Lähemalt Perila Summer Dressage’ist ja tänavusest NHT-st

Parim 5-aastane hobune Fürst Roman (Fürst Romancier x Don William, ESH, omanik Birgit Tillmann), ratsanik Sirly Tillmann. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Perila Summer Dressage on juba teist aastat toimuv ning üha laienev koolisõiduvõistlus. Eelmisel aastal alustati kahepäevase formaadiga ning sel aastal toimus võistlus juba kolmepäevasena: reedel võisteldi kalenderplaanivälistes sammu-traavi ja ABC skeemides ning laupäeval ja pühapäev juba paralleeleselt kahel platsil skeemidega A-klassist kuni Grand Prix-ni. Lisaks meie kohtunikele oli hindamas ka FEI 4* kohtunik Nataliya Petukhova Valgevenest.

Perila Summer Dressage’i võib pidada tegelikult tähtsaks ettevalmistavaks võistluseks enne kahe nädala pärast algavaid Eesti Meistrivõistlusi, kus sai harjutada EMV skeeme ning täita veel puuduvaid kvalifikatsioone. Lisaks peeti Perila Summer Dressage’i raames ka Noorhobuste Tšempionaat koolisõidus, U-18 karikavõistlus ning EHS Karikasarja II etapp.

Selline suurvõistlus sai teoks tänu Tondi RSK agarale tiimile Dina Ellermanni juhtimisel. See on heaks näiteks sellest, et ka tagasihoidlike vahenditega võib korraldada suurt võistlust, kui on hea tahtmine ja tarmukas abimeeskond. Kokku anti laupäeval ja pühapäeval ligi 180 starti ning reedel, mil võistlus tegelikult samuti paralleelselt kahel väljakul läbi viidi, astus üles samuti suur hulki võistluspaare.

Marietta Valle ja loo autor asuvad kohe järjekordset rosetipakki välja jagama

Noorhobuste Tšempionaat – siiski mõned säravad tähed

Sel aastal jäi NHT osalejaskond päris tagasihoidlikuks, seda eriti 5 ja 6-aastaste hulgas. Ilmselt oli oluliseks faktoriks siin kõikide vanuseastmete tasemete tõstmine, aga kindlasti ka see, et sel aastal rahvuslikel võistlustel noorhobuste sõite praktiliselt ei korraldatud. Noori hobuseid oli küll näha siin-seal avatud klassides, aga NHT kavas olnud FEI noorhobuste skeeme polnud mitte kusagil harjutada. Paar hobust olid välja jäänud ka erinevate terviseprobleemide tõttu.

Kõige suurem ja ka tasemelt tugevam oli 4-aastaste klass 8 osalejaga. Klassi võitja, Dina Ellermanni esitletud Saaremaal sündinud ruun Jerry Red von Seeder (Johnson x Midt-West Ibi-Light, ESH, kasvataja ja omanik Seeder Agri OÜ) tulemusega 157,2 p. hiilgas oma stabiilsuse, tugeva treeningtaseme ning väga korrapärase rütmi ning hea energiaga kõikides allüürides. Veel kõrgemateks hinneteks oleks hobuse jõulise galopi kõrvale tahtnud näha ka suurema õhufaasiga ning rohkem ülesmäge suunduvamat  traavi.

Dina Ellermann – JERRY RED VON SEEDER

Raigo Kollom õnnitlemas esimest tšempioni

Teise koha pälvis Reed Kerro esitletud Saksamaal sündinud täkk Da Sharo (Destano x Londontime, Hann, omanik Maria Chulets) oli veidi teist tüüpi elegantne hobune õhuliste ülesmäge liikumistega, kuid hetkel veidi nõrgema selja ning tagumise otsaga.

Reet Kerro – DA SHARO

5-aastaste klass on traditsooniliselt NHT suurim, kuid sel aastal oli seal vaid 4 osalejat. Ülekaalukaks võitjaks 150 punktiga tuli Sirly Tillmanni esitletud ja tema enda kasvatatud suur ja võimas täkk Fürst Roman (Fürst Romancier x Don William, ESH, omanik Birgit Tillmann)  oma pilkupüüdvalt aktiivse ja ülesmäge liikumisega. Paari esituses tahaks edaspidi näha veel loomulikumat elastsust , sujuvust ning edasipürgimist.

Sirly Tillmann – FÜRST ROMAN

6-aastasi oli seekord väljas vaid 3. Neist kõige stabiilsemat treeningtaset näitas Dina Ellermanni esitluses tori mära Pipar (Preester x Hermelin, kasvataja ja omanik Kalmer Visnapuu), kes oma sujuva kontakti ja loomulike pehmete liikumistega saavutas kokku 141,4 punkti.

Dina Ellermann – PIPAR

Järgmiseks aastaks ootame NHT-le kindlasti suuremat hulka tasemele vastava ettevalmistusega hobuseid. Oli juttu kvalifikatsioonide taastamisest, et noored hobused saaksid rohkem NHT kavas olevaid skeeme harjutada ning võistluste korraldajad üle Eesti oleksid tõuühingute toetusel rohkem motiveeritud noorhobuste klasside kaasamisest oma võistlustele.

Eva-Maria Vint-Warmington ja Nataliya Petukhova

U18 – kellele ja milleks?

U-18 karikavõistlus oli meie koolisõidukalendris kavas esimest korda.  Miks ja kellele, kõlasid küsimused päris mitmelt poolt. Püüan siis seda siin veidi selgitada.

Kuna sellel aastal said seni kuni 16 aastani venitatud Laste klassi vanused ühtlustatud FEI Laste klassi vanusepiiridega (12-14), siis tekkis olukord, kus päris mitmed koolisõitjad jäid Laste klassist vanuse tõttu välja, kuid samas pole neil endil või ka nende hobustel veel piisavaid kogemusi Juunioride klassis konkureerimiseks. Et neid tublisid koolisõitjaid mitte kaotada, siis pakkusime välja nn. üleminekuklassi, kus saavad omavahel jõudu katsuda need kuni 18a noorsportlaste paarid, kes käesoleva aasta EMV-l veel juunioride arvestuses ei osale. Samasuguse raskusastmega klass on sel aastal kavas ka Balti Koolisõiduliigal.

Võistluspaare sai U-18 arvestuses kokku 9. Neist kolme tugevama paari konkurents pakkus tõelist põnevust, kuna igal ühel neist olid nii oma tugevamad küljed kui ka väikesed nõrkused.

Esimeses osavõistluses tõi LK4 skeemis napi võidu Kätlin Nõgu Niitvälja Ratsakooli tunnihobusel Lily tulemusega 67.584%. Paar näitas sujuvat ja ühtlast sõitu ning head treeningtaset.

Kätlin Nõgu – LILY

Teisele kohale tuli elegantsel ja kogenumal Damberinal võistlev Catlyn Lepman tulemusega 67.250%, kes küll esitas tugeva galopiosa, kuid oleks võinud näidata rohkem enesekindlust osades tehnilistes elementides. Damberinat oleme näinud eelnevalt Catlyni ema Katrin Tinno võistluspartnerina. Kolmandaks sõitis end Helena Kaal oma väikesele õele kuuluval ponid Coad Hill Happy mõnede vigade ning üldjoontes veidi nõrgema traaviosaga.

Helena Kaal – COAD HILL HAPPY

Teises osavõistluses aga tunnistasid mõlemad kohtunikud üksmeelselt võitjaks Helena Kaalu, kes juba suurema raskusastmega skeemis oma julge sõiduga pälvis kahe päeva kõrgeima tulemuse 68.750 %. Sellest aga ei piisanud, et edestada mõlemal päeval stabiilsemalt esinenud ja üldkokkuvõttes esimeseks tulnud Catlynit ja Damberinat ning esimesel päeval tugevamalt esinenud ja üldkokkuvõttes teisele kohale tulnud Kätlin Nõgu ja Lily’t.

Catlyn Lepman – DAMBERINA