Kolmevõistlus Rio Olümpiamängudel

Foto: Getty images / Jamie Squire

Enne mängude algust peeti suurimateks favoriitideks meeskondlikule kuldmedalile Saksamaa tiimi. Teiste favoriitide seas muidugi alati tugevad Austraalia, Inglismaa ja Uus-Meremaa. Siiski ei läinud kõik nii libedalt kui meeskonnad olid planeerinud.

Saksamaa Michael Jung oli sunnitud vahetama hobust. Tema esimeseks valikuks Riosse oli 9-aastane täkk Takinou. Hobusel tekkis aga kerge infektsioon, mistõttu oli ta treeningust väljas ning pidi koju jääma. Jungi teiseks valikus oli Sam FBW, hobune, kellega võideti Londonis nii individuaalne kui ka meeskondlik kuldmedal.

See ei jäänud aga ainukeseks muudatuseks Saksa tiimis. Pärast võistluseelset hobuste ülevaatust, (kust said läbi kõik esitatud hobused), tehti teatavaks, et Andreas Ostholt hobusel So Is Et ei stardi. Tema koha meeskonnas saab reservina kaasa reisinud Julia Krajewski ja Samourai Du Thot. Põhjuseks nimetati Andrease hobusel olnud kabjaprobleemi ning liigset riski seoses võistlemisega. Ostholt ise oli ilmselgelt väga löödud, temale oli juba Riosse maandudes uudis teatavaks tehtud, ent kuna ametlikku pressiteadet polnud avalikustatud, oli mees sunnitud siiski intervjuude ajal naeratama ning rääkima kõigile, kui õnnelik ta on. “Lootsin lõpuni, et äkki treenerid siiski muudavad oma otsus, “ ütles pettunud Ostholt. Etteruttavalt võib öelda, et Julia Krajewski krossi ei lõpetanud.

Uus-Meremaa kuulsa Jock Paget’i ja Clifton Lush’i asemel said tiimis koha Tim Price ja Ringwood Sky Boy. “Kõik meie hobused jõudsid Riosse tervetena ja valmis võistlema. Nädala alguses vigastas Clifton Lush oma põske talli juures olnud toruga. Haav vajas õmblemist, ent vetid on rahul tema paranemisega,“ seisis pressiteates. Ka Tim Price ei lõpetanud krossi.

Inglismaa meeskonnas toimusid muudatused juba veidi varem. Reservliige Pippa Funnel sai Izzy Taylori asemel koha põhimeeskonnas juba juuli keskel. Lisaks oli tiimis kõigest 10 kuud tagasi tõsise peapõrutusega lõppenud kukkumisest taastunud William Fox-Pitt oma fantastilisel täkul Chilli Morning.

 

Suurfavoriit Jung eksis koolisõidus

Esimene ala, koolisõit, toimus kahel päeval. Osales 24 riiki, 13 meeskonda ning individuaalarvestuses kokku 65 võistluspaari. Esimese päeva lõpus juhtis võistlust Fox-Pitt tulemusega 37 miinuspunkti ning seda tulemust ei suutnudki keegi ka teisel päeval ületada. Suurfavoriit Michael Jung liikus kindlal võidukursil, ent viga viimasel kontragalopil viis sakslase tulemuse alla ning lõppkokkuvõttes saavutati viies koht tulemusega 40,9 miinust. 18 sportlast sõitsid välja tulemuse alla 45 miinuse (skeemis 70 % või rohkem). Nende hulgas ka Uus-Meremaa legend sir Mark Todd, kes osales oma esimestel Olümpiamängusel aastal 1984.

 

Kross oli osutus üliraskeks
Krossi rajameistriks oli prantslane Pierre Michelet, distants 5840m, 33 takistust, 45 hüpet, normiaeg 10.15. Sportlased ise pidasid seekordset olümpiarada väga raskeks. Nagu päeva lõpuks selgus, läks ameeriklaste ennustus “This will not be a dressage show“ täide ning kross lõi kaardid korralikult segamini. Krossi suutsid läbida  48 sportlast, nendest 25 ilma tõrgeteta, kellest omakorda normiaega mahtus vaid 3 sportlast. Nendeks olid austraallane Christopher Burton, saksa “Terminaator“ Michael Jung ja prantslane Astier Nicolas. Selles järjestuses moodustasid nad ka teise ala lõppedes esikolmiku.

Astier Nicolas sõnas krossiraja kohta: “Minu meelest ei olnud nurkade kompleks (takistus nr 6) „selge“. Hobuse silm jäi pidama hoopis alternatiivraja B tõkkele, mis muutis selle kompleksi otse läbimise eriti keeruliseks. Hüpata tuli nö “üllatustõke“. Lisaks ei meeldinud mulle üldse 23. kompleks (lai maja ja vertikaalne aed), seal oli väga raske hoida hobust õigel liinil ning õiges tasakaalus“.

Nendel tõketel valisid paljud pikemad alternatiivtrajektoorid, kuid sellest hoolimata tehti seal palju vigu. 23. kompleksi teine tõke lõpetas ameeriklase Laren Kiefferi ja Veronica võistluse, kes olid sinnani hüpanud väga kindlalt. “Kõik läks nii hästi, tundus rumal otseteed mitte proovida. Kui Veronica parema esijalaga aeda tabas mõtlesin korraks, et ta suudab veel tasakaalu säilitada, ent järgmine hetk olime juba maas,“ kommenteeris Kieffer oma sõitu. Hobuse ja sportlasega oli kõik korras, aga
Laureni ja Veronica kukkumine viis konkurentsist USA tiimi, kus üks liige oli juba eelnevalt krossi katkestanud. Kaks allesjäänud liiget, Boyd Martin ja Phillip Dutton aga läbisid raja tõrgeteta ning asusid individuaalarvestuses pärast krossi vastavalt kuuendal ning viiendal kohal.

Esimest korda nägin, et ka Michael Jung on inimene ja alati ei õnnestu ka temal kõik asjad pealtnäha mängeldes. Sportlane pidi raja läbimiseks mängu panema kogu oma kogemuse, oskused ja tahtejõu. Hiljem rääkis Jung, et Sam oli soojendusplatsil toimunud melust väga häiritud ning seetõttu ei kuulanud teda kohe alguses nii nagu tavaliselt. Tulemuseks siiski topeltnull. Nii Sandra Auffarth kui Ingrid Klimke tegid rajal ühe tõrke ning juba mainitud Julia Krajewski langes kolme tõrke tõttu välja.

Kahjuks tegi krossil ühe tõrke ka koolisõidu järel liidrikohal olnud William Fox-Pitt. “Mu hobune on väga aus. Mis tähendab, et see tõrge oli minu viga. Kui ta oleks seda tõket õigeaegselt näinud ( “suusamäe” nimelise kompleksi C tõke), oleks ta hüpanud,“ nentis legendaarne sportlane.

Krossi järgselt juhtis Austraalia meeskond, teisel kohal oli Uus-Meremaa ning kolmandal Prantsusmaa, Saksamaa oli hoopiski langenud neljandaks. Meile kõige “lähem“ sportlane – soomlane Elmo Jankari ja Duchess Desiree tegid krossil ühe tõrke ning püsisid konkurentsis kõrgel 29. kohal.

 

Senine liider põrus takistussõidus
Kõik esitletud hobused läbisid veterinaarkontrolli ning võisid startida viimasel päeval toimunud kahevoorulises takistussõidus. Esimese vooru järgselt selgusid meeskondlikud medalid, individuaalarvestuse medalid selgitati teises voorus esimese vooru 25 parima seast.

Saksamaa tiimi allesjäänud 3 sportlast läbisid kõik raja puhtalt. Prantsusmaa meeskond teenis vaid ühe miinuspunkti ületatud normiaja eest. Krossi järgselt liidripositsioonil olnud Christopher Burtonil (AUS) ja Santano II‘l langes maha 2 latti, tema tiimikaaslane Stuart Tinney sai lisaks 17 miinust. See kukutas austraallased pronksile, Saksamaa pidi leppima hõbedaga ning kuldmedalid riputati seekord mõnevõrra üllatuslikult prantslaste kaela. Väikese revanši võtsid britid, kelle meeskonnas suutsid kolm liiget läbida raja puhtalt ning selle tulemusena tõusti kokkuvõttes viiendaks.

Kahjuks sai Elmo Jankari esimeses voorus 10 lisamiinust ning ei  pääsenud 25 paremaga koos teise hüppevooru. Tema tulemuseks jäi siiski tubli 31. koht.

Teise vooru suutsid puhtalt läbida 7 sportlast. Michael Jungi ainsaks eksimuseks kogu võistluse jooksul jäigi see õnnetu jupike kontragaloppi, kus Sam esitas kena jalavahetuse. Teinegi hüppevoor läbiti puhtalt ning taaskord kuulus neile individuaalne olümpiakuld tulemusega 40,9 miinust. Jungist sai läbi ajaloo kolmas sportlane, kes on suutnud võita kolmevõistluses kahel järjestikusel Olümpial kulla, liitudes sellega Mark Todd’I (1984 ja 1988) ning Charles Pahud de Mortanges‘ iga (1928 ja 1932). Hõbedasele positsioonile jäi prantslane Astier Nicolas hobusel Piaf de B’Neville ning pronksi võitis USA eest vanameister Phillip Dutton hobusel Mighty Nice.

Vaata tulemusi: https://www.rio2016.com/en/equestrian