Koolisõitjad panevad end rahvusvaheliselt proovile video vahendusel


Leheküljelt http://www.dressageleague.com/ leiab infot projekti nimega International Dressage Development League kohta, mis annab igal tasemel ja igas vanuses koolisõitjale võimaluse panna end proovile rahvusvahelises konkurentsis olenemata sellest, kus riigis ta asub. Ja kõike seda minimaalsete kuludega ning video vahendusel!

 


IDDL-i idee on lihtne: ratsanikul on võimalik väikese kuluga ja mugavalt võistelda omal tasemel ja saada seejuures hinnalist tagasisidet tunnustatud FEI kohtunike poolt üle maailma. Eks ole ka Eesti koolisõitjad selgelt tajunud, et võistlemine on üsna kulukas, kuid enda arenguks ja korraliku sportliku taseme saavutamiseks on see vägagi vajalik. Kui Eesti piires võistlustel osalemiseks leitakse veel kuidagi vahendeid, siis välja minna on juba keerulisem. Ega meil siin ka ülemäära palju rahvusvahelist konkurentsi pakkuvaid võistlusi ei toimu, eriti veel selliseid, kuhu tulevad hindama ka kõrgetasemelised FEI kohtunikud. FEI World Dressage Challenge oli varasemalt taolise kontseptsiooniga, kuid see toimub vaid kord aastas ning tänu FEI poolt muudetud formaadile kvalifitseerub seal vanusepiirangute ning vähendatud klasside tõttu võistlemiseks vaid päris väike osa meie ratsutajatest. Antud projekt pakubki just neile probleemidele lahendust.

 


Mis see IDDL siis endast kujutab? Kõige piltlikuma ettekujutuse saate projekti kohta siit: http://www.dressageleague.com/what-is-iddl/ . Alguse sai see Indiast 2013. aastal, kus mees nimega Kapil Modi, kes on ka ise koolisõidus Indiat esindanud, otsustas idee oma jõudude ja vahenditega ellu viia. IDDL-i motoks on, et iga ratsanik peab saama võimaluse võistlemiseks ja Modi eesmärgiks on viia koolisõit n-ö massidesse. Talle oli siin nõu ja jõuga abiks ka meie tunnustatud FEI 4* koolisõidu kohtunik ja Eesti Ratsaspordi Liidu koolisõidu mänedžer Eva-Maria Vint-Warmington, kes ise IDDL projektis konsultandi, kohtuniku ning ka kohaliku võistluste korraldajana kaasa lööb.

 

 

 
Indias on IDDL pereüritus, kus võistlejatele tullakse kaasa elama kogu perega. Foto: IDDL

 

Kuidas IDDL-i raames võistlemine siis käib? Ratsanikud saavad projekti kodulehelt vastavalt enda tasemele ja vanusele valida FEI skeemi, mida nad soovivad esitada. Tavaliselt kogutakse ühes piirkonnas ratsanikud üheks päevaks kokku ja peetakse maha FEI reeglitele vastav võistlus, mille sooritused filmitakse üles. Taolisi võistlusi võivad korraldada nii klubid, tallid kui ka lihtsalt ühe või mitme treeneri õpilased. Videod tuleb youtube’i üles laadida ning neid hindavad seejärel kohtunikud. IDDL-i videod on kõigile kättesaadavad  IDDL-i Youtube Channeli kaudu: https://www.youtube.com/channel/UCGK9-aEoyaXk413CFyE-myw


Klasside tulemused avaldatakse igakuiselt projekti veebilehel, auhindadeks saadetakse iga klassi kolmele parimale kas medalid või kaunid rosetid. Aasta lõpus antakse välja ka IDDL Grand Champions tiitlid, kus lähevad arvesse 5 parimat tulemust 12. etapi kokkuvõttes.
Võistlusklasse pakutakse projekti raames tõepoolest kõikidele tasemetele. Algtase ehk Equitation on mõeldud neile, kes alles ratsutamisega tutvust teevad. Hinnatakse eelkõige ratsaniku istaku erinevaid aspekte ning koostööd hobusega. Arvestust peetakse vanuste järgi 5. eri kategoorias. Equitation klassidele järgnevad raskusastmelt sammu-traavi skeemid, seejärel valik A, L, M ning R taseme FEI skeemidest, kuni grand prix-ni välja. Klasside ja skeemide täieliku nimistu leiate siit: http://www.dressageleague.com/iddl-competition-levels/

 


IDDL-i raames saavad kõik huvilised igakuiselt võistelda, pakkudes seejuures hobusesõbralikku võistluskogemust (sest läbima ei pea pikki vahemaid ega kandma transpordiriske ja -kulusid) ja saada asjalikku tagasisidet tunnustatud kohtunikelt. Teistest riikidest võistlejate esitusi vaadates laieneb silmaring, ja pealegi on see kõik veel väga väikese tasu eest. Aktiivsemad korraldajad võivad lisaks videoetappidele pakkuda paar korda aastas ka nn. traditsioonilisi võistlusi, kuhu FEI väliskohtunik kohale sõidab. IDDL-i projekti raames on praeguse seisuga tehtud juba ligi 3000 starti.

 

 
Eesti ratsanikud IDDL projektis. Foto: Eva-Maria Vint Warmington

 

Kuna hetkel on projekt siiski veel nn pilootprojekti staatuses, siis valdav osa võistlejatest on pärit Indiast, aga projektis on osalenud ka ratsutajad Valgevenest, Kanadast, Saksamaalt ja Eestist. Meilt on projektis kaks korda osalenud Equitation tasemel Niitvälja noored ratsanikud, kes treenivad Ellen Vatseli käe all. Neil õnnestus saada mitmeski klassis rohkelt auhinnalisi kohti. Samuti on projekti algusfaasis osalenud ühel etapil ka meie tuntumad koolisõitjad, sealhulgas ka Dina Ellermann, Marika Vunder jt. Osaleda võib iga tall või klubi, lähemalt saab korraldamise tingimustest lugeda siit: http://www.dressageleague.com/organizers-main/

 


Kellel huvi ja tahab end teemaga kurssi viia, võib ühendust võtta Eva-Mariaga. Tegemist on kindlasti  hea võimalusega just alustavatele koolisõitjatele, kuid pakub kindlasti väljakutset ka juba kogemustega ratsanikele.