Kevadine Talendijaht Kurtnas

Pühapäeval, 4. aprillil toimus Kurtnas koolisõitjatele veidike teistmoodi võistluspäev. Kui suurema osa 2010. a. kalenderplaanist on enda alla hõivanud ERL Karikasarja etapid, siis sellel võistlusel püüdsime teha midagi erinevat. Talendijaht oli mõeldud eelkõige hobustele ja/või ratsanikele kelle jaoks see päev oli kas esimeseks võistluskogemuseks või võimaluseks oma oskusi lihvida suuremate võistluste eel.

Päev algas noorhobuste klassiga, mida taolisel kujul korraldati Eestis esmakordselt. 4a, 5a ja esimest hooaega võistlevaid hobuseid hinnati maneežis maksimaalselt kolmestes gruppides, mis andis nii sõitjatele kui hobustele võimaluse uue keskkonnaga kohaneda ilma stressimomendita, kus noor hobune jääb platsile üksi ja peab kohe skeemiharjutusi vihtuma hakkama.

Kohtunikele oli see samuti huvitav kogemus, sest nii formaat kui hindamissüsteem tuli esiteks välja töötada ja seda siis ka platsil katsetada. Kuna klassi eesmärk oli välja selgitada noorhobuse sobilikkus tema võimalikuks karjääriks koolisõidus, siis hindas kohtunike kolleegium hobuse välimikku, sammu, traavi, galoppi, temperamenti, koostöövalmidust (rideability) ja üldmuljet. Anti ka kommentaare selle kohta mis on hea ja mille kallal võiks veel tööd teha.

Parimaks osutus Heli Hussari 4-aastane hobune Richard Lionheart, teine ja kolmas koht läksid perek. Engeli hobustele Goldfee ja Schneefuss, keda esitles Toomas Traagel. Osavõtjate tagasisidest tundus, et formaat oli õnnestunud. Avaldati lootust, et selliseid klasse korraldataks ka teiste võistluste raames – et anda noortele hobustele positiivseid kogemusi ning samas välja tuua hobuseid, kes traditsioonilise skeemi sõitmiseks veel päris valmis ei ole.

Teine võistlusala oli noorhobuste skeem, mis põhines FEI 4-aastaste hobuste skeemil ning oli avatud samuti 4a, 5a ja esimest hooaega võistlevatele hobustele. Kuna skeem on koostatud spetsiaalselt noorhobustele, demonstreerimaks allüüre ja koostöövalmidust lihtsamatel üleminekutel, on see igati sobilik noore hobuse esimeseks skeemiks. Võitjaks osutus Kertu Reimann hobusel Pincerton, teiseks tuli Marit Poltimäe Cosette`l ning kolmandaks Grete Hussar Rohan Warrioril (Foto: erakogu).

Kolmas sõit, „Peaaegu superstaarid“ oli suurelt osalt meie kolmevõistlejate päralt ning samas päeva kõige suurema osavõtuga klass. Kuna tegu oli kolmevõistluse skeemiga, siis said võistluspaarid kätt harjutada sealsamas Kurtnas järgmisel nädalavahetusel toimuva suurema sisehalli kolmevõistluse jaoks, kuhu oodatakse võistlejaid ja ametnikke lausa rahvusvahelisest ringist. Nii et sellest idee koolisõiduvõistluste korraldajatele – kui võtta kavasse ka kolmevõistluse skeeme, siis kasvatab see osavõtjate arvu päris kindlasti!

Päeva viimane ala oli „Väikeste ja suurte talentide“ võistlus, kus sõideti ühte Koolisõidu ABC algtaseme skeemidest, avatud oli see vähese võistluskogemusega ratsanikele. Kuigi juhend lubas võistlusvormi mitte kanda, siis peab tunnistama, et selle klassi võistlejad olid vist küll kogu päeva kõige kaunimad ja šikimad koolisõitjad! Ka sõidud olid meeldivalt heal tasemel – oli näha et ettevalmistus oli olnud tõsine ning andis ka tulemust, sest kõik sõitsid välja üle 60%. Võitjaks tuli Katrin Tinno elegantse sõiduga hobusel Utopie 23 (foto: Raivo Sepp). Teine oli Astrid Priimägi Caprice`l ja kolmas Maarja Antov hobusel Quentin de Sohan.

Loodan et sellised võistlused toovad meile juurde koolisõidujärelkasvu ning näitavad nii hobustele kui ratsanikele, et koolisõitu võib vaadata ka veidi stressivabama ja lõbusama nurga alt. Veel üks asi, mis jäi kindlasti meelde sellest toredast võistluspäevast, oli Kurtna perenaise Rita Kauna kuulus ahjus küpsetatud pannkook!

Täpsemad tulemused meie kalendris.

Eva-Maria Vint-Warmington