Kestvusratsutamise võistkondlikud medalid jäid Euroopasse, Kairit Kalbre katkestas pisivigastuse tõttu

Kestvusratsutamise Maailmamängudel ei olnud täna kahjuks kõige parem päev ei Eestile ega ka laiemas mõttes. Väga heas vormis olnud Kairit Kalbrel ja Baltimoril ei lubatud pärast kolmandat ringi jätkata, kuna komistuse tagajärjel oli hobune randmele väikse pindmise haava saanud. Päeva jooksul oli mitmeid kukkumisi, neist traagilisim lõppes Costa Rica jaoks hobuse kaotusega. Võistluse võit läks Sheik Hamdan bin Mohamed Al Maktoumile hobusel Yamamah (UAE).

Hommikul kell 7 Sartillys kerges uduvihmas starti läinud 173st võistluspaarist lõpetas raskete tingimuste tõttu 160 km vaid 38! Kahjuks ei õnnestunud nende hulgas olla meie Kairitil, kes õnnetult komistas kolmandal ringil asfaltil kurvi võttes ja vigastas kergelt hobuse rannet. Haav oli treener Õnne Halliko sõnul väike ja ohutu, kuid veterinaarid tunnistasid Baltimori mitte vormis olevaks. Kairit oli muidu hobusega väga rahul, kuna vaatamata raja raskusele olid nad väga heas vormis ning said ülevaatustel vaid häid tulemusi – pulss oli madal ja Baltimor energiline. Enne maha võtmist olid nad umbes 40ndal kohal.

Foto: Külli Tedre

Oma esimesel WEGil osalenud Kairit Kalbre oli õnnelik, et Baltimor nii heas vormis oli, ent muidugi kurb, et selline õnnetu juhus neid tabas. Kõige hullem oli tema sõnul start, kus oli korraga koos nii palju hobuseid. „Ma ei julgenud sinna ringi keskele minnagi, hoidsin stardiliini lähedale ja pääsesin esimesena minema. Muidugi tagant kihutati suure hooga peale. Olen väga õnnelik, et meiega on kõik korras, sest nagu näha, osadel läks siin ikka väga hullusti – lõpetasid haiglas. Maastik oli fantastiliselt ilus, kuid mitmel päeval sadanud vihm muutis kõik ülimudaseks ja see tegi pinnase väga ohtlikuks.“

Foto: Külli Tedre

Vihmasajus lõpetas ka võitja Sheik Hamdan bin Mohamed Al Maktoum hobusel Yamamah (UAE), kelle keskmiseks kiiruseks kujunes 19.678 km/h, 160 km läbiti ajaga 8: 08: 28. Hõbemedal ja ka Best Condition auhind läksid Hollandisse 21aastasele Marijke Visserile hobusel Laiza de Jalima ajaga 19.258 km/h. Pronksi võitis 37: 16 minutit võitjast hiljem finišeerunud Katari sportlane Abdulrahman Saad A.S.Al Sulaiteen hobusel Koheilan Kincso. Võistkondlikud medalid läksid kõik Euroopasse – kulla pälvisid hispaanlased, kelle tugevaim liige, individuaalne tiitlikaitsja Maria Alvarez Ponton oli sunnitud katkestama. Hõbe läks võõrustajale Prantsusmaale, pronks Šveitsile.

Tegelikult oli päev ilus ja mõõdukalt soe, üldsegi mitte halb päev võistlemiseks. Kahjuks tuli päeva ainus paduvihm alla just võitja finišeerimisel. Samas sadas eelnevatel päevadel palju ning see tegigi tingimused keerulisemaks.

Kohe stardi järel oli tõsine kukkumine, mis lõppes võistlejale luumurruga. Sellele järgnes hiljem veel mitu kukkumist, mille hulgas saatuslik õnnetus Cosa Rica võistleja Claudia Romero Chaconi ja tema hobuse Dorado jaoks, kes suri kohapeal. Kuna eestlased olid suuresti sündmuskohal, on meil õnnetusest ka väike ülevaade, kuid täpsemad asjaolud on täpsustamisel. Kairiti sõnul oli tegemist suure mudase kurviga allamäge viival pimedavõitu metsateel, kus kiirused olid ilmselt nii suured, et võistleja ei võtnud kurvi välja ning sõitis otse vastu puud ja kukkus suurde kraavi. Hobuse alla jäänud ratsanik oli kiirabi hilisemail andmeil teadvusel, kuid raskes seisus. Õnnetuspaigale lähedal olnud Heigo Rohtla oli üks inimestest, kes aitas hobust ratsaniku pealt ära lohistada ning seejärel saabus juba kiirabi. FEI asus kohe juhtunut uurima ning esialgsel hinnangul suri hobune koheselt kokkupõrkel puuga peavigastusse. Ratsaniku, kes läbis täna operatsiooni, on mitmeid sisemisi vigastusi ja luumurde, kuid ta on stabiilses seisundis.

Kestvusratsutamise info: http://www.normandy2014.com/2014-games/the-disciplines/5/endurance