Kolmevõistlejatele mängiti Valgevenes Eesti hümni

Jaagup Kallas (Saare RK) ja Aspirin auhinnatseremoonial. Foto: Dagmar Ainsoo

Möödunud nädalal, 26. – 29. juulil toimus rahvusvahelisel tasemel kolmevõistlus Valgevenes, Ratomkal. Nelja päeva jooksul võistles kokku erinevates klassides üle 60 paari nii kohapealt Valgevenest, aga ka Venemaalt, Ukrainast Kasahstanist ning Eestist. Ühtlasi peeti antud võistluse raames ka Valgevene meistrivõistlused kolmevõistluses.

Teisipäeval, 24. juuli õhtul oma teekonda alustanud eestlased jõudsid vaatamata pikkadele ootetundidele piiril kolmapäeva õhtupoolikult õnnelikult võistluspaika ning üsna ruttu sai selgeks, et Eestile sarnast kuuma ilma tuleb taluda ka Valgevenes võisteldes.

Kõik meie kolm sportlast, kelleks olid Jaagup Kallas (Saare RK) hobusel Aspirin, Anni Liis Hoop (Tartumaa RSK) hobusel Zinga Zanga ning Kaire Kalm (Kurtna RK) hobusel Cavalier, võtsid osa rahvusvahelisest võistlusklassist CCI1*, mis tähistab pikka kolmevõistlust.

Kui võrrelda pikka ja lühikest kolmevõistlust, siis nende kahe formaadi suurim vahe on eelkõige see, et krossi distants pikas kolmevõistluses on pikem ning jääb vahemikku 3640 – 4680 meetrit, kus trassi läbimisaeg võistluspaari jaoks jääb 7-9 minuti vahemikku, samas kui lühikeses on see maksimaalselt 3120 meetrit ning ajaliselt vaid 5-6 minutit. Öeldakse ka, et pikk kolmevõistlus on oma olekult formaalsem, kui lühike.

Neljapäeval toimunud vet-check´ist pääsesid kõik meie hobused kenasti läbi ning reedel toimunud koolisõidus sõitis eestlaste parima tulemuse välja Kaire Kalm Cavalieriga, saades ratsastuses 69,0%, mis viis nad 20 võistleja seas tublile viiendale kohale. Jaagupi ja Aspirini tulemus peale esimest ala oli 64,8% ning Anni Liisi ja Zinga Zanga sõitsid välja 58,2%.

Jaagup ja Aspirin vet-checkis. Foto: Tatiana Bogdanova

Laupäeva hommikupoolikul vaadati üheskoos kõigepealt suuremate klasside krosse, kus mõõtu võeti CCI3*/CIC3*, CCI2*/CIC2* tasemetel. CCI1* kross algas pärastlõunal ning meie omadest esimesena läks Valgevene suurele krossiväljakule oma sooritust tegema Kaire ja Cavalier. Kross kulges hästi, ent kahjuks lipsas viga sisse kaheksanda tõkke süsteemi C-elemendil. Kuna antud süsteemile lähenemine oli metsast välja, mäest alla, siis kaotati hetkeks hea tõkkeliin ja nii eksitigi süsteemi viimasel takistusel ning teeniti 20 miinuspunkti. Ülejäänud kross läbiti vigadeta ning vaatamata tõrkele, suutis paar ikkagi normiaega sõita. Teise eestlasena startinud Jaagup ja Aspirin läbisid krossi vigadeta ning trassilt korjati kaasa vaid kaks miinuspunkti ületatud aja eest. Samuti suutsid krossi läbida tõkkevigadeta ka Dagmar Ainsoo käe all treeniv tubli noorsportlane Anni Liis ja Zinga Zanga, nende skoorile tuli samuti lisa vaid ületatud normiaja eest, milleks oli 18,8 miinuspunkti.

Krossi lõpuks olid seisud väga põnevad, Jaagup (37,20 mp) tõusis ainukesena täiesti puhta krossi teinud venelase Andrey Mitini (33,90 mp) järel teisele kohale, olles maas vaid 3,3 miinusega. (Andrey Mitini näol on tegemist Venemaa olümpiasportlasega, kes võistles 2016. aasta Rio de Janeiro olümpiamängudel.) Lisaks ühele täiesti puhtale krossile, oli kogu klassi peale kokku vaid seitse tõkkevigadeta krossi, kelle hulka kuulusid ka kaks meie sportlast – Jaagup ja Anni Liis!

Pühapäeva hommik algas jällegi vet-check´iga ning kõik kolm hobust läbisid selle edukalt. Takistussõit toimus suurel Ratomka võistlusväljakul, kuhu oli üles pandud korralik rada. Esimese eestlasena takistussõidus startis Anni Liis, kes kogus rajalt kokku 16 karistuspunkti ning nii sai nende lõpptulemuseks 84,60 miinuspunkti ja lõppkokkuvõttes 15. koht. Käesoleva tulemusega on Anni Liis esialgsetel andmetel ära täitnud ka juunioride kolmevõistluse Euroopa Meistrivõistluste kvalifikatsiooni 2019. aastaks.

Teise eestlasena rajale läinud Kaire ja Cavalier eksisid ühel tõkkel, võttes kaasa 4 kp ning ühe miinuspunkti ka ületatud normiaja eest. Nende lõpptulemuseks jäi 56,00 miinuspunkti ja lõppkokkuvõttes juba justkui esimese alaga välja võideldud viies auhinnaline koht! Eelviimasena startinud Jaagup tegi kindla ja puhta sõidu ning kuna viimasena startinud liidripositsioonil olnud Andrey Mitin eksis ühel takistusel, oligi selge, et Jaagup Kallas ja Aspirin on CCI1* klassi võitjad!

CCI* klassi võitja Jaagup ise kommenteerib oma võistlust järgnevalt: “Reedel koolisõidus oli Aspirin veidi loid, ilmselt seda reisiväsimuse tõttu. Sõit oli meie kohta keskpärane, kaks väikest eksimust üleminekutel ja peale esimest ala oli raske näha oma kohta esimeses otsas. Kross oli meie jaoks väga harjumatu, palju mägesid, nõlvadel üles ja allamäge hüppeid – krossi 21. takistusest seitse olid süsteemid. Suure fuleega hobuse tõttu olid need minule kõige suurem väljakutse, järskude kaartega 3-4 fuleed ja enamik neist nõlvade peal või raske tõusu lõpus mäeharjal. Seetõttu ka 2 mp normiaja eest, kuna pidin hobust enne süsteeme palju pidurdama, et vigu vältida. Parkuur oli korralik, kaks kahest süsteemi ja palju seotud vahesid kaarte peal, samuti oli väljakutseks normiaeg. Läksin tegema puhast, rahulikku sõitu, hobune toimis hästi ja aega mahtumiseks tegin pigem väiksemaid kurve. Viimasena startinud Andrey Mitin tegi oma seitsmeaastase hobusega kindlat sõitu, kuni kaks hüpet enne finišit ajas süsteemi okseri maha ning langes minu seljataha 0,7 punktiga. Väga uhke auhinnatseremoonia oli – Eesti lipp tõmmati kõige kõrgemasse masti ja kõlas Eesti hümn. Uhke tunne oli olla eestlane.”

Jaagup, Aspirin ja rõõmus hobuseomanik Heli Varik. Foto: Anni Liis Hoop

Antud klassi võiduga täideti ära ka üks noorhobuste maailmameistrivõistluste kvalifikatsioonidest. Nimelt on Aspirini (omanik ja aretaja: OÜ Rannaküla Tall, Heli Varik) näol tegemist seitsmeaastase noorhobusega, kes ka juba möödunud aastal kuueselt võistles edukalt noorhobuste MM-l Prantsusmaal Le Lion-d’Angers’is. Nüüd jääb veel püüda üks CIC2* kvalifikatsioon, mida antud paar läheb esialgse plaaniga jahtima juba augustikuus toimuvatel Põhjamaade Meistrivõistlustel Soomes.

Palju-palju õnne kõigile asjaosalistele!

Tulemusi näeb siit