Kui su laps soovib tegeleda ratsutamisega…

Ratsutamine on palju enamat kui lihtsalt sadulas istumine. Foto: Janek Lass

Sa hakkad otsima lähiümbrusest talli, kus ta seda teha saab. Sa leiad selle ja paned lapse ratsutamise trenni. Seal tutvud sa hobumaailmaga ja hobumaailma inimestega… ja see, mis järgneb, muudab su elu jäädavalt.

Järsku veedad sa palju aega ratsutamise ja hobustega seotud poodides ja otsid lapsele ratsutamisega seotud asju nagu kaska, saapad, turvavest, stekid, harjad, maiused hobusele jne.

Ühel hetkel tahab su laps ka võistelda – sinu lapsest saab ratsaklubi liige.

Sinu laisad nädalavahetused televiisori ees on nüüd läbi. Sa hakkad nägema rohkem päikesetõuse kui sa üldse võimalikuks pidasid.

Ja siis saabub päev, kui su laps saab oma esimese rendiponi…. kellele järgneb juba mõne aja pärast päris enda poni/hobune.

Kui sa oled jõudnud siia punkti, siis enam tagasiteed pole. Su endine elu on läinud – seda sa enam tagasi ei saa.

Kogu su vaba aeg kulub lapse ratsutamise huvi toetamiseks. Sa oled abis hobuse transportimisel, sa oled kohal treeningutel ja võistlustel last toetamas.

Su kodu võib olla sassis, su auto võib olla määrdunud…. ja seda kõike lihtsalt seetõttu, et su laps soovis ratsutada ja sa oled otsustanud talle seda võimaldada.

Su nädalavahetused mööduvad külmetades või kõrbekuumust taludes ratsutamiseväljaku ääres oma lapsele kaasa elades. Aga sinu lapse nädalavahetused on täis kasvavat enesekindlust, uusi sõpru, uute oskuste õppimist, palju rõõmu ja võib-olla pisut ka pisaraid.

Sa oled kohal, kui su laps teeb oma esimesed traavi- ja galopisammud, sa oled kohal, kui ta kukub ja tõuseb jalule ning ületab oma esimesed tõkked. Sa oled kohal, kui ta oma esimese roseti saab. Sa oled kohal, kui ta oma esimese karika ja võidu saab. Ta teeb sind NII uhkeks!

Otse sinu silme ees muutub su väike plikatirts/poiss kepphobusel ringi hüpanud lapsest silmapaistvaks nooreks hobuinimeseks.

Oma lapsele ratsutamise võimaldamine ei tähenda ainult ratsutamist. Sa annad talle spordi, unistused, lootuse, koha eluks õppimiseks, ruumi isiksuseks kasvamiseks, võimaluse piire ületada, julgust, vaprust ja mälestusi….Ja tal on need kõik asjad ainult seetõttu, et sa võimaldad tal hobustega tegeleda.

Kinkides oma lapsele võimaluse tegeleda hobustega, kingid sa talle sõbrad ja lisapere – suure ja ühtehoidva hobuinimeste pere. Ka sinust endast saab selle pere liige.

Ja ühel päeval aastate pärast… on ta oma toas ja üks konkreetne karikas köidab ta pilku. Ta võtab selle kätte ja mõistab koheselt, et hobumaailmaga kinkisid talle ka lapsepõlve, mida ta kunagi ei unusta. Sel hetkel saad aru, et kõik, millest loobusid ja ohverdasid, oli seda absoluutselt väärt…

Kõik sellepärast, et kinkisid lapsele võimaluse tegeleda hobustega…