Kõrgetasemelise koolisõidukohtuniku seminar Väänas

Ilusal pühapäevasel päeval 21. augustil leidis Vääna Ratsakeskuses aset seminar koolisõidukohtunikele, mis oli ühtlasi ka täiendkoolituseks meie koolisõiduhuvilistele. Seminari viis läbi kõrge FEI rahvusvahelise kategooriaga kohtunik Annette Fransén Iacobaéus, kellel on lisaks FEI luba hinnata noori hobuseid kõrgeimal tasemel, mida ta on ka kolmel korral teinud Noorhobuste Maailmameistrivõistlustel.

Päev algas teooria loenguga, kus tuletati meelde ikka ja jälle treeningskaala ülimat tähtsust nii hobuste treenimisel kui ka nende hindamisel. Kusjuures kõige olulisemaks momendiks iga harjutuse, raskusastme ja soorituse juures toonitas koolitaja hea, selge ja korrapärase rütmi olemasolu.

Foto: Gerlin Kess

Eraldi peatus rootslannast kohtunik noorte hobuste hindamise põhimõtetel ja erinevustel tavavõistluse hindamisest, mis kokkuvõtlikult seisneb selles, et noorte hobuste puhul hindab kohtunik "tulevikku" ja et tegemist on beebidega, mistõttu tuleb neile mõned vead andeks anda. Noorte hobuste hindamise jutustamises rõhus koolitaja kogenud kohtuniku "kõhutunde" tähtsusele, mis tekib kohtunikul pikkade aastate jooksul.

Vasakul: Marii-Heleen Raidmets ja Salnis. Foto: Gerlin Kess

Teooriale järgnes ka praktiline osa, kus kommenteeriti erinevate paaride esinemist eri tasemetel. Näidisratsanikena sai vaadata nii Eesti kui ka Lätist tulnud sportlasi. Kuna koolitus toimus võistlusele järgneval päeval, siis kohati jäi mulje, et nii inimesed kui hobused olid kuidagi väsinud. Vaatamata sellele, oli äärmiselt huvitav jälgida, kuidas kogenud kohtunik töötas paaridega erinevate harjutuste kallal ja kasutas erinevaid võtteid nende treenimisel publiku ees. Koolitatavad kohtunikud ja treenerid said jälgida, kuidas meile tuttavatele paaridele võis praktikas rakendada klassikalise treeningskaala põhimõtteid.

Sirly Tillmann ja Butopiar. Foto: Gerlin Kess

Päeva lõpus jagati osavõtjatele tunnistusi koolituse edukast läbimisest. Koolitusest jäi väga hea mulje, on ka hea meel, et see toimus niivõrd tunnustatud koolitaja poolt. Kõik osalejad on ka kindlasti tänulikud nii korraldajatele kui näidisratsanikele nende poolt tehtud jõupingutuste eest. Ja kus veel avaneks võimalus süüa proua Alla Gladõsheva poolt tehtud võileibu kohvi kõrvale?!

Pilte koolitusest: http://gerlinkess.smugmug.com/Koolisoit/Koolis%C3%B5idukohtunike-ja/18661284_3BZXbH#1443008237_bzd72xt