Kestvusratsutajad panid hooajale punkti uues võistluskohas Kuristal

14. oktoobril peeti Tartumaal Võnnu vallas kestvusratsutamishooaja viimane võistlus, mis toimus täiesti uhiuues kohas – Kuristal. Distantse oli niiöelda igale maitsele – 22st 85 km-ni ja osalejaid üksjagu palju.
 
85,5 km distantsile läks võidukarikat jahtima 10 paari, kes kõik ka tulemuse kirja said. Kohe esimesel ringil said teistel eest ära 5 hobust ja sama punt püsis koos ka teisel ringil. Kolmandale ringile starditi nii, et liiva lendas ja oli näha, et kõik 5 soovivad karikat.
 
Esimesena startis Annabel Kaldvee Nilssonil, talle järgnesid Mariel Olkonen  Galaxyl, Anniki Kreek Samurail, Virge Laur Filly Bellal ja Sanna Podekrat Pleyonil. Vahed olid paarikümnesekundilised, esimese ja viienda hobuse stardiaja vahe vaid minut.
 
Viimane ring oli 19,5 km pikkune. Juba pool tundi pärast starti helistasid rajalt hooldajad ja hoiatasid, et oleksime platsil valmis kiireks finišiks, kuna ratsanikud olid enamuse ringist läbinud väga hoogsalt. 45 minutit hiljem paistsidki juba metsa taustal esimesed  kaks hobust. Samas järjekorras nagu nad viimasele ringile startisid, ületasid ka lõpujoone – Nilsson ninapikkuse võrra eespool, Galaxy kohe kannul. Kolmandana kappas kohale Sanna Podekrat Pleyonil.  Võitjapaari keskmiseks kiiruseks jäi 17,44 km/h, viimase ringi kiiruseks koguni 25,5 km/h.

Annabel Kaldvee, Sanna Podekrat, Mariel Olkonen. Pildi autor Mari Saar


 
52,5 km distantsile startis 15 hobust. Kiireima sõidu tegid Gerli Sein ja Hr.Hanks (keskmine kiirus 16,43 km/h), neile järgnes võistluste pesamuna, kõigest 9 aastane Carmen Elis Martikainen ponil Sipsik kiirusega 16,38 km/h. Kolmandale poodiumikohale tõusis Heigo Rohtla oma noorel 5 aastasel tulevikulootusel Solarisel. Nende kiiruseks kujunes 15,17 km/h.

Heigo Rohtla, Carmen Elis Martikainen ja Gerli Sein. Pildi autor Mari Saar


 
22 km tutvumisklassist võttis osa 4 tublit ratsanikku, kes kõik raja ilusti läbisid ja tulemuse kirja said. 30,5 km distantsile oli üles antud 18 võistluspaari, rajale sai neist 17. Üks paar läbis hommikul ilusti ülevaatuse, kuid siis astus hobune soojenduse käigus pahasti ja hakkas lonkama. Tulemuse said kirja 13 ratsanikku.
 
Võistluse kohtunikule ja ühele korraldajale Mari Saarele oli Kurista Karikas igati meeldejääv. „Mõte Kuristal kestvusratsutamisvõistlus korraldada oli meie peades küpsenud juba ammu. Kõik, kes on Kurista tallis külas käinud, teavad, et rajad ja maastik on seal selleks ideaalsed. Puudu oli ainult plats, kuhu saab rajada infrastruktuuri. Kaalusime küll naabertalli, küll platsi rajamist keset metsa. Kuna aga võistlus mahtus kalendrisse ainult sügisesse aega, siis oli kindlasti vaja ka mingisugust varjualust või sooja ruumi, et olla valmis igasugusteks ilmataadi vempudeks. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Paar maja tallist edasi elavad perekond Talvised, kes võõrustavad oma külalisi Jaago käsitöötalus. Nad olid lahkesti nõus kestvusrahvast ka oma õuel vastu võtma.
 
Ettevalmistused võistluseks algasid juba mitu kuud varem. Kuna meie planeeritud rajad läbisid kolme erinevat valda, kõrvalmaanteid ja RMK haldusalasse kuuluvaid piirkondi, siis tuli hankida paljudest erinevatest asutustest load. Kogu selle asjaajamise ja riigiasutustega suhtlemise peale kulus kaks kuud. Samuti hakkasime juba varakult otsima sponsoreid, et täita võistlejate auhinnakotte.
 
Viimane nädal enne võistlust oli hullumeelne. Õnneks on meil äärmiselt vahva tallipere, kes kõik andsid oma panuse selle ürituse toimumisse. Reede õhtul, kui rajad olid märgitud ja plats üles sätitud, tundsin ootusärevust. Enne uinumist mõtlesin kõiksugu stsenaariumeid läbi. Oli ju siiski oodata peaaegu 50 hobust.

Kestjate mustlaslaager. Pildi autor Tiina Kuusepuu


 
Kui  laupäeva hommikul kella 7 paiku esimene auto ööpimeduses platsile jõudis,läksid liblikad kõhus eriti elavaks – nüüd see kõik algabki. Kui 80 km distantsi hobused said rajale saadetud, tuli ka kerge rahulolu. Esimest korda viimase nädala jooksul hakkas tunduma, et võib-olla saab sellest asjast isegi asja. Mõned autod ja treilerid tuli küll vihmast märjalt platsilt välja tõmmata, aga muid suuremaid äpardusi terve päeva jooksul ei juhtunudki.
 
Eriti hea meel oli seekord tervitada tutvumisklasside stardis palju võõraid nägusid, kes olid tulnud oma hobustega loodusesse kena päeva veetma. Loodetavasti jäid kõik rahule ja kohtame neid teinekordki stardis.“
 
Pikima distantsi võitja Annabel Kaldvee kommenteeris sündmust järgnevalt: “Kurista Karikas oli kindlasti üks minu selle aasta lemmikvõistlusi. Jäin tohutult rahule nii korraldusliku poole, märgistuse, teede kui ka kõige muuga. Rajad olid ilusad ja mitmekülgsed, kohati ka tehniliselt üsna rasked. Võistlus oli tore punkt ka meie hooajale ning jääme pikkisilmi ootama järgmist võistlust Kurista radadel! “
 
Tulemused: https://ratsanet.ee/events/1048?locale=et&year=2017