Kriteerium 2022 ja Hipodroomi Karika finaal

Hipodroomi Karikas 2022 võitjad Magistras ja Jevgeni Ivanov. Foto: Andrei Tshaljuk

10. septembril avasid võistluspäeva 4-aastased hobused, keda oli stardis kokku 6. Selles jooksus olid võidukad märad – esimese koha distantsil 2100m saavutas Jelena Fironova (Eesti) Fruit Costashorta ajaga 2:50.1. Hobune saavutas paar nädalat tagasi toimunud Derby 2022-l (4-aastaste hobuste tsempionaat) auväärse teise koha. Hobuse kasvataja on Jan Engström (Rootsi) ning treener ja omanik Jevgeni Ivanov. Ivanov (Eesti) ise saavutas samas jooksus kolmanda koha Global Citizeniga ajaga 2:50.5 ning Ernestas Juškauskas (Leedu) märaga Sorana.

Teine jooks, distantsiga 2100m, oli avatud vanematele hobustele (C ehk nõrgim grupp – määratakse võidetud auhinnaraha järgi), mille võitis Leedu võistleja Antanas Juskenas Eruption Cass ajaga 2:45.1. Tegemist on 8-aastase täkuga, kelle kasvataja on Kasandros grupe UAB (Leedu) ja omanik UAB Lietuvos zirgynas (Leedu). Tema järel finisheerusid Marina Mikkelsaar (Eesti) oma 6-aastasel täkul Cosmos Playboy ajaga 2:47.9. Marina sõnul oli Cosmos väga tuline, kuid sellegi poolest tegi hea saavutuse. Kolmanda koha saavutas Saulius Matulevicius (Leedu) 5-aastase täkuga Magis.

Järgmisena asusid starti Hipodroomi Karika finaalis osalejad, keda oli kokku 8. Finaal peeti kahe-gitilisena, mis tähendab seda, et ühes arvestuses toimub kaks jooksu – võitja on see, kellel on kahe jooksu peale kokku kiireim aeg. Esimese giti distants oli 1600m. Kui tavaliselt hobuste stardinumbrid loositakse, siis seekord said võistlejad vastavalt karikasarja edetabeli kohale numbrid ise valida.

Jooksu vedas Magistras (hobune nr 1), tema kannul Denver Brodde (nr 5). Foto: Andrei Tshaljuk

I gitt algas väga põnevalt – kohe peale starti läks lahti tihe võitlus jooksu favoriidi Amour Avengeri (13a ruun) ja Juha-Pekka Kavanderi (Soome) ning Magistrasi (6a ruun) ja Jevgeni Ivanovi vahel. Kahjuks läks Amour Avenger galopile ning lõpetas seekord jooksu seitsmendal kohal. Magistras hoidis esikohta kuni finishini ning lõpetas esimese giti ajaga 2:04.2. Täpselt sekund hiljem lõpetasid Miia Salminen (Soome) ja Denver Brodde (10a ruun). Kolmandale kohale jooksid ennast Jevgenia Prassolova (Eesti) ja 7a mära Fors Fortis Cass (7a mära).

Neljas jooks oli avatud 2-aastastele hobustele, kellel on nüüdseks juba pisut võistluskogemust tekkinud – 2-aastased saavad võistlusõiguse juulist. Ka selles jooksus oli end üles andnud 8 sõitjat. Täpselt sama ajaga 2:52.0 lõpetasid Miia Salminen (Soome) ja Sussex Royalty’ga ning Valentyn Artyshevskyi (Ukraina) Jason The Late. Sussex Royaltykasvataja ja omanik on Raine Iivonen (Soome), treener Aimur Mets (Eesti). Kolmandana lõpetas Jevgeni Ivanov enda kasvatatud hobusega J. J. Eastermiracle ajaga 2:52.8.

Kriteerium 2022 finaali pääsesid eeljooksu alusel 7 hobust – loe lähemalt SIIT Jooksu distants oli 2640m. Parimaks 3-aastaseks hobuseks tunnistati ka Kriteeriumi eeljooksu võitnud Global Deadline ajaga 3:32.2. Mära omanik on JJ Stable AB (Rootsi) ning kastavaja Global Farm AB (Rootsi) ja teda treenib hobuse sõitja Jevgeni Ivanov. Teise koha saavutasid Uranas (täkk) ja Stanislovas Kerys (Leedu), kes on ka hobuse treener, ajaga 3:32.5. Uranas on kasvatatud Leedus J. Judožiukyno ükyje poolt ning ta kuulub Dubiciu zemes ükio b-ve’le (Leedu). Ajaga 3:33.5 lõpetasid kolmandal kohal Egidijus Gudonis (Leedu) ja Brave Sensation (täkk), kes on aretatud Eestis Gudmund Haugstadi poolt. Hobuse omanik on Virginijus Vaidotas (Leedu).

Kuuendas jooksus panid sõitjad ennast 2100m distantsil proovile vanemate hobustega (B grupp, keskmine tase). Seekord oli võidukas Leedu võistleja Ernestas Juškauskas oma 5a täkuga Uraganas ajaga 2:40.6. Hobune on kasvatatud samuti Leedus Jono Juodziukyno ukyje poolt.  Jooksu alguses läks Uraganas galopile ning püsis peaaegu lõpuni teiste taga, kuid võistluspaar suutis ennast enne viimast kurvi jooksu juhtinud Miia Salmineni tuulde võtta ning teda kahe sajandikuga võita. Salminen lõpetas teisel kohal 7a ruuna Zumumaniga, talle järgnesid Stanislovas Kerys ja 11a ruun Hypnotist.

Esiplaanil Uraganas ja Ernestas Juškauskas, taustal Miia Salminen ja Zumuman. Foto: Andrei Tshaljuk

Päeva lõpetas Hipodroomi Karika teine gitt, seekord oli distantsiks 2100m. Jooksu vedasid Magistras ja I gitis kuuendana lõpetanud Maibah, nende järel neljanda koha saavutanud Hero AM. Viimases kurvis kiirendasid Jevgeni Ivanov ja Magistras teistel eest ära, millega kindlustasid nad endale Hipodroomi Karika võidu. II giti ajaks saavutasid nad 2:42.0. Järgmiste kohtade pärast käis tihe rebimine – teisena finisheerusid Jelena Fironova ja Hero AM ajaga 2:42.9 ning kolmandana hobusepikkuse võrra hiljem finishiliini ületanud Egidijus Gudonis ja Maibah ajaga 2:43.1.

Hipodroomi Karikas 2022 paremusjärjestus kahe giti aegade liitmisel on järgmine: 1. Magistras ja Jevgeni Ivanov (4:46.2), 2. Fors Fortis Cass ja Jevgenia Prassolova (4:48.3), 3. Hero AM ja Jelena Fironova (4:48.4), 4. Denver Brodde ja Miia Salminen (4:48.4), 5. Maibah ja Egidijus Gudonis (4:48.8), 6. Koman Sel ja Tatjana Martinsone (4:48.8), 7. Amour Avenger ja Juha-Pekka Kavander (4:49.7) ning 8. Ange Karlann ja Märt Pello (04:52.4). Võitjahobuse Magistrasi treener on Jevgeni Ivanov, tema omanik on Dubiciu zemes ükio b-ve (Leedu) ning kasvatajaksRyčio Lepeškos ükyje (Leedu).

Soovime kõikidele sõitjatele, hobuste omanikele, kasvatajatele ja treeneritele palju õnne! Võistluste tulemustega on võimalik tutvuda SIIN.

Järgmised traavivõistlused toimuvad Tallinna Hipodroomil 24. septembril. Kohtumiseni Hipodroomil!