Koolisõidu Maailmameistivõistlused Noortele Hobustele 2010

4.-8. augustini 2010 leidsid Verdenis aset FEI Koolisõidu Maailmameistivõistlused Noortele Hobustele. Võislus sai alguse 1997. aastal maailma tipphobuste kasvatajate eestvedamisel ja kasvas välja tuntud takistussõidu noorte hobuste MM-ist, mida peetakse Belgias Lanakenis. Kahel korral viidi koolisõidu MM läbi Arnheimis (Hollandis), tänavu oli see 11. korda Verdenis.

Võistlustel antakse noorhobuste MM’i meistritiitel välja kahes vanuseklassis: 5 ja 6aastased hobused. Pärast suuri diskussioone ja vaidlusi otsustati piirata startijate arv kummaski vanuseklassis 50 hobuseni. Vähemalt pool võistlevatest hobustest on tunnustatud täkud, väga teretulnud on kuulsad sõitjad. Välisvõistlejate arv on kasvanud iga aastaga ning mullu oli stardis esmakordselt ka Eesti esindaja, nii ka tänavu.

Hollandlanna Emmelie Scholtens teist aastat järjestikku noorhobuste MM’il kuldmedalist

5aastane KWPN täkk Astrix (Obelisk x Olivi) on omaealiste hulgast tunnustatud parimaks koolisõiduhobuseks ja tema ratsanik Emmelie Scholtens sai teise järjestiku noorte hobuste MM-i kuldmedali.

Vasakul foto: Astrid Appels / eurodressage.com

Tuletaks meelde, et eelmine aasta võitis Emmelie 6aastase musta iludusega Westpoint oma esimese kuldmedali samal võistlusel, mille taga on mängus väga suured rahad.

Pärast uhke tiitli saavutamist saigi maailmameister Westpoint üpris kiiresti müüdud ja täna keskendub ta enamjaolt paljundamisele, kuna tema uus omanik on suur hobuste kasvandus.

Emmelie Scholtens ja 6aastane Westpoint olid mullu noorhobuste MMi võitjad. Foto: www.daniellevanmierlo.nl

Emmelie’t peetakse Hollandis, ja mitte ainult seal, üliandekaks ratsutajaks, mistõttu helistaski talle umbes aprillikuus tallide omanik, kellele kuulub Astrix, ja pakkus proovida õnne selle hobusega Hollandi noorhobuste valikturniiril. Sõitja võttis pakkumise kohe rõõmuga vastu ja 5 kuud hiljem tuli ta maailmameistriks.

Astrix ja Emmelie mõni aeg enne Maailmameistriks tulemist. Foto: www.yvonnetermeer.nl

Pressikonverentsil tunnistas Emmelie, et ilmselt mitte keegi ei oodanud Astrixilt sellist tulemust. Samuti kiitis ta väga oma hobust ja arvas, et igaüks võiks selle hobuse seljas sama sõidu teha, kuna ta on nii aus, püüdlik ja andekas. Kohtunikud Baarup (Taani), Colliander (Soome), Sanders-Van-Gansewinkel (Holland) ja Linda Zang (USA) kiitsid suurepärast tagajala aktiivsust ja ülesmäge tendentsi traavis (9,3), head rütmi sammus (9,5) ja ülesmäge galoppi, mis küll oli veidi kiirustav esimeses kontras (8,9). Allumine oli 8,9 punkti väärt ja üldmulje 9,3, seega jäi tulemuseks 9,18.

Kahjuks ei õnnestunud võtjapaaril autasustamisel teha auringi, kuna hobune oli teinud imeliku sammu ja jäänud kohe pärast seda ebaühtlaseks, mistõttu oli Emmelie sunnitud teda koheselt sammule võtma.


Rahvusvaheliste võistluste debütant Claudia Rüscher võttis järgmised kaks medalit

Kahekümnekaheksa aastane saksa debütant noorhobuste MM-il ja rahvusvahelisel võistlustel üleüldse oli sakslanna Claudia Rüscher ja seda võimsalt, sest nii hõbe- kui ka pronksmedalid riputati samasse kaela. Mõlemad hobused, kellega Claudia esines, olid fantastilised.

Hõbemedalist, hannoveri täkk Lissaro van de Helle pärineb muide takistussõidu liinist (Lissabon x Matcho AA x Garibaldi II). Hobune oli müüdud Belgiasse, kuna tavaliselt on koolisõiduga seotud inimesed harva huvitatud koolisõiduhobusest, kelle põlvnemine on takistussõidu suunaline.

Lissaro ja Claudia. Foto: Kelly Bauer

Pronksi tõi ratsanikule samuti täkk, kes võib-olla polegi maailma ilusaim hobune, aga tal on väga kihvt nimi – Schumacher, ning tema liikumismehhanism on imetlusväärne. Claudiat treenis soojendusväljakul tuntud treener Carola Koppelmann, kelle abil sai ratsanik „Schumi“ tagajalad aktiivselt liikuma.

Claudia Rüscher ja Schumacher 2 aastat tagasi. Foto: Manfred Mense


Helgstrandilt supersooritus 6aastaste arvestuses

6aastaste hobuste arvestuses oli vaieldamatult parim Andreas Helgstrand märal Uno Donna Unique (Don Schufro x Falkland). Võitja mära saavutas esikoha suure eduga, erakordseks tulemuseks oli hinne 9,46.

Foto: Sirly Tillmann

Hobuse omanikud olid ülimalt õnnelikud, sest tänavu sai hobune lõpuks autasustamisele minna, sest eelmisel aastal võttis Andreas autasustamisele Honnerups Driver-i, kes võitis kuldmedali. Nüüd aga nautisid omanikud, kes on ühtlasi ka hobuse kasvatajad, võitu täiel rinnal. Taani soojavereliste ühing tõi kohale kastidega šampust ja seda jagati kõigile, kellel olid seljas Dansk Varmblod ühingu punased T-särgid.

Andrease sõit oli fantastiliselt hea ja kohtunikud Fromming (Saksa), Max-Theurer (Austria), Markowski (Poola) ja Loriston-Clarke (Inglismaa) arvasid, et traavi osa oli suurepärane ja 10 väärt, sammus kiideti üleastumist ja lõdvestatust (9,5) galopp hea vetruvusega, kuid kohati viltu (9,3). Kuna märal oli kukal küljendustel kergelt viltu ja enne jalavahetusi läks ta pingesse, sai allumine hindeks „ainult“ 8,9 ning üldmulje 9,6. Kohtunike arvates oli mära eelmise aastaga võrreldes tugevamaks kasvanud ja esines stabiilsemalt, näidates kolme super-allüüri, millega avaldas sügavat muljet.

Suurepärane Uno Donna Unique. Foto: dressagedirect

Märgiks ära, et eelmise aasta kuldmedalist Honnerups Driver, samuti Andrease sadula all, saavutas seekord kõigest 12. koha tulemusega 7,8, kuna tema liikumised olid liialt näitlikud ehk traav oli „passaaži-laadne“ ning esinesid probleemid kontaktiga.

Andreas ja Honnerups Driver mullu Verdenis võitjad, seekord tulemuseks 12. koht. Foto: Rüche

Hõbe ja pronks Eva Möllerile

Sarnaselt 5aastaste divisjonile langesid mõlemad, nii hõbe- kui pronksmedal samale sõitjale – Eva Möller’ile Saksamaalt.  Eva ei varjanud oma rõõmu kahe medali võidu puhul, sest mõlemad hobused olid tema abikaasa Ulf Mölleri poolt ostetud varsana ning kogu töö oli pere poolt tehtud alates saduldamisest kuni MM medalini välja.

Hõbemedali omanik, piltilus Soliere (Sandro Hit x Weltmeyer) on raskemat tüüpi Hannoveri tõugu täkk ja kuulub tuntud DJ Paul van Dyk naisele. Hobune tegi ilusa sõidu ja kohtunike arvates oli traav 8,2 vääriline, samm 8,0 ja galopp meeldis kõige rohkem, hindeks 9,0. Hobune oli kuulekas, kuid ühel jalavahetusel oli tagaots kõrge; allumise hindeks sai 8,8 ning üldmulje 8,5.

Soliere. Foto: www.pferde-dressur.de

Itaallasest omaniku ruun Blickpunkt sai teist aastat järjestiku pronksmedali. Selle hobuse traavipikendused on fenomenaalsed ja vaatamata sellele, et hobune pole see hooaeg eriti võistelnud, käitus ta ilusti ja oli enesekindel. Kohtunikud tõdesid, et kuigi mõned tehnilised pisivead jäid neile silma, oli liikumine väljenduslik ning Blickpunkt näitas võimet koonduseks. Traav sai 8,6, samm 8,8 ja galopp 8,4 kuna sooviti näha rohkem kannaliigese painet galopis. Allumine 8,2 ja üldmulje 8,7 tõid tulemuseks 8,54 ja pronksi.

Blickpunkt. Foto: Kelly Bauer

Eesti oli esindatud mõlemas vanuseklassis

Eesti esindajad võtsid osa mõlema vanuseklassi sõitudest. Formaadi kohaselt sõidetakse kõigepealt kvalifikatsioonisõitu, kust 12 parimat pääsevad otse finaali, ülejäänud sõidavad uuesti nn „lohutusfinaali“, kust parimad 3 saavad jällegi päris finaali, lisaks varem pääsenud 12-le.

Dina ja Andreo. Foto: Sirly Tillmann

5aastaste hobuste sõidus oli kokku 40 starti, millest 2 olid Eesti lipu all. Dina Ellermann oli Andreol 39. kohal tulemusega 6,7 ja Royal Pokemoniga 40. kohal tulemusega 6,56. Lohutusfinaalis saavutasid Dina ja Andreo 27-st startijast 22. koha tulemusega 7,1 ja Pokemoniga 25 koha ja 6,78.

Dina ja Pokemon. Foto: Sirly Tillmann

6aastaste sõidus esindas Eestit juba eelmine aasta samal võistlusel startinud Ramses, kuid tänavu teise ratsaniku – Marit Vaiksaarega. Kvalifikatsioonisõidus saavutasid Marit ja Ramses 37 startinu hulgas 33. koha tulemusega 6,54. Lohutusfinaalis olid nad 25 sõidust 23. kohal tulemusega 6,5.

Marit ja Ramses. Foto: Sirly Tillmann

Loo eestlaste reisist ja kogemustest Verdenisse avaldame selle nädala jooksul.


Eesti Noorhobuste Tšempionaat leiab aset septembris

Lõpetuseks märgiks, et kuigi ratsutamise mõttes arenenud riikides on parimad noored hobused juba selgunud, jääme huviga ootama Eesti Noorhobuste Tšempionaati, mis leiab aset esmakordselt Kurtna ratsakeskuses 11.-12. septembril ja loodame seal näha võimalikult palju toredaid hobuseid ja tublisid ratsanikke.

MM’i artikli koostamisel on kasutatud materjale aadressilt http://www.eurodressage.com/