Läti ja Soome esinesid Paraolümpiamängude ratsa-aladel edukalt

Meie lähinaabritest osalesid Londoni Paraolümpiamängudel ratsutamises kaks soomlannat ning üks lätlane. Soomlaste paremana õnnestus Katja Karjalainenil võita hõbemedal koolisõidu vabakavas klassis Ib, lätlase Rihards Snikuse tulemusteks jäi kohustusliku koolisõidu 4. koht ning küri 6. koht grupis Ia.

Greenwich Parki ehitatud suurejooneline ratsaspordiareen ei ole veel sugugi maha lammutamisele läinud, kuna võõrustab 29. augustist 9. septembrini toimuvate Paraolümpiamängude ratsutamisalasid. Ratsa-alad on, tõsi küll, selleks korraks lõppenud.

Eestlasi ratsaspordis teatavasti ei osalenud, küll aga olid esindatud Soome ja Läti. Kokku osales üldse 78 ratsutajat üle maailma. Rihards Snikus oli esimene lätlane, kes oma riiki sel alal kunagi OM-il esindanud on.

Pararatsutamises võisteldakse OMil koolisõidus, kus peetakse nii võistkondlik kui ka kaks idividuaalset arvestust, millest üks on kür. Individuaalarvestuses jagatakse medaleid omakorda viies klassis, mis on jaotatud selle järgi, kui raske puudega sportlase puhul tegemist on. Klassideks on Ia, Ib, II, III ja IV, kus Ia on klass, milles võistlevatel ratsanikel on kõige raskem puue, ning IV-s klassis kõige väiksem. Puude raskusaste sõltub sellest, kui palju see takistab sportlast ratsutamisel. Raskema puudega sportlaste klassidest Ia ja Ib, kus osalesid Karjalainen ja Snikus, võtsid mõlemast osa u. 15 paari.

Põhiline vahe võrreldes tavalise koolisõiduga seisneb selles, et raskema puudega klassides on võistlusareen väiksem – nimelt 20x40m. Ratsanikel on lubatud kasutada abivahendeid nagu koolisõidustekk ja erinevat tüüpi abiratsmed. Nägemispuudega ratsanikud tohivad kasutada nn. häälega abistajaid, kes aitavad neil platsil paremini orienteeruda.

Pararatsutamine on olnud populaarne juba kaua aega, algselt eesmärgiga parandada puudega inimeste rühti või kontaktvõimet. Para-koolisõit arenes välja aga 1970ndatel, mil esimesed võistlused toimusid Skandinaavias ning just nimelt ka Suurbritannias. Täna võistleb para-ratsutamises igapäevaselt väga suur hulk sportlasi umbes 40 riigist.