Kolmevõistluse noorhobuste MM-l andis Eesti sporthobune positiivse dopinguproovi

Jaagup Kallas ja Aspirin. Foto: Pompo Mompo Equestrian and Horse Photography

18.-21. oktoobril toimusid Prantsusmaal Le Lion d’Anger´is kolmevõistluse maailmameistrivõistlused noortele hobustele, kus andis positiivse dopinguproovi Eesti lipu all võistelnud Aspirin, kellega võistles Jaagup Kallas ja kelle omanikuks on Heli Varik. Siinkohal esitame ERL-i selgituse juhtumi kohta.

Eesti Ratsaspordi Liit taunib keelatud ainete kasutamist nii hobuste kui inimeste puhul. Antud juhtumist saime teada, kui Jaagup Kallas teatas, et Aspirinile manustati võistluspaigas arstimeid, sealhulgas Flunixini. Antud ravimit kasutatakse tavapäraselt hobuste seedeprobleemide korral. FEI-lt tulnud ametlik teadaanne kinnitas sportlase juttu.

Palusime juhtumi kohta selgitust nii sportlaselt kui hobuseomanikult Heli Varikult. Mõlemad kinnitasid, et otsus võeti vastu hobuse tervislikust seisundist lähtudes. Kuna hobune tundis end peale krossil kukkumist silmnähtavalt halvasti ja võistluspaigas polnud sellel hetkel kohapeal arsti ning oli põhjust arvata, et hobuse seisund võib kiiresti halveneda, tegi hobuseomanik otsuse hobusele ravimeid manustada. Tegemist polnud tõesti hobuse sportliku soorituse parandamise eesmärgil tehtud toiminguga, kuivõrd võistlus oli Aspirini jaoks selleks hetkeks juba lõppenud.

Antud juhtumis on tegemist ka sportlase ja hobuseomaniku puudulike teadmistega FEI võistlusmäärustikust ja dopingureeglitest. Samuti on mõlema inglise keele oskus puudulik. Kõik need aspektid viisidki sellise kahetsusväärse juhtumini.

Omalt poolt oleme teinud ja plaanime teha mitmeid samme, et sportlaste, treenerite ja hobuseomanike teadlikkust tõsta. Lähiajal on plaanis teha mitu koolitust, lisaks käsitletakse määrustike ja dopingualaseid teemasid pidevalt treenerite koolitusprogrammis.