Kolmas võistluspäev Varssavis: õnn naasis ka eestlaste õuele

Reedesel võistluspäeval rääkisime-kirjutasime  valgest Varssavist. Laupäeva hommikul oli valgest linnast saanud pigem hall, sest temperatuur oli tõusnud plusspoolele ja reedel sadanud lumi hakanud sulama. Kuigi ilm oli hall ja lörtsine, tõi päev eestlastele siiski rõõmsaid uudiseid.

 

Hüppevõimsuse võitis võimsaim

 

Oleme lugejatele võlgu veel reedeõhtuse hüppevõimsuse tulemused. Hilisõhtul toimunud võistluses osales meie sportlastest vaid Urmas Raag Axeliga, kes pääses esimestele ümberhüpetele, kus paraku tuli maha tõusva kolmiku tagumine latt. Kuigi 190 cm kõrgune müür ületati puhtalt, oli Eesti paarile võistlus lõppenud. Jõudes kõrgusele 210 cm, kogus neli võistluspaari võrdselt 4 karistuspunkti, mispeale kohtunike kogu otsustas samal kõrgusel läbi viia järgmised ümberhüpped. Teisel katsel suutis kõrge müüri ületada hollandlanna Jody van Gerwen hobusel Waldemar ja võtta oma ülivõimsa hüppega hobusel võidu.

Jody van Gerwen hobusel Waldemar

 

Eestlaste õnnegraafik pöördus tõusule

 

Kolmas võistlsupäev algas Väikese Ringi 130 cm kõrguste takistustega sõiduga, kus meie sportlastest startis ainukesena Urmas Raag. Kahjuks jäid tänagi Urmase kohad lõppprotokolli teise poolde. Suhteliselt masendatuna asusime vaatama päeva keskset sõitu, milleks Keskmise Ringi finaal ja takistuste kõrguseks 145 cm. Parima selgitasid tulemused ümberhüpetel. Startisid 45 võistluspaari, kes olid kvalifitseerunud läbi eelnevate päevade Keskmise Ringi sõitude. Eestlasi oli stardiprotokollis kaks – Gunnar Klettenberg hobusel L.B. Carnaval La Silla ja Tiit Kivisild kaheksaaastasel Corsical.

 

Kui Klettenberg kolmekümnendana starti asus, oli puhtaid sooritusi kaheksa. Pärast tema sooritust üheksa! Kas eestlaste ebaõnn sai lõpuks läbi? Selle nädalavahetuse parim tulemus oli õhus. Kümnendana tegi puhta soorituse taanlane Carsten Ganderup hobusel Windbreaker, kelle päritolu, sünniaastat ja väljanägemist analüüsides tekkis tunne, et tegemist on veel hiljuti Heiki Vatseli partneriks olnud takistussõidukohtunik Mart Urbasele kuuluva hobusega. Helistasin Mardile ja sain infot, et see ei ole siiski nii, tegemist on lihtsalt väga suurte kokkulangevustega.

 

Tiit ja Corsica

 

Mõned stardid veel ja siis tuli Kivisild Corsical. Tuli ja tegi puhta soorituse! Mõlemad eestlased ümberhüpetel, üheteistkümne parima hulgas. Ebaõnne lõpp tundus tõepoolest saabuvat. Ümberhüpetel tegi esimese tõsiselt võetava tulemuse teisena startinud leedukas Andrius Petrovas, kes hobusega Zuko S liikus väga heade pööretega ja piisavalt kiiresti. Aeg 36.08. Järgmisena startinud tšehh Ales Opatrny ja taanlane Martin Dinesen Neergaard tulid leedukast küll kiiremini, kuid ajasid kumbki maha ühe takistuse.

 

Siis jõudis kätte poolaka Andrzej Gloskowski ja üheksaaastase holsteini täku Crosi kord. Spiiker pani rahva rõkkama juba enne starti, pärast Andrzej finišit ei olnud tal seda vaja teha, sest rahvas rõkkas selletagi – oma mees läks liidriks, aeg 35.09. Järgmisena sõitnud hollandlanna Suzanne Tepper tegi hobusel Labor`s Wonderboy aja 33.74, kuid eksis eelviimaseks takistuseks olnud kaheses süsteemis. Vigu ei suutnud vältida ka Kristaps Neretnieks ja Caramsin. Aeg küll hea 35.43, kuid neli karistuspunkti.

 

Jõudiski kätte Klettenbergi ja Carnavali kord. Eelnevast kogemusest ei osanud Carnavali kiiruslike omaduste kohta miskit arvata. Paar liikus sujuvalt, kuid tundus, et mitte eriti kiiresti. Seda, et tunne siinkirjutajat pettis, sai selgeks, kui vaatasin finišijärgselt ekraanile. Aeg 33.94 ja vigu ei täheldatud. Kui järgnevana startinud Ganderup ja Windbreaker tulid Gunnarist aeglasemalt, oli selge, et kohe kuuleme Eesti hümi – tulla jäi veel vaid Kivisildil. Tiit ja selliste tasemete jaoks veel noor Corsica läksid tegema kindlat nulli ja see neil ka õnnestus. Ajaks 40.56 ja viies koht. Lõpuks sai ebaõnn murtud. Kas murdumise põhjuseks oli ERL-i peasekretäri isiklik saabumine Varssavisse, või muu asjaolu, see jääb kõrgemate jõudude teada.

Gunnar ja Carnaval

 

Peasekretär Nõmmoja osales Kesk-Euroopa alaliitude koosolekul

 

Tegelikult ei tulnud Ratsaliidu peasekretär Siim Nõmmoja Varsavisse mitte halbade tulemuste laviini likvideerima, vaid osalema Kesk-Euroopa liigasse kuuluvate riikide alaliitude aastakoosolekul, kus põhiteemaks oli liiga tuleva hooaja toimimispõhimõtted. Nõmmoja sõnul on tõsiselt õhus järjekordne süsteemi muudatus. Seoses lõuna alaliiga ebaaktiivsusega on tõsiseima tööversioonina arutlusel senise ühe liiga asemel kahe eraldiseisva liiga moodustamine. Suurimaid diskussioone selle juures põhjustab suurde finaali pääsevate sportlaste arv. Kui seni pääseb põhja ja lõuna ühisliigast finaali kolm sportlast, siis uue süstemi kohaselt pääseks põhjaliigast finaali kaks ja lõunaliigast üks sportlane. Reaalset liigade taset arvestades ja viimaste aastate tulemusi analüüsides, ei ole enamus põhjaliigasse jäävaid riike sellisest jaotusest vaimustuses, kuna esikolmikusse on jõudnud vaid põhjariikide sportlased. Arutelud jätkuvad ning peagi loodetakse jõuda lõplike tulemusteni. 

 

Teiseks oluliseks arutlusteemaks oli FEI uue regionaalse grupi loomine, kuhu kuuluksid Kesk- ja Ida-Euroopa riigid. Täna kuulub näiteks Eesti ühte gruppi Saksamaaga, Venemaa ja Ukraina aga Kesk-aasia riikidega. Mõningad Kesk-Euroopa riigid seevastu on ühes grupis Suurbritanniaga. Selline jaotus ei võimalda efektiivselt kaitsta reaalselt koostöös toimiva regiooni huvisid, mistõttu muutus oleks igati loogiline. Enamusel Kesk- ja Ida-Euroopa riikidel on sarnased mured ning huvid, sportlased käivad vastastikku võistlusreisidel jne. Ka selle suhtes peaks lähiajal jõutama ühisele seisukohale.

 

Fragment Viini Ratsakoolist

 

Tähtsate kohtumistega samaaegselt toimusid võistlusareenil erinevad showd, millest osad kordasid eilseid, kuid mõned olid täiesti uued. Üldiselt meelelahutusega siin kitsas käes ei ole. Enim avaldasid täna muljet erinevat tõugu hobused – walesi poni, andaluusia, lusitano ja friisi hobune, kes oskasid efektselt kahel jalal seista. Sooritati teisigi Viini Ratsakoolist tuntud elemente. Hea kontseptsioon oli ka koolisõiduhobuste ja tantsijate ühislooming, mis oleks ehk veidi vajanud paremat teostust ja valgustust – musti hobuseid on pimedas saalis tõesti suhteliselt raske näha, kuid oli siiski huvitavaks aktsendiks teiste etteastete vahel. Loodetavasti räägib pilt enam kui sõnad.

 

Muusikat ja kiirust tuli küllaga

Kolmanda võistluspäeva lõpetas publikule efektseks tehtud Tabel C sõit reklaamnimega Speed & Music. Kõrguseks oli 145 cm ja auhinnaraha kogutud, nagu keskpäevases sõiduski, Longines Rankingu punktideks vajaliku jagu (23 500 eurot). Valju ning kiirust soosivat muusikat tuli küllaga, kiirused olid suured. Meie rahvuslikel võistlustel sõidetakse sarnase stiiliga vast 110 või 120 cm kõrguseid kiirussõite.

 

Tõsise väljakutse tegi kõikidele järgnevatele juba kolmandana startinud poolakas Maksymilian Wechta hobusel Boliwia, kelle sõit oli efektselt väikeste pööretega ning kiire. Rahva pani hullumeelselt aplodeerima tulemus 50.64, mis senist liidertulemust ületas 11 sekundiga. Näiliselt palju rahulikuma, kuid veelgi enam kaalutletud pööretega sõidu tegi hollandlane Jur Vrieling, kelle ajaline tulem hobusega KM Carrera oli 47.22, kuid liigväikeste pöörete tulemusena suudeti maha ajada üks takistus, mis lisas neli sekundit.

Kiirussõidu tõmbas käima platsimeeskond

Peagi oli aeg meie sportlaste käes. Startisid nad järjest. Esimesena Tiit ja Calina, kes alustasid sarnaselt Vrielingiga, kuid viienda takistuse eel ehmatas miski Calinat ja kaugel ei oldud tõrkest. Selle ehmatuse tulemusena tulid maha kaks järgnevat takistust ning heast tulemusest paraku ei olnud võimalik enam unistada. Järgmisena startisid Gunnar ja Lance S. Korralikud pöörded ja paras tempo andsid ajaliseks tulemiks 53.76, mis lõpetamise hetkel oli kolmas.

 

Rahva südamest tulnud kiiduavaldused pälvis peagi startinud valgevenelane Vasil Ivanov, kes Londokoriga liikus heas tempos, kuid pärast üheksandat takistust oli väga lähedal kukkumisele. Ratsanik suutis siiski end kiiresti sadulasse tagasi saada ning paar suutis järgmisest takistusest, millele sattumiseks tuli eelnevalt teha korralik taasipööre, praktiliselt kohapealt üle hüpata. Ivanov lõpetas vigadeta ja ajaga 53.30, edastades Gunnarit. Milline aga oleks võinud olla aeg, kui poleks olnud kukkumise lähedast intsidenti? Tõenäoliselt oleks valgevenelane läinud liidriks.

Hullumeelne sõit Vassil Ivanovilt

 

Omaette klassi näitas austerlane Gerfried Puck, kelle partneriks Glock`s W Bo B. Vigadeta sõit ajaga 48.59, millele keegi ei suutnud enam vastu saada. Sellele lähedal oli küll tagant kolmandana startinud Natalia Simonia Qualital, kuid siiski jäi ta sekundi austerlasele alla saades sel moel teise koha. Klettenbergi ja Lance'i lõpptulemuseks jäi kaheksas koht, mitmed punktid Longines edetabelisse ja mitmed zlotid auhinnarahaks.

 

Pühapäevaks pöidlad pihku

Kui toimetajad on seda artiklit lõpetamas ja üles laadimas, on Eestis juba käimas teine öötund. Seetõttu ütlen, et pidagem meeles täna, pühapäeval, kell 15.30 pöidlad pihku suruda. Klettenbergil ei ole veel võimalused Göteborgis toimuvasse finaali jõuda kadunud. Homne otsustav parkuur on kõrgusel 155 cm ja parimad selguvad ümberhüpetel. Jagatakse topeltpunkte. Punktiseis enne otsustavat sõitu: Gromzina 88, Skrzyczynski 81, Neretnieks 80, Klettenberg 75, Petrovas 73 ja Toth 70.