Kuressaare Lossihoovis peeti SRSK eestvedamisel üle 7 aasta ratsavõistlusi

Kuna Saaremaa Ratsaspordiklubi eelmise aasta tulemuste põhjal Eesti parimaks ratsaklubiks tituleeriti, tekkis klubi juhatusel soov ka pealinna elanikele klubi ratsutajate oskusi demonstreerida. Seni peamiselt Tika Ratsatalus, Kõljala tallis ja Reinu Ratsatalus peetud võistlussarjad pidid sel aastal saama väärika lõpu iidse piiskopilinnuse müüride all.

Mõeldud – tehtud! Üle pika aja taas lossihoovi linnarahva rõõmuks hobused võistlema tuua otsustati 12.septembril, sellest sai Ratsaliidu kalenderplaani viimaseid välisvõistlusi sel hooajal. Nagu linnapea Urve Tiidus oma avakõnes mainis ning ka päevajuht Erkki Aavik korduvalt ütles, on linnamüürid juba ammu hobuste järele igatsenud ning loodetavasti saab neid uhkeid loomi nautida seal ka tulevatel aastatel.

Fotol Saaremaa RSK üks edukamaid sõitjaid Johanna Johanson hobusel Tusklik

Kuldse päikesega üle kullatud lossi külje all alustasid võistluspäeva 70 cm kõrguse parkuuriga Saaremaa Suvekarika arvestuses sõitvad sportlased. Võitjaks kuulutati Elis Kukk (fotol) Pegasusel, kellel õnnestus üle takistuste lennata puhtalt ja kõige kiiremini – ümberhüpete aeg 27,85 sek. Teiseks tulid Maria Pihlak ja Elli, kolmandaks Kelly Vaha ja Roosa. Sarja üldvõitjaks sellel kõrgusel peale 4 etappi kuulutati Maria ning Elli Tika talust 76 punktiga, teiseks sõitsid end Elis ja Pegasus 70 punkti ning kolmandaks Merilin Meier ja Rosin 61 punktiga. Sama kõrguse harrastajate sarja võitis Annika Maripuu Müstikal 53 punktiga- neile esikohta ka viimaselt etapilt Kuressaares.

Ka 80cm kõrgusel õnnestus päeva parim sõit teha Pegasusel ja Elis Kukel. Puhtusele-kiirusele sõidul läbisid nad raja 40,84 sek ja 0 kp-ga. Paremuselt teine oli Martina Rihkrand inglise täisverelisel hobusel Memory Lane, 3. kohal Anneli Rasu poola märal Bafamal. Sarja üldvõit läks siiski Gita Siimpojale (fotol) ja Gremile, kes Kuressaares 5. koha teenisid. 4 etapi arvestuses olid teisel kohal Elis Kukk ning lennukas Pegasus, 3. koha võitlesid välja Martina Rihkrand ja Memory Lane.


Kõrgemates sõitudes osales Eesti paremik

90 cm kõrguses parkuuris aga oli esindatud Eesti ponispordi paremik ning võistlus kujunes igati põnevaks. Rändkarika Pöide Ponikarika arvestuse esimeses osavõistluse arvestuses võidutses Kristjan Sinikas Romeol (RSK Ruttar), tehes neile omase kiire ja lennuka sõidu. RSK Kuldne Kabi sportlased Helena Palu ja Ramses ning Sandra Liis Hääl ja Aramis (fotol) tulid vastavalt 2. ja 3. kohale. Avatud arvestuses sõitsid end esimeseks saarlased Sandra Hints ja Visky, teiseks tulid Kelly Bersin ja Nimfa Tondi RSK-st, kolmandaks Martina Rihkrand ja Memory Lane.

Kõrgusel 100 cm Pöide Ponikarika arvestuses võidutsesid Tika talus treenivad Sandra Hints ja Visky, teiseks sõitsid end Heidi Mülla klubist Kuldne Kabi Saaremaa Asva Hobusekasvandusele kuuluval saksa ratsaponitäkul Mon Chergil. Liis Anette Pae ja eesti tõugu Toonik Tondi RSK-st saavutasid selles arvestuses 3. koha. Kerget ratsaponitüüpi esindavat Mon Chergi imetlesid paljud ratsahuvilised ning omanikule Kajar Lemberile esitati täku kohta palju küsimusi. Kas hakkavad Mon Chergi järglastel võistlema tuleviku Saaremaa ponisportlased, seda näitab aeg. Kindel on aga üks – spetsiaalselt spordiks aretatud hüppeponide vastu Eestis huvi kasvab, kuna nende sportlikud võimed on meie eesti hobuse baasil aretatud ponidest kordades kõrgemad.

100 cm kõrgusel võisteldi ka Saaremaa Suvekarika kõrgemas arvestuses. Seal olid edukaimad saarlased Grete Põldemaa ja Paddington puhta sõidu ning ajaga 38,11 sek, 2. kohal Gita Siimpoeg ja tubli läti hobune Gremi ning 3. kohal Martina Rihkrand Land-Boy’l. Suvekarika üldvõidu viis koju Gita Siimpoeg, teise koha Martina Rihkrand, kolmanda koha aga Urmas Kruusmägi, kes sarja arvestuses oli võistelnud endale kuuluval hobusel Roveta.

D-arvestuses ehk Saaremaa meistritiitli arvestuses võidutses sel päeval oma poniaastate viimaseid starte tegev Johanna Johanson (fotol), kelle võistlusponi Anakee tänutäheks pikaajalise koostöö eest endast sel päeval maksimumi andis – puhas sõit ning teise osa aeg 29,82 sek. Järgnesid tublid konkurendid Tikalt- Johanna Pitk ja Okey ning Sandra Hints ja Visky. Ka avatud klassi arvestuses tõi Anakee Johannale võidu – järgnesid Johanna Pitk Okeyl ja Anneli Rasu Bafamal.

Päeva edenedes kasvasid takistuste kõrgused

Parkuur kõrgusel 110 cm oli atraktiivne nii sportlastele kui pealtvaatajatele. Asva Hobusekasvandus ja Kajar Lember olid selle sõidu auhinnafondi tublisti rahaliselt teotanud, seetõttu oli osavõtjatel huvi esikoha vastu suur. Pealtvaatajatele aga oli parkuur põnev, kuna sõidus tuli sportlasel valida oma rada ise – teatud aja jooksul läbides parkuuri igalt takistuselt punkte korjates. Parkuuri raskeim takistus – jokker – tõi maksimumarvu punkte. Sellest sõidus tuleb välja tuua teise koha saavutanud Johanna Johansoni ja Anakee esinemist. Võrreldes ülejäänud seltskonnaga alles oma võistluskarjääri alustav 16-aastane tütarlaps helehallil ponil üle suurte takistuste lendamas oli vaatamist väärt pilt. Edukalt koostatud parkuur tõi kokku 890 punkti. Edestades isegi Eesti Meistrit Ebbe- Liisa Sõnajalga Zelibol ning Eesti paremikku kuuluvaid Siim Sinijärve ja Karin Karmat, jäi hakkaja paar alla vaid Andres Udeküllile Palladiumi järglasel Expressil (1050 p). Tubli töö ja mälestust väärt lõpp edukatest ponispordiaastatest – tehtud!, sest auhinnalisi kohti tuli päeva jooksul ka ponil Tusklik.

A. Uudeküll, Johanna Johanson ja Ebbe-Liisa Sõnajalg tseremoonial

Pika ja päikeselise päeva täis võidurõõmu ja häid emotsioone lõpetas parkuur kõrgusel 120 cm. Selle võidu tõi SRSK-le Hüüru tallis Jüri Villemsoni käe all treeniv Karina Karma hobusel Callisto, kes ainsana suutis läbida raja veatult. Järgnesid Ebbe- Liisa Sõnajalg Zelibol 4 kp-ga ning Martina Rihkrand Land-Boyl 8 kp-ga.

Saaremaa Ratsaspordiklubi tänab siiralt kõiki, kes võistluse korraldamisel nõu ja jõuga abiks olid, häid partnereid ja toetajaid, linnapead, päevajuhti, sportlasi ning pealtvaatajaid.

Pilte leiate varsti rohkem Saaremaa RSK kodulehelt http://srsk.planet.ee