumad.

Christian Ahlmann. Foto: Stefano Grasso/Longines Global Champions Tour

Madriidi pronkspaarist jätkates on mõnevõrra üllatav, et Suurbritannia koondisesse ei kuulu Nick Skelton, kes teinud suvehooajal ülihäid sõite hobusega Big Star, kuid ilmselt ei suuda me aimata kõiki Briti alaliidu telgitaguseid. Britid on aga ilma Skeltonitagi tugevad ja kindlasti favoriidid võistkondlikule medalile. Häid sõite on teinud nende koondisesse kuuluvad Michael Whitaker ja Viking, Ben Maher ja Cella, Scott Brash ning Hello Sanctos. Madriidis saavutasid britid võistkondliku pronksi.

Ben Maher ja Tripple X. Foto: Stefano Grasso/Longines Global Champions Tour

Võistkondi analüüsides on seegi kord, nagu alati, tugevad tiitlikaitsjad sakslased, keda Herningis esindavad maailma esinumber Christian Ahlmann, lugematute tiitlitega Ludger Beerbaum, lisaks Daniel Deusser, Philipp Weishaupt ning juba mainitud Nagel. Alahinnata ei saa ka Madriidi hõbedast tiimi ehk prantslasi eesotsas Kevin Stauti ja Silvanaga. Medalitele võivad reaalselt jõuda kindlasti ka Belgia, Madalmaade ja Šveitsi koondised. Meile lähematest maadest on koondisega väljas Venemaa, Valgevene ja Soome. Üllatuslikul kombel ei ole esindatud tugev Ukraina koondis.

Carsten Otto Nagel ja Corradina. Foto: FEI/Kit Houghton

Tulles tagasi individiuaalsete võimaluste juurde, siis suureks küsimärgiks on maailma esinumbri Ahlmanni vorm. Ta on üles antud oma kahel parimal hobusel – Taloubet Z ning Codex One. Taloubet ei ole tänavu head vormi näidanud, eelmisel laupäeval jäädi Valkenswaardis GCT sõidus tagumisse poolde, Codex One samas on saavutanud mitmeid võite, kuid mitte väga stabiilselt. Favoriitide nimistusse võiksime veel lisaks juba nimetatud brittidele ja sakslastele lisada kindlasti prantslase Kevin Stauti, Madalmaadest Maikel van der Vleuteni, Portugalist Luciana Dinizi, loomulikult Londoni olümpiavõitja šveitslase Steve Guerdat. Muude sõitjate esilekerkimine oleks pigem üllatus, kuid samas just sellised nüansid teevadki suurvõistlused huvitavaks.

Koolisõidus mängivad esimest viiulit Suurbritannia, Madalmaade ja Saksamaa esindajad, kuid nende järjekord on nii individuaalses kui meeskondlikus arvestuses etteaimamatu

Koolisõidus on tulemuste ette ennustamine mõnevõrra lihtsam kui takistussõidus, sest õnnega on siin pistmist veidi vähem. Tänasest veterinaarülevaatusest pääsesid edasi kõik osalejad, kuid varasemalt on mitmed tuntud nimed pidanud osalemisest loobuma. Põhiliseks põhjuseks on hobuste vigastused.

Individuaalset tiitlit läheb kaitsma Adelinde Cornelissen (NED) Jerich Parzivalil, kes veel mõnda aega tagasi vaevles terviseprobleemide küüsis – nimelt diagnoositi tal eelmise kuu alguses südamearütmia, millest hobune on nüüdseks pärast vajalikku operatsiooni täielikult paranenud. Kindlasti on Cornelisseni meel mõru napilt käest libisenud olümpiakulla ning kolmekordse MK tiitli pärast ning äärmiselt võitlushimulise noore naisena läheb ta kindlasti võitu püüdma ning selle saavutamine ei ole tegelikult võimatu. Samas ei ole Parzival pärast aprillis toiminud MK finaali kordagi võistlenud, ehkki 16aastane ruun on sportlase sõnul väga heas vormis.

Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival. Foto: Foto: Peter Nixon / FEI

2011. aastal Rotterdamis peetud EM-il pälvis hõbemedali Carl Hester (GBR) Uthopial ning ehkki hobuse müügist on juttu olnud juba pikka aega, asub paar starti ka tänavu, 26ndatel Euroopa Meistrivõistlustel. Tõenäosus individuaalse medali võtmiseks ei ole võimatu, kuid konkurents on äärmiselt suur ning suurem võimalus on Hesteril pälvida võistkondlik medal.

Carl Hester ja Uthopia. Foto: Külli Tedre

2011. aasta EM-i üllataja ja pronksmedalist Patrik Kittel kindlasti medalile ei pretendeeri ning seda mitmel põhjusel. Esiteks vigastas tema “raudvara” Watermill Scandic end eile Herningis treeningul ning ehkki vigastus polnud väga tõsine, oli suhteliselt kindel, et veterinaarülevaatuse ajaks see korda ei saa. Kittel otsustas kiirelt reageerida ning vahetas Scandicu välja oma teise põhihobuse Toy Story vastu. Scandic ei ole sel hooajal näidanud nii säravaid protsente kui kaks aastat tagasi toimunud EMil ning Toy Story pole kunagi olnud ratsaniku esimene valik.

Brittide meeskonna oluline liige Laura Bechtolsheimer, (tänaseks Laura Tomlinson), kes toona napilt pronksmedalist ilma jäi, kuid tegi kaotatu tasa mullu toimunud OM-il, aga kahjuks võistlusest osa ei võta. Nimelt sai tema hobune Mistral Hojris treeningul kerge vigastuse, mida perekond, arvestades ka hobuse kõrget vanust, ülima ettevaatusega käsitleb. “Mistral on väga palju saavutanud ning me ei taha mingil juhul tema tervist ohtu seada ega ära kasutada tema üllameelset iseloomu endast võistlusel kõik anda.” Briti võistkonnale on selle paari kõrvale jäämine suureks löögiks ning võib neile palju maksma minna. Tomlinsoni ja Mistrali asemel liituvad võistkonnaga Gareth Hughes ja Stenkjers Nadonna, kes on tegelikult tänavusel hooajal teinud mitmeid häid starte.

Individuaalsete medalite peale läheb tänavu tõepoolest tihedaks rebimiseks ning suurimateks favoriitideks on kindlasti Maailmakarika 2012-2013 hooaja võitja Helen Langehanenberg (GER) hobusel Damon Hill NRW, olümpiavõitja Charlotte Dujardin (GBR) hobusel Valegro ning tiitlikaitsja Adelinde Cornelissen (NED) Jerich Parzivalil. Tugev kandidaat on ka Edward Gal hobusel Glock’s Undercover.

Charlotte Dujardin (GBR) hobusel Valegro. Foto: Peter Nixon / FEI

Kindlasti võib üllatada viimasel ajal aina kõrgemaid protsente kogunud Tinne Vilhelmson-Silfven (SWE) Don Auriellol ning tugevaid esindajaid on ka Taanil (Andreas Helgstrand ja Akeem Foldager, Anna Kasprzak ja Donnperignon, Nathalie zu Sayn Wittgenstein ja Digby). Samuti ei saa unustada legendaarset Isabell Werthi (GER) hobusel Don Johnson FRH ning noort ja väga tugevat sakslannat Kristina Sprehet hobusel Desperados FRH.

Võistkondliku arvestuse poodiumikohad võib võrdlemisi kindlalt jagada ära Suurbritannia, Saksamaa ning Hollandi vahel nagu see viimasel ajal välja on kujunenud. Ka kaks aastat tagasi kuulusid esikolmikusse just need riigid ning seda nimetatud järjekorras. Samas on väga raske ennustada, millist värvi medali tänavu keegi võidab. Analüütikute meelest on kõige tugevam meeskond Saksamaal, kuna britid kaotasid Tomlinsoni ja Mistrali.

Helen Langehanenberg (GER) hobusel Damon Hill NRW. Foto: Külli Tedre

Samas on võimas koondis ka Madalmaadel, keda esindavad Adelinde Cornelissen ja Parzival, Hans Peter Minderhoud hobusel Glock’s Romanov ja muidugi Edward Gal aina tugevamaks kasvanud Glock’s Undercoveril. Kui midagi peaks neis kolmes võistkonnas väga valesti minema, on lähimateks konkurentideks kindlasti Taani ja Rootsi. 2011. aasta viienda koha omanik Hispaania seekord võistkonnaga väljas ei ole, kuna nende olulisima liikme Juan Manual Munoz Diaz’e hobune Fuego vigastas end treeninglaagris. Saavad olema äärmiselt põnevad meistrivõistlused!