Lagedi Derby 2010 pakkus pinget ja põnevust

Lagedi Derby 2010 on nüüdseks seljataga. Kirjutama ajendasid mind selle sündmuse järelkajad, mida ikka võib kuulda. Kas seda sündmust on ikka vaja? Ka korraldajatele oleks lihtsam, kui kuulutaks kõlaval häälel välja hoopis takistussõiduvõistluse. Plats siledaks, tõkked tunni ajaga püsti ja korrapidaja võib lasta esimese võistleja platsile. Lisaks on lootus, et kuludega tasa tullakse, ka oluliselt suurem.

Hilissuvise või siis varasügisese derby ettevalmistused algavad sisuliselt juba kevadel. Platsitööd, maastiku ettevalmistus, profiilide kujundamine, omanäoliste derbytõkete ehitus. Ja et siis avastada registreerimise tähtaja saabudes, et suure Derby starti on registreerunud vaid kolm võistlejat… Põhjused? MaSu jätk? Kolmevõistluse üldine madalseis Eestis? Liiga raske rada Suures Derbys? Seda viimast võiks isegi uskuda, kui näiteks aastal 2007 poleks Suures Derbys 100 cm-s kolmanda koha peale tulnud poni Rigolett (sõitja Britt Purdelo) ja kaheksandaks poni Maur (sõitja Kristina Raudnagel). Sellel nimetatud aastal näiteks oli Suure Derby stardis 18 sõitjat.

Kahjuks ei saanud seekord Lagedi Derby Grand Prix eest startida ja stardiliini läbida kodutalli Lagedi Ratsaspordikooli oma kolmevõistluse megahobune Zhutacor, kes oli just teinud eelnevatel nädalavahetustel üliedukaid ja ka natukene vähem edukaid kõrgetasemelisi kolmevõistluse starte ning oli lõpuks ära teeninud puhkuse.

Lagedi Derby 2010 võidukarikas. Karikate autorid: Valdur Kakk – Ain Unt

Populaarne ülikerge maastikuratsutamine

Aastad pole vennad. Õnneks noori ratsasportlaseid ja noori hobuseid, kes otsisid kogemusi, jätkus ning madalatesse sõitudesse tuli päris korralik startijate nimekiri. Tundub, et populaarsust kogub „Ülikerge maastikusõit“, mille rada pandi paika Eesti Ratsaspordi Liidu kolmevõistluse raskusastme ALGTASE 50 järgi. Enamiku takistuste autor Ranno Vatsk. Takistuste kinnise osa kõrguseks kuni 50 cm. Distants tuli natuke pikem kui selles tabelis märgitud (820m), mõned tõkked olid „maha aetava“ latiga, kus oli võimalus ka karistuspunkte saada.

Selline tõke derbyl. „Palk Lilledega“

Kõik karistuspunktideta lõpetanud said koju kaasa kena kollase roseti. Võitjana väljus sellelt vahelduvast ja põnevust pakkuvast maastikurajalt Marleen Selge hobusel Hornetta, võites ülinapilt, ainult üheksa sajandikuga Aune-Maria Marjapuud Milanaga. Mõlemad sportlased treenivad treener Merle Annusveri käe all Rae Vallas Kurnal asuvas tallis. Kolmandaks jäi selles ülitihedas ja armutus konkurentsis Mari-Liis Oberg hobusel Tamsir (Tondi RSK).

Lagedi alevikuvanem ja ühtlasi atesteeritud peasekretär Kai Lasn autasustamas Ülikerge maastikusõidu võitjat Marleen Selge ja Horneta

Miniderbys hiilgasid kiired ponid

Miniderbys oli ülekaalukalt, tervelt 14 sekundit teistest kiirem ja vigadeta sõiduga Birgit Kreitsberg ja tema nobe poni nimega Wiking. Järgnevatel auhinnalistel kohtadel Dagmar Ainsoo, Margus Sarmet, Theresa Dee Torjus ja Kelly Bersin. Sõit toimus kiirusele ja puhtusele.

Miniderbys saavutasid esikoha Birgit Kreitsberg ja Wiking

Eks pakkus publiku seas kõne- ja mõtteainet, kas kiiremad on need, kes takistuselt number 18, (pärast trepist allaminekut 20 m peal olev lattaed), tõkke number 19 peale lähevad ümber järve, või need, kes otsustasid pärast tõket kannapöördega üle mäe otse järgmisele tõkkele pihta saada. Siinkirjutaja mõõtis pärast mõõterattaga distantsi ära ja sai üle mäe minnes distantsi pikkuse 10 m lühema. Parkuuri skeem on ka võistluste kodukal üleval, kellel rohkem huvi.

Rekordarv voltižeerijaid

Voltižeerimisvõistlustel tehti aga ajalugu. Mitte sellega, et võistlejatel tuli kannatlikult pikka aega vihma ja külma käes oma esinemisjärjekorda oodata, aga sellega, et neid hobuse seljas võimlejaid oli stardis tervelt 18 võistlejat. Kui nii edasi läheb, tuleb karikas välja anda päris eraldi päeval. Võitis Monika Varter Veskast, tihedas punkt-punkti heitluses jäid teist ja kolmandat kohta jagama Birgit Loik Tondilt ja Gerli Aikevitšius Lagedi Ratsaspordikoolist. Ja oleme ausad ja tunnistame – kõik teised olid ka väga tublid!

Voltižeerimise karikas läks Monika Varterile Veskimetsa Ratsakeskusest

Grad Prix ootamatu võitja

Kui „volt“ sai läbi, asusid võistlustulle Grad Prix, Lagedi Derby 2010 võistlejad. Vihm jäi üle. Selleks ajaks oli ka selgunud, et plats peab suurepäraselt vastu ja muutub üha paremaks. „Kalamehe“ juures ainult pisut ujutas, samas pinnas ei vajunud läbi.

Takistus number 14, „Kalamees“

Favoriidiks peetud Theresa Dee Torjus ja Lakai said distantsil koguni 4 mahaajamist ja 16 karistuspunkti. Läbipõrumine? Või tõesti oli süüdi see kurbade silmadega ja lontis kõrvadega Muki, kellel hobuse möödudes tekkis korraks jahiinstinkt ja ta suutis sellega Lakail ja Theresal rütmi sassi ajada. Või konkurentide sepitsused?

Margus Sarmet ja Eagle Bass. Suurepärane sõit, kuid mõned eksimused. Kaksteist karistuspunkti. Seejärel möödunud nädalal Kurtnas Eesti Noorte Meistrivõistlustel kolmevõistluses hõbemedali saanud Madli Murel ja tema mega kasvu Flickerilt 4 karistuspunkti ehk üks mahaajamine.

Toomas Pai on suutnud Otto Osborniga mingi ime korda saata ja selle tegelase hüppama saada. Tulemuseks samuti üks maha ajamine ehk neli karistuspunkti. Toimusid ümberhüpped! Tulemuseks Madli Murel ja Flicker 4 kp, Toomas Pai 0 kp. Ja nemad olidki võitnud Lagedi Derby 2010!

Lagedi Derby 2010 võitja Toomas Pai ja Otto Osborn

Täname suurearvulist, tervelt 25-st inimesest koosnevat Lagedi Derby vabatahtlike punti ja kõiki neid eraldi, kes igaüks andis panuse ürituse kordaminekuks. Täname Katrinit Kiviloolt, kes toitis ja pakkus kuuma teed. Täname ilmavana, kes sa vahepeal pakkusid vihma, et derby ilma selleta ei jääks.