Koolisõitjad noppisid Leedust hulgaliselt võite

Tiina Kuusmann ja Romantika / Foto autor: Equine Portraiture

Leedu HEST ehk Horsemarket Equestrian Spring  Tour on kestnud juba kolm nädalat ning möödunud nädalal alustasid võistlemist ka koolisõitjad. Erinevad võistlusklassid leidsid aset neljapäevast pühapäevani, nende hulgas olid klassid nii noorhobustele, ponidele, lastele, juunioritele, lisaks  mõned avatud rahvuslikud klassid ja kirsiks tordil ka MK etapp. Võistlus jätkub ka sel nädalal ning ka mitmed meie koolisõitjad jätkavad enese proovile panemist.

Tulemustest on Ratsaliit juba lühidalt kirjutanud (vt SIIT), samuti on detailsed tulemused leitavad Equipe‘st. Lühidalt võib öelda, et säravaid tulemusi tegid kõik osalejad! Siinses artiklis keskendume nüüd pigem aga võistlejate muljetele ja jagame mõningaid kommentaare, mis Hobumaailmani on jõudnud.

Grete Hussar ja B Hero von Seeder / Foto autor: Equine Portraiture

Grete Hussaril on Leedus kaasas neli hobust, kolmega neist startis ta noorhobuste klassides. Gete sõnul on taas väga tore võistlustel olla ja seda võistlust sai kaua oodatud. Võistluspaiga ja korralduse kohta jagus vaid häid sõnu – plats on tasemel ja inimesed abivalmid. Grete jäi oma esitustest eriti rahule Hadesega (5 a täkk, Hades von Seeder), kellega esimesel päeval võideti 5-aastaste hobuste sõit tulemusega 81,8%. Ka 4-aastane täkk B Hero von Seeder suutis end oma esimesel võistlusel hästi näidata ja Grete usub, et tema tulevik on paljulubav.

Tiina Kuusmann ja Romantika Autor: Equine Portraiture

Tiina Kuusmann oli suures võiduhoos ehk et kuuest tehtud stardist võitis ta esikoha viiel korral ning ühel korral jäi teisele kohale. Tiina võitis oma hobuse Romantikaga nii reedese (Prix St Georges) kui laupäevase (Inter I) sõidu, saades mõlemal korral tulemuseks üle 70%. Pühapäevases Inter I vabakavas saavutas paar tulemusega 74,560% teise koha. Lisaks oli Tiinal kaasas 8-aastane Ivanhoe, kellega ta tegi avatud M-klassis kolmel päeval kolm starti ja oli selge liider kõigil päevadel. Tiina jäi nädalavahetusega väga rahule ning tema hobused tundsid end pärast pikka võistluspausi väga hästi ja mõlemad üllatasid teda postiivselt – eriti Romantika, kes polnud võistelnud koguni 1,5 aastat. Tiina sõnul oli tunne iga päev aina parem ja ta tundis, et sai ka veidi rohkem riske võtta. Viimasel päeval tulid küll mõlema hobusega paar väikest viga sisse, kuid sellegipoolest oli tunne aina parem! Tiina poleks nii häid tulemusi oodanud ja oli väga rõõmus ka kohtunike hea tagasiside üle.

Dina Ellermann ja Donna Anna / Foto autor: Equine Portraiture

Dina Ellermannil on Leedus kaasas kolm hobust (Donna Anna, Beltario ja Jerry Red von Seeder) ning kõigiga tegi ta häid etteasteid, kuid enim väärib mainimist muidugi MK etapil osalemine. Laupäevases Grand Prix sõidus lõpetasid Dina ja Donna Anna kuuendal kohal (66,304%), pühapäevases GP vabakavas jõuti samuti auhinnalisele kuuendale kohale tulemusega 71,260%. Dinal ja Donna Annal on selle aasta Euroopa Meistrivõistluste normatiivid täidetud ja plaan on septembris Hagenisse Euroopa Meistrivõistlustele sõita.

Jekaterina Rastoštšenkova ja Icon SDB / Foto autor: Equine Portraiture

Jekaterina Rastoštšenkova ja ruun Icon SDB on läbi teinud suure arenguhüppe. Varasemalt on seda paari näha olnud harrastajate klassides ja alles eelmisel hooajal võistlesid nad L klassi tasemel – nüüd osalesid nad Prix St Georges (65,471%) ja Inter I (64,059%) skeemides ning Inter I vabakavas (62,450%). Jekaterina ja Iconi jaoks oli see üldse esimene võistlus sellisel tasemel ning ratsutaja jäi tulemustega väga rahule, eriti arvestades seda, et hobune on alles 8-aastane. Jekaterina kiitis ka võistluskeskust, mis on suur ja avar ning väga hästi ehitatud. Eriti tõi ta esile head allkastmisega pinnast, mis on kvaliteetne iga ilmaga.

Riin Ingre Saare ja Kaliber DP / Foto autor: Equine Portraiture

Leedus olid kohal ka Riin Ingre Saare ja 6-aastane Kaliber DP, kes tegid vaid nädalapäevad enne Leetu minekut oma esimese stardi M tasemel. Kuigi Riin ja Kaliber osalesid Leedus rahvuslikes klassides (FEI Junior testide tase), oli kogu võistlusõhkkond ka nende jaoks vägagi rahvusvaheline ja professionaalne. Riin jagas, et paberimajandust tuli võistlustel osalemise jaoks vormistada erakordselt palju,  esitada oli vaja väga palju dokumente, igapäevaselt tuli mõõta hobuse temperatuuri ning seda juba ka 10 päeva enne võistlust. Kuigi hobuste herpesviiruse ja covid-19 levik lisasid keerukust, oli kõik siiski tehtav ning need toimingud ei seganud nende võistlusooritusi.

Riin oli end vaimselt ette valmistanud, et küllap need 4* ja 5* kohtunikud, kes muidu hindavad EM’i ja muid eliitvõistluseid, on väga karmid – seda enam oli ta väga rahul enda ja Kaliberi kolme esitusega, mille kõigi tulemused jäid 65,8% ja 67,4% vahele. Eriti läksid talle korda ka julgustavad kommentaarid ja lahked näpunäited, mida kohtunikud temaga jagasid. Üks võistluse tipphetki oligi see, kui ta avastas end sõbralikult juttu puhumast 5* kohtunikuga, kes juba mõne kuu pärast hindab Tokyos olümpiasooritusi. Samuti läks Riinule korda, et Kaliberi ja nende sooritust mäletas üks kohtunik ka veel järgmisel päeval. Nüüd tundub motivatsiooni kogu hooajaks jaguvat!