Koolisõidu MK finaali võitsid kodupubliku ees Jessica von Bredow-Werndl ja Dalera BB

Jessica von Bredow-Werndl ja Dalera BB. Foto: FEI/Liz Gregg.

Koolisõidu maailmakarika finaal osutus tõeliselt paeluvaks ning lõpplahendus selgus laupäeva õhtul, kui KÜRiga selgitati välja karikavõitja, kelleks osutus kodupubliku ees Jessica von Bredow-Werndl.

Koolisõidusõbrad ootasid põnevusega tiitlikaitsja Isabell Werthi ning maailma esinumbri ja olümpia kuldmedalisti Jessica von Bredow-Werndli vastasseisu, milles Isabell Werth pidi tunnistama kaasmaalase ja Cathrine Dufour paremust. Esikolmiku moodustasid  seega Jessica von Bredow-Werndl, Cathrine Dufour ja Isabell Werth. 

Koolisõidu MK-finaali oli erinevatest liigadest kokku kvalifitseerunud 18 paari, kellest enamik oli Lääne-Euroopa liigast. Kuna Poola koolisõitjal Katarzyna Milczarek tuli viimasel hetkel hobuse vigastuse tõttu võistlemisest loobuda, astus võistlustules üles 17 võistluspaari, kes kõik kvalifitseerusid laupäeva õhtul toimunud finaali.

Lühendatud GP neljapäeval

Maailmakarika finaal algas neljapäeva õhtul, kui koolisõitjad alustasid lühendatud Grand Prix programmiga. Suuri üllatusi sel õhtul ei juhtunud, viimastel kuudel koolisõitu valitsenud Jessica von Bredow-Werndl ei eksinud ja võitis veenva ülekaaluga. Mõnevõrra üllatuslik oli teine koht, mille hõivas taanlanna Cathrine Dufour Isabell Werthi ees.

Lühendatud Grand Prix tekitab inimestes jätkuvalt vastakaid tundeid. Leitakse, et lühendatud kavaga on kaugenetud koolisõidu põhimõtetest ja antud järele meelelahutusele. Samas ei arva siinkirjutaja, et see oleks paremusjärjestust muutnud. 

Vaata videot Jessica ja Dalera GP-st SIIT.

GP vabakava laupäeval

Laupäeval toimunud finaal ei möödunud vahejuhtumiteta. Charlotte Fry ratsu Dark Legend jaoks oli Leipzigi atmosfäär liiast ning hobune ehmatas kahel korral kohe vabakava alguses, mis vajutas pitseri ka kogu ülejäänud KÜRile. Tulemuseks 67.556%. Patrik Kittel ja Helen Langehanenberg tegid mõlemad ilusad sõidud, kuid kallid eksimused hoidsid nende tulemused alla 80% piiri.

Lahing poodiumikohtadele algas kolmeteistkümnendana startinud Isabell Werthi sõiduga, kes jahtis kuuendat karikat. Varasemalt on Isabell tulnud maailmakarika võitjaks aastatel 1992 (hobusel Fabienne), 2007 (Warum Nicht), 2017, 2018 ja 2019 (Weihegold OLD). Esimestest sekunditest oli selge, et vähemaga kui maailmakarikas Isabell Werth Leipzigist lahkuda ei kavatse. Kodupublikule anti korralik etendus, mis teenis vaimustunud publikult marulise aplausi. Isabell Werthi sooritust hindasid kohtunikud 85.921% vääriliseks ning sellega läks koolisõidu kroonimata kuninganna kindlalt juhtima. 

17-aastasele oldenburgi märale Weihegold OLD oli tänavune maailmakarika finaal ühtlasi viimane võistlus ning pärast säravat karjääri tippspordis saadeti hobune pidulikult erru. 

Isabell Werth ja Weihegold OLD. Foto: FEI/Richard Juilliart.

Isabell Werthile hingas kuklasse Andreas Helgstrandi käe all treeniv taanlanna Carina Cassoe Krüth. Väga viimistletud ja kena sooritus, kuid eksimus ühe tagant jalavahetustel ja rütmikaotused andis lõpptulemuseks 84.971%.

Eelviimasena startinud Cathrine Dufour hobusel Vamos Amigos valmistas üllatuse, saades tulemuseks 86.164 %. Hobune oli tavapärasest kuumem, mida kroonis väike ehmatus pikendatud galopil ja teatav rabedus terve vabakava vältel. Tegu on kahtlemata efektse võistluspaariga, ent tahes tahtmatult tekkis küsimus, et ega kõrgeid punkte liiga heldekäeliselt ei antud. Pidades silmas suvel toimuvaid maailmameistrivõistluseid, tuleks taanlannadel siiski silma peal hoida.

Cathrine Dufour ja Vamos Amigos. Foto: FEI/Richard Juilliart.

Viimasena startis maailma esipaar, Jessica von Bredow-Werndl ja Dalera BB, kes ei vääratanud kordagi. Koreograafia, kava tehniline raskus ja muusika teenisid kohtunikelt õigustatult maksimumpunktid ning nende tulemuseks kujunes 90.836%! Kohtunikud hindasid eriti kõrgelt Dalera BB passaaži ja piaffeed ning üleminekuid, samuti hindasid kohtunikud kõrgelt harmooniat ja kergust. Jessica von Bredow-Werndl oli esimene sakslane, kes on võitnud maailmakarika kodumaa pinnal. Sakslannale oli see viimane suurvõistlus enne lapsepuhkust. Jessica nimelt ootab last, kes peaks sündima juba augustis.

Maailmakarika finaal jätkub täna takistusõidu lõppvõistlusega. Ülekannet saab jälgida Clipmyhorse TV vahendusel. Kõik tulemused leiate SIIT.