Kyra Kyrklund pälvis Soomes kõrge tunnustuse

Kyra Kyrklund ja Matador

Soome Ratsaspordi Liit teatas eile, et legendaarne Soome koolisõitja Kyra Kyrklund nimetati Soome sportlaste Hall of Fame (Kuulsuste Hall) liikmeks. Sinna valitakse sportlasi, kes on olnud oma spordialal maailma parimate seas ja seeläbi mõjutanud rahvusliku identiteedi ülesehitamist. Kyrklund on esimene ratsasportlane, kes on selle tunnustuse pälvinud.

Kyrklund alustas ratsutamisega 11-aastaselt Helsingis asuvas Keskustalli ratsakoolis. Alguses ratsutas ta ristiemale kuulunud tööhobusel, kuid pärast õnnetut kukkumist, mille tagajärjel ta käeluu murdis, otsustasid vanemad saata lapse ratsakooli, kus ta õpiks korrektselt ratsutama. Hiljem sai Kyra juba oma hobuse, kellega võistles edukalt juunioride vanuseklassis nii takistus- ja koolisõidus kui ka kolmevõistluses.

1972. aastal läks Kyra Rootsi, Strömsholmi, et õppida ratsutamistreeneriks. Pärast õpinguid naasis ta Soome, kus töötas takistussõiduhobustega, ent vahetas siis ala ning keskendus jäägitult koolisõidule. Alates 1998. aastast elab ja treenib ta Inglismaal Lääne-Sussexis.

Kyra Kyrklundi saavutuste nimekiri on pikk. Ta on osalenud kuutel olümpiamängudel. Kolmel korral on ta lõpetanud kõrge 5. kohaga (1980.a, 1988.a, 1992. a). Esimesed säravamad tulemused tulid hobusega Matador, kellega Kyra saavutas 1998.a Souli olümpiamängudel 5. koha, võitis hõbemedali maailmameistrivõistlustelt (1990.a) ning võitis Pariisis toimunud MK-finaal (1991. a). 2015. aastal toimunud Global Dressage Forumil valiti Matador maailma parimaks koolisõiduhobuseks.

1991. aasta sügisel otsustasid Matadori omanikud majanduslikele raskustele viidates hobuse maha müüa. See tähendas, et Kyral oli vaja kiirelt uut võistlushobust, kellega osaleda 1992. aasta olümpiamängudel. Tol sügisel toimus Lahtis koolisõiduvõistlus, millest võtsid osa ka Venemaa ratsanikud. Pärast Prix St Georges klassi sattus Kyra rääkima Venemaa koolisõitja Ivan Kizimoviga, kellega tuli jutuks toona 8-aastane täkk Edinburg. Kizimovi sõnul oskas hobune juba GP harjutusi, kuid ta ei uskunud, et hobune võiks jõuda Venemaa koondisesse ning uuris, kas hobusele leiduks ostja. Nii jõudiski väike, vaid 163 cm turjakõrgusega, ja tuline hobune Kyra juurde. Pärast konarlikku algust leidis Kyra hobusega ühise keele ning 1992. aasta Barcelona olümpiamängudel saavutasid nad kõrge viienda koha. Sellele lisandusid MK-finaali 3. koht (1993.a), EMi 4. koht (1993.a) ja MMi 4. koht (1994.a).

Viimane hobune, kellega Kyra suurtel tiitlivõistlustel osales, oli Max. Kyra on ise hobust kirjeldanud kui inetut pardipoega, kes sirgus kauniks luigeks. Maxiga jõudsid nad kahel järjestikusel aastal, 2007 ja 2008, MK-finaali, kus saavutasid vastavalt 4. ja 3. koha. 2008. aastal osalesid nad Pekingi olümpiamängudel, kus tegid 8. koha väärilise soorituse. 2009. aastal saavutasid nad Windsori lossis toimunud EMil kõrge 7. koha.

Kyra on tulnud 11 korda Soome meistriks koolisõidus. Lisaks on ta kirjutanud populaarse raamatu hobuste treenimisest – “Dressage with Kyra” (“Koolisõit Kyraga”). Kyra oli 10 aastat rahvusvahelise International Dressage Riders Clubi president. 2015. aastal tunnustas Soome haridus- ja kultuuriministeerium teda rahalise preemiaga silmapaistva panuse eest sporti. Hetkel on ta keskendunud treeneriametile. Näiteks juhendas ta Tokyo olümpiamängudel Portugali koolisõidu koondist ning tema käe all treenib ka Taani noor ja särav koolisõitja Cathrine Laudrup-Dufour. Varasemalt on ta juhendanud selliseid koolisõitjaid nagu Jan Brink, Emma Hindle, Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein ja Imke Schellekens-Bartels, kui nimetada mõned.