Kolmevõistluse kodumaine hooaeg lõppes Kosel rekordarv startidega

Kose Sügis 2021 võitjad koos koha peremehe Ats Kaljuga. Foto: Elin Jalakas

Läinud nädalavahetusel võisteldi Kosel kolmevõistluses tervelt kaheksas erinevas võistlusklassis, mille seas said medalid kaela nii tänavused poniratsanike Eesti meistrid kui ka harrastussportlased. Lisaks toimus noorhobuste tšempionaat 4-, 5- ja 6-aastastele hobustele.

Kose Sügis 2021 paistis esiti kohe silma järjekordse rekordarv startide poolest, kui registreerimise tähtajaks oli end üles andnud tervelt 90 võistluspaari. Laupäeva hommikuks, kui kell 8.00 alustati koolisõitudega, oli see number siiski veidi kahanenud – 85 stardile. Maratonpäevale kohaselt peeti laupäeval ära nii koolisõidu osavõistlus kui ka paralleelne parkuuri hüppamine. Päeva esimene võistlusklass oli ühtlasi ka võistluse kõrgeim klass – avatud CCN1*. Tugevalt alustanud Jaagup Kallas (Saare RK) ja Olli Royal saavutasid koolisõidus 71,74% ning puhtalt läbitud parkuur nende tulemust ei muutnud. Jaagupile järgnes koolisõidus 68,16%-ga Mari Talinurm (RK Ruila Tall) hobusel Calvin, kuid takistussõidust kaasa võetud latt langetas nad peale kahte ala kolmandaks. Teise koha hõivas nüüd koolisõidujärgselt viies olnud Camille Mahoni (SA Tallinna RK) ja Orlymeja, kes suutsid teise ainukese paarina takistussõidu puhtalt läbida.

Peagi alustasid startidega poniratsanikud. Tugeva skeemitulemuse väljasõitnud Emma-Elisa Randväli (Tondi RSK) ja Ottardi (72,88%) eksisid küll takistussõidus ühel takistustel, ent vaatamata sellele säilis esikoht. Klubikaaslane Mia Marleen Juhanson ja Tess sõitsid skeemis välja teise tulemuse – 67,35% ning puhaste paberitega parkuurist ka jätkati teisena. Kahe ala järgselt tõusis ka kolmandaks Tondi RSK sportlane Maris Issak ponil Roos, kes lisaks skeemitulemusele – 64,62%, võttis takistussõidust kaasa vaid 0,4 kp aja eest.

Harrastajate meistrivõistlused toimusid tänavu esimest korda tasemel CCN90 ning omavahel tulid mõõtu võtma tervelt kaheksa harrastajat. Parima skeemitulemuse sõitsid välja Elisa Maria Hansmann (Suuresti RSK) ja Diamond in Black – 75,56%. Teine oli Maarja-Liis Järvekülg-Luoma (Liivimaa RK) hobusel Olmar – 71,95% ning kolmandad Carmen Peussa (Märjamaa SK) ja Zahrazad – 71,53%. Takistussõidujärgselt avanes aga hoopis järgmine vaatepilt: võistlust asusid juhtima Carmen ja Zahrazad, talle järgnesid klubikaaslased Tondi RSK-st Hanna Kristin Ojaveer ja Queen A ning Aive Mihkelson ja Acamar.

Pühapäevane krossipäev algas päikselise hommikuga kell 10.00 ning esmalt tegid oma etteaste ära CCN1* startinud kaheksa võistluspaari. Klassi võitsid Jaagup ja Olli Royal tulemusega 28,3 kp. Teiseks tuli Anna-Liisa Raudsepp (Järvamaa RSK) ja London Gypsy – 38,1 kp ning kolmandaks Camille Mahoni ja Orlymeja, lõpptulemusega 38,7 kp. Samal CCN1* tasemel startis ka võistluse ainuke 6-aastane noorhobune – Freestyle Beyb ratsanikuga Viktooria Vesingi (Hiiumaa RSK), kes aga kahjuks krossis finishisse edukalt ei jõudnud.

CCN1* avatud klassi võitjad Jaagup ja Olli. Foto: Elin Jalakas

Poniratsanike EMV-sse muutusi ei tulnud, kolmikvõidu said Tondi RSK poniratsanikud:

I Emma-Elisa Randväli & Ottardi – 31,1 kp

II Mia Marleen Juhanson & Tess – 32,7 kp

III Maris Issak & Roos – 35,8 kp

Poniratsanike medalikolmik. Foto: Elin Jalakas

Ponidega samal tasemel peetud avatud CCN90 klassi võitis Elina Ilusk (Järvamaa RSK) ja Ellux tulemusega 32,4 kp. Parimaks noorhobuseks 5-aastaste hulgas sai Lancaster, ratsanikuks Katriin Sild (Nõo RK).

Avatud CCN90 klassi võitjad Elina Ilusk ja Ellux. Foto: Elin Jalakas
Parim 5-aastane hobune – Lancaster. Foto: Elin Jalakas

Harrastajate meistrivõistlustel lõi viimane ala kõik kaardid segamini. Meistrivõistlused võitis puhta krossiga Aive Mihkelson (Tondi RSK) hobusel Acamar – 33,0 kp. Teiseks tuli peale kahte ala viies paar, Keiu Merimaa (Liivimaa RK) ja Ala Mare – 44,9 kp ning kolmandaks krossil ühe tõrke teinud Carmen Peussa (Märjamaa SK) ja Zahrazad – 48,5 kp.

Harrastajate medalikolmik. Foto: Elin Jalakas

Kõige suurema startide arvuga võistlusklass oli avatud CCN70 klass, kus 42 võistluspaarist lõpetas 35. Klassi võitis ülekaalukalt Cristiana Engel (Tondi RSK) ponil Tristan J, kes tegid seda oma esialgse koolisõidus väljasõidetud tulemuse juures (76,19%), mis andis neile kokku vaid 23,8 kp. Tegemist oli ka paari esimese ühise stardiga kolmevõistluses. Samal CCN70 tasemel selgus ka parim noorhobune 4-aastaste hulgas, kelleks sai seekord kogenud ratsaniku Jaagup Kallase juhitud Royal La Luz, paar lõpetas tulemusega 28,6 kp.