Kolmevõistluse Eesti meister on Jaagup Kallas hobusel Olli Royal

EMV kuld Jaagup Kallas ja Olli Royal. Foto: Elin Jalakas

Tänavune esimene medalikomplekt kolmevõistluses, sedapuhku seenioride oma, jagati välja möödunud nädalavahetusel ja kuldmedali omanikuks sai Saare Ratsakeskuse võistluspaar Jaagup Kallas ja Olli Royal.

Selle aasta neljas kolmevõistlus peeti Kosel, Ahisilla külas Nõmmemõisa Talli maadel, kus juba möödunud aastast alates toimetab uue kolmevõistluskoha arendamise nimel mees nimega Ats Kalju. Toimetab ta nii palju, et koht on ainuüksi aastaga saanud palju lisa, seda nii uhiuue suure võistlusväljaku kui ka krossitõkete ehitamise ja pinnamoe mudimise näol. Põnevamaks krossiraja lahenduseks on juurde ehitatud nii mõnigi küngas ning liivaväljakut ja krossiväljakut ühendav bankett, mida esimest korda testiti juba mõni aeg tagasi Kose Derby 2020 raames.

Kose võistlus algas juba laupäeval, mil peeti ära nelja klassi koolisõidud ning hüpati parkuur. Üles antud 61-st võistluspaarist startis Eesti meistrivõistluste arvestuses seekord üheksa võistluspaari, kelle hulgas oli teada tuntud raskekahurvägi Vilvi Laanet, Erkki Hõim ja Ervi Kaasiku, samuti Jaagup Kallas ja Aldo Kanepi, kellele pakkusid konkurentsi noorema põlve sportlased nagu Maris Kangur, Britt Getter Astover, Sofya Tsyrulnikova ning Anna-Liisa Raudsepp.

CCN2*-S klassi koolisõidus, mis oli Eesti meistrivõistluste klass, sõitis parima tulemuse Erkki Hõim (Tartu Kalevi RK), skoorides 69,47%, seda aga hobusega Roleks, kellega võisteldi vaid klassi arvestuses. Eesti meistrivõistluste arvestusse valis Erkki seekord kogemustega Aspirini, kellega peale koolisõitu kindlustati kuues positsioon, tulemusega 64,01%. EMV arvestuses õnnestus skeem hästi Aldo Kanepil (Märjamaa SK) ja Carital, kui sõideti välja 65,99%, millega hetkeks asuti meistrivõistluseid juhtima. Teiseks võitles end Jaagup Kallas Olli Royaliga, sõites skeemis välja 64,70% ning EMV arvestuse kolmas parim skeemitulemus oli noorel Britt Getter Astoveril (Tondi RSK), kes Hultajkaga sai tulemuseks 64,32%.

Takistussõidu faasiks oli üles seatud korralik 11 tõkkest koosnev parkuur, mille puhtalt suutsid läbida vaid kaks paari: Jaagup ja Olli Royal ning Erkki ja Roleks. Nii jätkus CCN2*-S klassi sõidu arvestuse valitsemine Erkki ja Roleksi poolt ning meistrivõistluste arvestuses läks esikoht peale kahte ala Jaagupi kätte. Teisele kohale tõusid Erkki ja Aspirin, kes parkuurist võtsid kaasa vaid ühe vea ning samamoodi vaid ühe eksimusega tõusis kolmandale kohale Järvamaa mees Ervi Kaasiku (Nõo RK) hobusel Cendoria S.

Krossiga, mille rajameistriks oli seekord Ants Sähka, alustasid seeniorid õhtupoolikul ning etteruttavalt võib öelda, et ükski medalikursil olnud võistluspaar selles ei eksinud. Nii oligi selge, et kuldmedal kuulub tänavu Jaagupile ja Ollile – lõpptulemusega 35,3 kp, hõbemedal Erkkile ja Aspirinile – tulemusega 40,0 kp ning pronksmedal Ervile ja Cendoriale –  tulemusega 40,2 kp. Küll aga oli kross vigadeta ja vaid mõne ajaveaga Erkkil ja Roleksil, kes sellega kindlustasid omale CCN2*-S klassi võidu tulemusega 34,1 kp. Üle pika aja oli huvilistel võimalik Eestis toimuvat kolmevõistluse krossi jälgida ka otseülekande vahendusel, kellel huvi, siis pühapäeval toimunud krossi ülekanded on järelvaadatavad Eesti Kolmevõistluse Facebooki lehel.

EMV medalikolmik: Hõim (hõbe), Kallas (kuld), Kaasiku (pronks). Foto: Elin Jalakas

Värske kuldmedali omanik kommenteerib oma läinud nädalavahetuse sooritust aga järgnevalt:
“EMV kuldmedalit hindan kõrgelt. Võistlustules olid kõik Eesti hetke parimad kolmevõistlejad. Eriti valmistab see võit rõõmu seetõttu, et kaks eelnevat aastat on kuld napilt tobedate eksimuste tõttu käest libisenud. Kõige paremini õnnestus takistussõit. Rada oli üles seatud meistrivõistlustele vastavalt päris krõbe, aga Olli Royal näitas head taset ja läbisime raja vigadeta. Seekord oli hobune veidi hajevil, kuid vaatamata sellele eksimusi ei tulnud ning läbisime krossi puhtalt ja normiaja piires. Kross ise oli samuti parajalt raske ja väga ilus. Korraldajad on teinud ära suure töö, selliseid võistluskomplekse võiks Eestis rohkem olla, ehk meelitaks see ka kolmevõistluse juurde rohkem sportlaseid. Koolisõidus sõitsime välja karjääri parima tulemuse 70,7%, millest oleks piisanud, et kindlustada liidripositsioon juba avaalal, kuid kahjuks unustasin kaks korda skeemi ära ja nii karistati mind kuue karistuspunktiga ning lõpetasime koolisõidu teisel kohal. Võistlusel osalemise ainus eesmärk oli võita kuldmedal ja see sai täidetud.”

 

Erkki Hõim ja Roleks – Kose Kolmevõistluse põhiklassi võitjad. Foto: Elin Jalakas

Küll aga ei toimunud Kosel vaid seenioride meistrivõistlused. Madalaimas, CCN70 klassis osales kokku 28 võistluspaari ning rõõm on tõdeda, et võistlustules olid ka noori, kes teevad kolmevõistluses alles oma esimesi starte. CCN70 klassi võit läks nelja aastasele eesti sporthobusele Konfloria de Lunale, kellega Jaagup Kallas saavutas puhta parkuuri ning krossiga lõppskooriks 30,4 kp. Nimetatud hobusele oli see esimene kolmevõistlus. Tihedalt kannul oli noore nelja aastase eesti sporthobusega Katriin Sild (Nõo RK), kes oma ratsul Lancaster saavutas teise koha tulemusega 32,9 kp. 33,2 karistuspunktiga saavutas kolmanda koha Tondi RSK ponisportlane Heidi Murel ponil Havanna.

CCN70 võitjad Jaagup Kallas ja Konfloria de Luna. Foto: Elin Jalakas

Keskmises klassis, tasemel CCN90 oli võistlustules 23 paari. Kodupubliku rõõmuks võitis klassi vaid 28,0 karistuspunktiga Sandra Anet Kalju (RK El Awrah ET) hobusel Hello Kitty. Teise koha saavutas 28,6 kp-ga Aive Mihkelson (Tondi RSK) hobusel Acamar ning kolmandad olid Liivimaa Ratsaklubi sportlane Sigrid Lain hobusel Lootus, nende tulemuseks 29,3 kp.

CCN90 klassi võitjad Sandra Anet Kalju ja Hello Kitty. Foto: Elin Jalakas

Kogu Eesti kolmevõistluse kogukond tänab Ats Kaljut ja MTÜ Kipi Team’i selle kauni võistluse korraldamise eest. Suur tänu ka rajameister Ants Sähkale ja teistele abilistele!

Lisaks sooviksime tänada kõiki toetajaid: Eesti Ratsapordi Liit, Onry Rahvusvahelised Kaubaveod, Helketmar hobuvarustus, Viking Line, Eckeröline, Kose Agro, AS K.U.MELL, AKR Betoni, AA Visioon Stuudio ja live ülekande teostajat Videal Production.

Tulemused