Koolisõidu Eesti meistriks tuli Dina Ellermann hobusel Finalist

Dina Ellermann ja Finalist. Foto: Anett Jaadla.

Eesti meistrivõistlused koolisõidus peeti juuli neljandal nädalavahetusel Perila tallides. Kui laupäeval võisteldi kohustuslikes skeemides, siis pühapäeval võistlesid ratsasportlaste vabakavades. Seeniorite klassis tuli kuldmedalile Dina Ellermann Finalistil. Dinale on see juba kümnes seeniorite meistritiitel.

Pühapäevase võistluspäeva kulminatsiooniks oli seenioride klassi teine osavõistlus, kus astus võistlustulle viis võistluspaari. Kõik kolm kohtunikku nõustusid, et meistritiitli väärilise soorituse tegi Dina Ellermann Finalistil (73.208%) ning koondtulemusega 140.527 punkti kindlustas Dina Ellermann endale veenva ülekaaluga kuldmedali. Hõbemedali sai kaela tiitlikaitsja Tiina Kuusmann Romantikaga, paari koondtulemuseks kujunes 129.643 punkti. Nende muusikaline vabakava, milles oli kasutatud multifilmi “Kuidas taltsutada lohet” viise, rõhutas hobuse tugevusi ning sobis võistluspaarile valatult. Kolmanda koha ja pronksmedali noppis Jevgenia Kask-Savchenko (119.554 punkti) ülikogenud Landys Akvarelil, selle võistluspaari jaoks oli aga tegu esimeste meistrivõistlustega. Mäletatavasti alustas Jevgenia GP klassis võistlemist alles hiljuti ning möödunud nädalal hellitas küll medalilootusi, ent möönis, et konkurendid on tugevad ning pigem läheb võistlema iseendaga.

EMV 2022 seeniorite esikolmik. Foto: Anett Jaadla.

Dina Ellermann lausus sõidu järgselt antud intervjuus, et tegi otsuse meistrivõistluste arvestuses võistelda Finalistiga laupäeval, kui saavutas kohustuslikus GP kavas Finalistiga kõrgema tulemuse. Oma otsust ei pidanud Ellermann kahetsema, sest kuldmedal riputati tema kaela. Donna Annaga vaatab Dina pigem Taanis toimuvate maailmameistrivõistluste poole ning meistrivõistlused olid hea koht, kus veel viimast lihvi anda. Soovime Dinale edu ja hoiame pöidlaid, et Herningu staadionil kõik õnnestuks! Tiina Kuusmann jäi samuti oma sõiduga rahule ja oli õnnelik oma otsuse üle võtta riske, ent viga jalavahetustel jäi teda kripeldama.

Poniklassis suuri üllatusi ei toimunud. Oma sõna pani maksma Lisette Kivro, kes võistluste favoriidina näitas, et ta pole asjata tänavust hooaega valitsenud ja kohtunikud andsid talle üksmeelselt meistritiitli. Lisette Kivro ja Mc Gregori tulemuseks kujunes 143.902 punkti. Teise ja kolmanda koha eest käis tihe rebimine ning napilt võitles end teisele kohale Kregory Kikkas Mc Morganil, kogudes kokku 130.012 punkti. Pronksmedalile jäi Christiana Engel ponil Tristan J, kellega Christiana võistleb edukalt ka kolmevõistluses ja võitis möödunud nädalavahetusel poniklassis kulla. Christiana ja Tristani koondtulemuseks jäi 129.734 punkti.

Lisette Kivro ja Mc Gregor J. Foto: Anett Jaadla.

Poniklassi muudab tähelepanuväärseks veel kaks asjaolu. Mitte ainult ei treeni kõik nimetatud ponisportlased Dina Ellermanni käe all, aga nad võistlesid ka Kristi-Liis Koppeli kasvatatud ponidel! On tore näha, et Eestis kasvanud ja aretatud ponid on jõudnud tublide poniratsanike käe all tiitlivõistluste medaliteni.

Noorteklassis oli stardis küll vaid kolm võistluspaari, kuid see-eest pakkusid nad võistlust, mis pakkus pinget viimaste hetkedeni. Selle tunnistajaks olid mitmed lapsevanemad, groomid ja treenerid, kes nina telefonis pingsalt tulemuste laekumisi jälgisid. Medaliheitluse otsustasid lõpuks detailid ning komakohad. Ülinapilt võttis kuldmedali Rose Marie Skjoldby oma ustaval Rosinantel, edestades 0,436 punktiga oma head sõbrannat ja võistluskaaslast Helena Kaalu Cassanderil. Pronksmedalile sõitis end Stigi igihaljaste hittide saatel Maria Mägi Ashwanil. Maria Mägi kaunile vabakavale oli muusika kokku pannud Erik Lill, kes oli ka mitmete teiste (võidukate) KÜRi muusikade autoriks.

Rose Marie Skjoldby ja Rosinante. Foto: Anett Jaadla.

Kuna Helena ja Rose Marie on peaaegu lahutamatud, siis küsin mõlemalt korraga võistlustejärgseid kommentaare. Nii Helena kui Rose Marie jäid oma sõitudega väga rahule, ehkki pealtvaatajad nägid, kuidas Helena võitles viimasel keskliinil pisaratega. Ise nimetas ta neid rõõmupisarateks, sest skeem õnnestus väga hästi, aga teadmine, et see oli tema viimane võistlus noorteklassis, lõi emotsioonid üle pea. “Mis seal ikka, siit läheme edasi Saku Suurhalli,” naljatas Helena. Rose märkis, et tal oli palju kalleid vigu, aga selges ülekaalus olid momendid, millega ta jäi väga rahule ning mis tõid lõpuks ka kuldmedali. Rääkides tulevikuplaanides tõi Helena esile, et Eestis võiks olla U25 võistlusklass, aga kui seda ei tule, siis tuleb vaadata seeniorite klassi poole.

Lasteklassis ei olnud samuti midagi selge enne, kui lõppsõna oli öelnud viimane startija Martha Jušin Calendulal. Martha Jušin ja Calendula hoidsid pinget üleval ning tegid tugeva sõidu, millega võtsid endale kuldmedali, kogudes kokku 144.019 punkti. Teise osavõistluse võitnud Paula Johanna Vilu Vencedoril jäid kokkuvõttes teisele kohale, nende lõpptulemuseks kujunes 142.382 punkti, millega nad võitsid igati teenitult hõbemedali. Pronksmedali viis koju võistluste pesamuna, aga see-eest väga südikas Carmen Sõlg ponil Odrino `B Van Het Juxschot (140.172 punkti). Olgu öeldud, et võit ei tulnud niisama kergelt, sest konkurents oli tihe ning neljanda koha omanikku jäi medalist lahutama vaid 0,4 punkti! On rõõmustav tõdeda, et lasteklassist on sirgumas peale tugev järelkasv ja loodetavasti näeb tublisid lapsi koolisõidu väljakul ka edaspidi.

Juunioride võistlusklass oli üks mitmetest, kus oli oodata väga tasavägist ja põnevat võistlust. Pealtvaatajad ei pidanud pettuma, sest viimase hetkeni tuli telefonist vaadata protsendipunktide laekumist. Üksteise järel saabusid punktid ning selgeks sai, et juunioride muusikalise vabakava ja juunioride klassi võitjaks sõitis ABBA muusika saatel end Maria Mägi, kes kindlustas endale nendelt meistrivõistlustelt kuldmedali. Maria Mägi ja Shampagna tulemuseks kujunes 73.833%, koondtulemusega 142.065 punkti. Hõbemedali võitis Lisette Kivro Evento D-l, kes said vabakavas tulemuseks 71.692%, kahe osavõistluse peale kogunes neile kokku 139.268 punkti. Pronksmedali napsas endale peamiselt Trad.Attacki viisidele ehitatud vabakavaga Anette Klaasmägi Pepperonel, kes skooris teisel osavõistlusel 67.509%, kokkuvõtlikult kogunes neile 132.509 punkti.

Perila Dressage Tourile ja Eesti meistrivõistlustele panid punkti harrastajad ja amatöörid. Viimased võtsid mõõtu M-skeemides. Koolisõidus võisteldi amatööride võistlusklassis esmakordselt. Amatööride võistlusklassi eesmärgiks on täita tühimikku, mis jäi harrastaja, kes võistleb enamjaolt L-kergema skeeme, ja kõrgemate klasside vahele. Tundub, et uus võistlusklass on soojalt vastu võetud, sest starti asus 7 võistluspaari. Mõlemad osavõistlused võitis Riin Ingre Saare oma uuel võistlushobusel Brend. Hõbemedali väärilise soorituse tegid Kalev Käsperson ja Beltario, amatööride paremuselt kolmandaks tulid Reet Kerro ja Isaia H.

Riin Ingre oli oma võidu üle väga õnnelik ja ei varjanud, et tahtiski kuldmedalit. Riin Ingre Saaret oleme varasemalt harjunud nägema Kaliberiga, kuid juba mõnda aega on tema võistluspartneriks olnud Brend. Brend on suurte võistluskogemustega hobune, kelle Riin ostis endale schoolmasteriks, et temalt õppida ja hiljem õpitut Kaliberile edasi õpetada. Amatööride võistlusklassi lisandumist pidas Riin suurepäraseks sammuks. “Ma arvan, et seda on vaja, sest harrastajad on tublid ja väga head ning amatöörklassiga on harrastajatel väljund, kuhu edasi liikuda,“ leidis Riin. “Harrastaja ei pea jääma igavesti L-skeeme sõitma ning kes teab, millal kasvab harrastajast GP ratsutaja, “ lisas ta. Jevgenia Kask- Savchenkot, kes on harrastajast sirgunud GP sportlaseks, peab Riin harrastajatele suureks eeskujuks, sealhulgas ka Riinule endale. Riinu enda sooviks on lähemas tulevikus proovida kätt PSG ja Intermediate skeemides.

Riin Ingre Saare ja Brend. Foto: Anett Jaadla.

Hea tavana oli harrastajate klass taas üks osavõtjate rohkeim. Harrastajate sõit päeva lõpus kujunes äärmiselt põnevaks, sest kuldmedalile pretendeeris pärast esimest osavõistlust mitu sportlast. Siiski pidi Keidy Udalov tunnistama Eliis Pääsukese paremust ning kahe osavõistluse kokkuvõttes saavutas võidu ja meistrivõistluste kulla Eliis Pääsuke ratsul Zinzina. Hõbemedali võitsid Keidy Udalov ja Re-Di ning pronksmedalile tuli Margot Jukk hobusel Cavalier.

Palju õnne veel kord kõikidele võitjatele! Täname ka võistluste toetajaid ja vabatahtlikke. Teie oluline panus aitas need võistlused teoks teha!