Koolisõitjad said kaela Grand Prix Speciali medalid

Koolisõidu EM-il anti esimesed individuaalsed medalid pärast GP Special programmi, kuhu pääses GP tulemuste põhjal 30 paremat võistluspaari. Ajaloolisel võistlusel, kus kõik medalistid unustasid skeemi ära, võttis kulla Charlotte Dujardin, hõbeda Helen Langehanenberg ja pronksi Adelinde Cornelissen.

Tõepoolest on seekord tegemist äärmiselt põneva EM-iga. Pärast GP-d, kus esikolmikusse pääsesid tiitlikaitsjate Adelinde Cornelisseni

ja Jerich Parzivali asemel hoopis Edward Gal ja Glock's Undercover ning kus MK võitja Helen Langehanenbergi Damon Hill näitas väga head vormi, olid poodiumikohad avatud mitmele võistlejale. Kõik nimetatud asusid starti viimases blokis ning enne kuuma gruppi oli juhtpositsioonil Kristina Sprehe (GER) Desperadosel (79.345 %).

Kristina Sprehe ja Desperados

Sakslanna sooritust ei suutnud ületada isegi Carl Hester Uthopial, kes võrreldes eilsega siiski oma tulemust tugevalt parandas, lõpetades skooriga 78.497 % kokkuvõttes kuuendal kohal. Täku tugevaimaks küljeks on kahtlemata suurepärased traavipikendused, mille eest teeniti ka mõned kõrgeimad võimalikud hinded ehk kümned.

Carl Hester ja Uthopia

Langehanenberg ja Damon Hill olid esimesed, kes kaasmaalanna tulemuse üle sõitsid ja see ei olnud mõistagi mingi üllatus. Paar liikus väga hea skoori suunas kuni sisse tuli eksimus. Pärast galoppi jäi üle veel teha pikendatud traav mööda rada ning sõita keskliinile, kuid Langehanenberg keeras pikenduseks hoopis diagonaalile. Publik ohhetas ning sõitja vibutas pettumusest rusikas käega läbi õhu. Tulemus ei olnud siiski palju kehvem kui eile – 84,330 % – kuid ilmselgelt oleks võinud olla parem ilma veata.

Pressikonverentsil ütles Helen, et see on inimlik eksimus, kuid EM-il ei peaks see siiski juhtuma. "Samas, kui ma kuulsin, et ka Adelinde ja Charlotte eksisid, muutus see juba naljakaks," meenutas ratsanik, kes hindas hobuse tänast vormi eilsest pisut väsinumaks. "2 nii pingelist päeva järjest on hobusele kindlasti koormav ja see on mõistetav, et ta oli veidi rohkem väsinud. Damon andis endast siiski kõik ning ma nautisin meie testi väga. Enne viga mõtlesin – nii, ja ongi viimane diagonaal ja siis on kõik… Aga tuli välja, et see ei pidandki olema diagonaal!"

Helen Langehanenberg ja Damon Hill

Arvestades hetkevormi, võisid Langehanenbergi ja Damoni tulemuse täna tõenäoliselt üle sõita ainult järgmisena startinud Dujardin ja Valegro, mida nad ka tegid skooriga 85.699 %. Kuid ei pääsenud nemadki närvikõdita, eksimus tuli diagonaalil, kus oleks pidanud olema galopiküljendus, kuid Charlotte asus tegema jalavahetuste seeriat. Publik läks sellest kurioosumist nii pöördesse, et staadion mitte ainult ei sumisenud, vaid peaaegu möirgas. Sõitja tunnistas, et see segas väga keskendumist ning testi ülejäänud osaks oli end väga raske

korralikult kokku võtta. "Ma seal tegin oma soojendust, kui kuulsin, et Patrik Kittel oli skeemil eksinud. Mõtlesin, et oh, nii kahju. Siis kuulsin, et Helen eksis ka. Näh, mis neil toimub seal?! Ja siis läksin sõitma nii kõva keskendumisega, et unustasin ise ka skeemi ära," kirjeldas värske meister oma juhtumist võrdlemisi humoorikalt. Küsimusele, kas ta kartis rohkem Carli (Hester) reaktsiooni või kullast ilma jäämist, vastas ta: "Päris kindlasti kartsin ma rohkem Carli!"

Dujardin rääkis veel, et ka Valegro oli täna palju väsinum kui eile, kuid tegi siiski kõike püüdlikult. "Valegro on minu parim sõber. Alles 2 aastat tagasi tegime me oma esimese stardi meistrivõistlustel ning pärast OM-i oli mul väga raske, kuna ma ei teadnud, mis hobusest saab. Olen meeletult tänulik, et saan täna siin temaga ikka veel koos olla ning võita jälle kuldmedali!"

Charlotte Dujardin ja Valegro

Oma hobuse ja tulemuse üle oli pisarateni liigutatud ka pronksi pälvinud Adelinde Cornelissen (81.548 %), kelle partner Parzival veel paar kuud tagasi südamerütmihäirete tõttu operatsioonilaual lamas. "Ma ei ole kunagi medalite üle nii emotsionaalne kui seekord," ütles Adelinde ning puhkes lahinal nutma. Tema emotsioon oli nii võimas, et Charlotte oli sunnitud oma tooli konkurendile lähemale nihutama ning võtma ta oma embusesse.

Härda momendi eel suutis Cornelissen siiski ka korduvalt nalja visata, "Et olla solidaarselt sportlik, otsustasin samuti skeemis eksida," märkis eelviimase startijana võistelnud Adelinde, kes 2011. aastal Rotterdamis samuti skeemi ära unustas. "Kaks aastat tagasi võitsin ma Rotterdamis kulla, tehes samuti ühe vea. Ju nad (Helen ja Charlotte) vaatasid, et see ongi võidu valem!"

Adelinde Cornelissen ja Parzival

Skeemi viimasena astusid üles Edward Gal ja Glock's Undercover, kes eilset tulemust korrata ei suutnud. Ehkki paari suurimaks tugevuseks on perfektsed passaaž-piaffee seeriad, jätavad kõvasti soovida pikendatud traav ja samm ning üleüldine lõdvestumisvõime. Tulemusega 79.479 % pälviti täna napp neljas koht Kristina Srehe ja Desperadose ees.

Edward Gal ja Undercover

Peakohtunik Isabelle Judet (FRA) nentis, et oli tõesti raske uskuda oma silmi – nii paljud tugevad ratsanikud ei mäleta skeemi. Hindamise ajal nii sageli kella anda polegi nii lihtne kui tundub. Samas oli Judet'l palju abi publikust, kes eksimuste korral väga kiiresti häälekalt reageeris. "Spordi mõttes on see ju tore, et nad kõik tegid vea. Nüüd ei jää kellelgi neist midagi ehk niiväga hingele kripeldama, kõik olid justkui võrdses olukorras," lausus ta.

Dujardin ja Valegro tähistavad järjekordset kulda

FEI Koolisõidukomitee esimees Frank Kemperman lisas, et kokku anti 8600 hinnet ning parandati neist Järelvalve Paneeli poolt ainult 7. "Oleme kohtunike tööga väga rahul ning see oli spordile suur päev," lausus ta.

Koolisõit jätkub pühapäeval, kui kavas on kür ning välja jagatakse teine komplekt individuaalseid medaleid. Vabakava algab ülehomme kell 14: 30.

GP Speciali tulemused leiate: http://results.scgvisual.com/2013/herning/r62.html