Kolmevõistlus ei ole kinnitatud 2028. aasta olümpiamängude kavva, ees ootavad muudatused

2023. aastal toimus Versailles lossis kolmevõistluse testvõistlus. Foto: FEI/PSV

Pariisi olümpiamängud saavad alguse juba 170 päeva pärast, kuid need võivad olla viimased, kus kolmevõistluses võetakse mõõtu praegu tuttavas formaadis. Üllatuslikult on Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) andnud mõista, et kolmevõistlust ei ole kinnitatud Los Angelese 2028. aasta olümpiamängude kavva ja ratsaspordialal tuleb olümpiakoha säilitamiseks valmistuda muutusteks.  

Raha mängib elus põhirolli…

ROK-i üheks prioriteediks 2028. aasta spordiprogrammis on kulude kontrolli all hoidmine ja spordialade keerukuse vähendamine. Ehk teisisõnu “keskendudes põnevate ja kõrge väärtusega võistlustele, vähendades samal ajal kulusid ja keerukust, näiteks võistlus- ja treeningpäevade arvu,” ning püüdes kasutada “ainult olemasolevaid võistluspaiku ja -väljakuid ilma suuremate kohandusteta.”

Selleks on vaja võistluspaika, mis suudaks mahutada kogu võistluse ehk kolm võistlusala, mitte kasutada eraldi asukohta krossi jaoks, nagu see juhtus Tokyos, aga ka paljudel varasematel mängudel. FEI president Ingmar De Vos on veendunud, et kolmevõistluse küsimusele leitakse sobiv lahendus. Samuti kutsus ta üles säilitama avatud meelt muudatuste osas.

Olümpiaala elujõulisust hinnatakse suuresti selle populaarsuse alusel, mida mõõdetakse teleülekannete vaatajanumbrite ja kaasamisega. Kolmevõistluse puhul toob vaatajad ekraani ette krossi osavõistlus.

Muutuste tuules

Laias laastus on arutatud kahte varianti. Esimene on klassikaline lühiformaadi ajakava, mis säilitab tiitlivõistluste taseme pikemad distantsid ja ajad (umbes kümme minutit pikk rada neljatärni mõõtmetes ja raja tehnilisuses). See tähendaks, et koolisõit toimuks esimesel päeval, võistkondlikud ja individuaalsed takistussõidu voorud teisel päeval ning kross kolmandal päeval.

Teine ettepanek kaldub sellest kõrvale. Olympic Broadcasting Service’i (OBS) ettepanek, mis on FEI Kolmevõistluse Komitee poolt eelistatud, näeb ette võistkondliku võistluse lühiformaadis (koolisõit, takistussõit ja kross), kus võistkondlikud medalid antakse üle pärast krossi. Individuaalne võistlus säilitaks aga pikema formaadi. See tähendaks kahte medalipäeva, kus võistkondlikud medalid antakse üle kolmandal päeval pärast krossi osavõistlust ja individuaalsed medalid jagataks neljandal päeval pärast lõplikku individuaalset takistussõidu vooru.

Arutelud jätkuvad, kuid de Vosi sõnul oli ROKi sõnum selge: “Muutuge või saage muudetud.”

Lõplik otsus kolmevõistluse saatuse üle peaks selguma järgmise paari kuu jooksul. Kooli- ja takistussõit on kinnitatud Los Angelese olümpiamängude kavva.

Loe täispikkuses FEI pressideadet SIIT.