Kurtnas toimus Ponide Päev 2012

Laupäeval kogunesid Kurtna Ratsakeskusesse 48 poni üle Eesti, et ennast näidata Eesti Sporthobuste Seltsi poolt igal aastal korraldataval ratsaponide ülevaatusel. Kuna ponisport on meil üha laiemat kandepinda võitmas, siis korraldati selle aasta ülevaatus mõnevõrra laiahaardelisemalt kui siiani tavaks olnud.

Tavapäraselt esitleti noori ponisid vabahüpetel; väikeponisid (turi kuni 120 cm) näitasid aga maalattidest, plastikaadist ning hularõngastest koosneval rajal lapsed ise. Lisaks toimus vanemate märade ja täkkude demonstratsioonesinemine ja mitu väiksemat ponisid tutvustavat showd. Parema info saamiseks meie üldpildi kohta olid hindajateks kutsutud Soome kogenud ponikohtunikud Taina Tommila ja Tiina Ristimäki.

Selle ülevaatuse auhinnalaual tegi puhta töö 2-aastane täkk Oleander (i.Onslow, e.Elektra, ei.Elder, , keskmine hinne 7,64, kasvataja ja omanik Tika talu), kes tunnistati parimaks nii oma grupis kui ka parimaks Eestis sündinud poniks ja sai lisaks veel Best in Show 2102 auhinna ning Kurtna Talli eriauhinna.

Oleander

Ponide päeva peakorraldaja Kristi-Liis Koppel üle andmas auhindu parimatest parimale – 2-aastasele täkule Oleander

Sama vanadest, täpsemalt sama noortest, märadest oli parim Cessika (i.Caesar ox, e.Teele, ei.Tukker, keskmine hinne 7,61, kasvataja ja omanik Olev Ööbik).

Cessika

Parimad 3-aastased olid täkkudest McLeod (i.Glantir Macaulay, e.Perle, ei.Tizian, keskmine hinne 7,64, kasvataja Saksamaal, omanik Kristi-Liis Koppel), märadest Ofelia (i.Onslow, e.Westa, ei.Wiltons Surprise, keskmine hinne 7,32, kasvataja ja omanik Tika talu) ja ruunadest Mikastro Jr. (i.Mikastro, e.Livonia, ei.Laif, keskmine hinne 6.57, kasvataja ja omanik Reelika Möldre).

McLeod

Ofelia

Mikastro Jr

Kõik hinnetelehed on kättesaadavad siit – www.estsporthorse.ee

Vanematest ponidest hoidis oma arvukatel järglastel silma peal Onslow – neist 8 olid ülevaatusele tulnud, nii et õigupoolest oleks Onslowle pidanud välja andma poni-isa teeneteplaadi.

Onslow

Ennast olid näitamas ka paar tõelist välismaa staari – parimaks täkuks tunnistatud Lillemons Thunderace, keskmine hinne 7.98, omanik Eva Pruuli, on sündinud Rootsis; ning parimaks märaks 2012 tunnistatud Sitelle de Sohan, keskmine hinne 8,05, omanik Jennifer Laanet, on sündinud Belgias. Ja nad olid tõesti väga-väga head.


Lillemons Thunderace

Sitelle de Sohan

Väikeponidest võitsid kõik – esitlejate seas oli nii pisaraid kui võidurõõmu, tooni andis aga laste väga korrektne ning adekvaatne käitumine, asjalikult osati hoiatada ka ponile liiga lähedale läinud külalist. Laps ja Poni show live-kokkuvõtet saab tagantjärele vaadata Reporterist (Ponide Päev algab ajajoonel 15:00), piltidega ülevaate loodame aga leida Postimehe nädalalisast Arter.

Kohtunikele avaldasid enam muljet väikeponid

Kohtunike kokkuvõte väikeponide etteastele oli lootustandev. Märgiti ära, et häid ja koostöövalmis lasteponisid oli päris palju ja just iseloom ongi väikeponide puhul määrav. Tänasest tegelemisest heade väikeponidega kasvavad välja head ratsanikud tulevikus. Väikeponide hindamise seisukohalt märgiti ära, et nende liikumine peab olema mõõdukas, et lapsel oleks mugav; poni peab olema tugevate jalgadega ja kõrgema kaelaga – et laps kergelt maha ei veereks.

Kohtunike kokkuvõtlik hinnang meie ratsaponidele oli mõnevõrra kriitilisem. Nende puhul on loomupäraselt hea käitumine küll samuti oluline, kuid mitte peamine, sest võistlusponile ongi veidi enam energiat lubatud. Meie üldpilt hetkel on küllaltki ebaühtlane ja arengusuund päris selgelt välja joonistatud – rohkem häid märasid ja eemale eesti hobusest! Meil on praegu juba 5-6 väga head täkku, kuid märade valikut tuleks oluliselt parandada. Ratsaponide aretuses kasutatav mära peab olema ratsahobuse tüüpi ehk kerge, pikemate jalgadega, ponile iseloomuliku väikese peaga, kael peab olema kõrge liitumisega, kehaehitus harmooniline, abaluu längus, rind sügav, selg ja nimme tugevad, sadulakoht selline, mis sadulat peab, laudjas pikk ja lihaseline, jalad kuivad ning õige asetusega, tagumise osa nurgad õiged, liikumised tehniliselt korrektsed, s.h.galopp rohkem ülesmäge keriv.

Kaasaegse ratsaponi aretuse seisukohalt ei soovitata kasutada eesti hobust, shetlandi poni ja traavlit, sest tulemuseks on nõrgad ponid. Kasutada tuleks eelkõige puhtaid ratsaponide tõugusid nagu welsh, connemara, saksa ratsaponi jt. Erinevalt hobusest, ei pea ratsaponi aretuses spetsialiseeruma ning hea ratsaponi on võrdselt tugev nii kooli- kui takistussõidus.

Võiks kaaluda Noorhobuste Tšempionaadi ühendamist ponide ülevaatusega

Selle aasta noorte ponide tšempionaadid ning laupäevane ülevaatus näitasid arengusuuna kätte ka korraldajatele. Ühest küljest ülimalt kesine tšempionaatidel osalenute arv ning teisest küljest rekordiline osavõtt ülevaatusest on kindel märk, et järgmisel aastal tuleb tšempionaadi formaati veidi tuulutada ning – kui vähegi võimalik, ühendada see ponide ülevaatusega.

Ponide Päev 2012 pilte Anneli Käolt http://fotoalbum.ee/photos/raxel/sets/1320513?page=1