Laupäev pakkus Herningis tasemel takistussõitu ja kvaliteetset meelelahutust

Eilses pikemas võistluspäeva ülevaates nimetasin, et päev oli koolisõidu mõju all, siis täna saan sama öelda takistussõidu kohta. Laupäeval jagati Herningis välja takistussõidu individiuaalsed medalid, päev lõppes atraktiivse showprogrammiga.


 
Venelased võitsid prožektorite valgel


Lisaks Euroopa Meistrivõistlustele toimub Herningis tavaline CSI3* tasemega takistussõiduvõistlus, mille üks Longines Ranking punkte andnud 145 cm kõrguste takistustega sõit peeti reede õhtul algusega kell 21.00. Sõit kestis üle keskköö ja peeti prožektorite valgel. Kuna asi ei tundunud oluline ja toimus väga hilja, siis endal mul seda sõitu vaadata ei õnnestunud. Hommikul tulemusi vaadates tabas mind väike üllatus ja seda eriti teadmiste baasilt, kus kõikidel „meie kandi meestel/naistel“ oli varasemalt siin suhteliselt halvasti läinud. Ööpimeduses aga näitasid oma võimu Volodyad Venemaalt. Vladimir Tuganov ja Bluebuster võitsid, Vladimir Beletsky ja Rocketman olid kolmandad. Osalesid aga kõik kohal viibivad suurnimed.
 
Veidi pärast tulemuste avastamist vestlen kohtunikust kolleegi Boris Kuzminiga Venemaalt ja tõdeme, et meie piirkonnas on häid sõitjaid mitmeid ja teatud tasemeni suudame täiesti edukalt Lääne-Euroopaga võistelda, kuid tipptasemel jääb juba hobuste kvaliteet, finantseerimine, aga kindlasti ka kogemused, alla. Mis teha, isegi rikas Venemaa ei suuda leida ratsutajatele piisavat finantseerimist, mis siis meist rääkida.
 
Venelastest veel. Teinegi üllatus tabab mind, kui avastan, et pärastlõunal toimuva takistussõidu finaali sõidu sponsoriks on KAP Jumping. Šveitsis registreeritud Vene kapitalil põhinev firma toetab teatavasti paljusid Ida-Euroopa takistussõitjaid, kelle hulgas ka meie Gunnar Klettenberg. Lisaks Andis Varna, Valgevene koondise poisid, Beletsky jne. Ühe sõidu sponsoriks olla nad ka tänavusel Tallinn International Horse Show`l.


 
Skandinaavia moeröögatus – küülikute takistusjooks


Hommikul enne suure takistussõidu finaali algust jalutan territooriumil ja avastan väljaku, kus üles seatud miniatuursed takistused ja miskit toimumas. Kaugemalt eeldan, et tegemist agilityga, kuid lähemale jõudes ei tundu loomad rihma otsas mitte kuidagi koerale sarnanevat. Jänesed. Ei, ilmselt küülikud, ja nad ületavad takistusi. Huvitav, mõtlen ja lähen pressikeskusesse peatoimetajat otsima, et jäädvustada, nagu ma siis mõtlesin, jäneste agilitit.

Keskusesse jõudes teen omapärasest nähtusest juttu, kõrval istuv Hollandi kolleeg naljatab, et jah, see on võistlus ja pärast igat võistlust on suur ja pidulik barbeque. Samas kiikab meie suunas üle laua Rootsi kolleeg, kellele meie vestlus on kõrva jäänud, ning selgitab, et Rootsis ja mujalgi Skandinaavias on tegemist täiesti tõsise spordialaga. Rootsis olla vähemalt 100 võistlusjänest (või küülikut, kuigi jänes kõlab kuidagi mugavamalt), kellele regulaarselt võistluseid korraldatakse. Rootsi jäneste takistusjooksu (nii võiks see eesti keeles kõlada) meistrivõistlused toimuvad nende suvise Falsterbo CSIO5* tasemega turniiri raames. Reeglid sarnanevad üldjoontes FEI takistussõidureeglitega. Isegi erinevad tõkketüübid – veetakistus, okser, kolmik jne – on neil esindatud. Mõtisklen, kas peaks ajaga kaasas käima ja saama ka jänestespordi kohtunike paberid. Tundes takistussõidureegleid, ei tohiks seda eksamit ju raske sooritada olla. Nali või mitte, aga skandinaavlased on asja tõsiselt ette võtnud.


 
Eestlased Herningis


Takistussõidu finaal lähenes ja olin saabunud rajameister Rothenbergeri assistendi Bo Bak Anderseni poolt ajakirjanikele korraldatud raja tutvumiselt, kui nägin endale lähenemas nooremapoolset meeskodanikku, kelle nägu lähemale jõudes üha tuttavamana tundus. Sten Kallaste, meie Rootsis töötav ratsastaja. Kaugel ei ole ka samas riigis elav, töötav ja treeniv Jüri Sokolovski. Nii Sten kui Jüri jagavad Malmöst 100 km kaugusel talli koos Soome koondise liikmete Sebastian Nummineni ja Satu Liukkoneniga, kes mõlemad EM-il kohal.  Jüri rendib oma talliosa ja on isemajandamisel, Sten töötab soomlaste heaks. Sten nimelt ongi Herningis Soome koondise ametliku abilisena, Jüri pealtvaatajana. Samas tallis töötas alles hiljuti ka Kaie Aamisepp, kes Hobumaailmale laekunud info kohaselt on tänaseks jõudnud tööle Saksamaale. Kuulsa kirjaniku Hemingway kuulus lause igast maailma sadamast eestlase leidmise kohta kehtib endiselt, tore on ootamatult kohtuda kaasmaalastega.


 
Euroopa Meistriks tuli prantslane


Kindlasti olete meie pikemat uudist juba lugenud, kuidas kulges viimane lahing meistritiitlile, ja teate, et selle võitis prantslane Roger Yves Bost, kellele see oli esimene individiuaalne rahvusvaheliste tiitlivõistluste medal. Eelnevalt on Roger Yves tulnud 1990. aastal võistkondlikuks maailmameistriks. 47aastane hallipäine monsieur Bost on omapärase ratsutamisstiiliga, mis paljude arvates kohutav, kuid samas temale omane. Takistussõit ei ole koolisõit, kus hinnatakse stiilipuhtust, siin loeb vaid takistuste vigadeta ületamine. Seda Roger Yves suutis ja suutis seda sel nädalal ainukesena. Võitjate üle kohut ei mõisteta. Lähiajal loodame lugejatele pakkuda värske Euroopa Meistri kohta rohkem infot, sest saavutasime temaga kokkuleppe intervjuu suhtes. Kahjuks juhtus selliselt, et kuigi olime oma Prantsuse kolleegidelt saadud Bosti telefoninumbril temaga kellaaja kokku leppinud, me kokku siiski ei saanud. Kas värske meister unustas või tuli tõesti midagi vahele, kuid tal olla tekkinud vajadus kiiresti hotelli jõuda ning ta vabandas sügavalt, andes lubaduse vastata meie küsimustele e-posti teel. Midagi ilmselt juhtus, või oli ta lihtsalt unusanud Shuttle bussi väljumisaja, kuid mõned minutid enne meie kokkulepitud kohtumist nägin teda suhteliselt kiirel sammul jooksmas telefon kõrva ääres pressikeskusest tallide suunas. Roger Yves`i iseloomustati Prantsuse ajakirjanike, ja mitte ainult nende poolt, kui vahetut suhtlejat ja meeldivat isiksust, mis suurendab oluliselt lootust, et ta sõna peab. Aeg näitab.

Värske Euroopa meister Roger Yves Bost hobusel  Castle Forbes Myrtille Paulois
 


Euroopa show õhtu

Laupäeva õhtul korraldati publikule, keda endiselt oli peaaegu staadionitäis, ligi kolmetunnine showprogramm European Show Night, mille kandvaks teemaks olid hobused. Õhtu juhatas sisse Taanile tänavusel Eurovisioonil võidu toonud Emmelie de Forest, kes esitas nii võidulaulu kui ühe oma uue loo.

Emmelie de Forest
 
Järgnevalt sai publik osa professionaalsel tasemel filmitud ja huumoriga külvatud videolõigust, mille eeskujuks võis olla kuulsaks saanud Londoni Olümpiamängude avatseremoonia James Bondi ja Kuninganna Elisabeth II saabumislugu. Võistluse peakorraldajad ärkasid pärast suuremat pidu (üks neist koguni vett ja õllepurke täis vannis!) ja avastasid, et on show'le hiljaks jäänud. "Neid tüüpe ei saa mitte kunagi usaldada," lausus õhtujut, kuid jätkas siis: "Aga mulle tuli just info, et nad on siiski siiapoole teel. Vaadakem siis." Video kajastas kahe härrasmehe katseid õigeks ajaks areenile jõuda, kasutades selleks mitmeid erinevaid sõiduriistu, mis kordamööda üles ütlesid. Ei puudunud ka plahvatav lennuk ja kaunid daamid, kes rentisid meestele eeslid. Eeslirakendiga lõpuks ka kohale jõuti.

Pärast avakõnesid asuti tõelise meelelahutuse juurde ning publik sai osa nii tsirkusest, parimate sugutäkkude esitlusest, ratsamängudest, kostüümiratsutamisest kui kadrillidest. Kuna pilt räägib enam kui tuhat sõna, toome teieni show just fotode näol.

Holsteini tõuraamatule kuuluvad nooremad litsentseeritud täkud näitasid oma hüppeosavust takistussõidukadrillis. Oli tõepoolest silmale nauditav, kui võimsa tehnika ning suurepärase koostöövõimega need maailma sporthobuste aretuse jaoks paljutõotavad täkud olid. 

Takistussõiduhobustele kontrastiks toodi areenile kolm Blue Hors kasvanduse täkku. Pildil Blue Hors Erlando (Jazz X Waydie)

Blue Hors Bentley (BELISSIMO M x WYNONA)

Blue Hors Hotline (Hofrat X De Nira)

Esitleti ka kasvanduse kõige nooremaid

Taani vanim tsirkus pakkus kaasaelamist erinevate artistide näol. Nagu näha, ei puudunud ka kaamelid.

Taanlased on ka väga uhked oma ratsamängude võistkonna üle, kes demonstreeris ennastsalgavat hobusevalitsemise oskust läbi erinevate täpsus- ja kiirusharjutuste

Järgnes kuue silmapaistva koolisõiduhobuse tutvustus. Hobustel on kõigil ühel või teisel moel seos Taaniga. Ülemisel pildil kuulus täkk Fürstenball

Oldenburgi täkk, 2007, Dante Weltino (Danone I x St.Pr.St. Rihanna)

Westfaali täkk Sunday NRW

Polka Hit Nexen

Seejärel purustasid taanlased maailmarekordi kepphobuste kadrillis, millest võttis osa 200 ratsakoolide õpilast üle riigi

Ehkki show'd lubati läbi viia inglise keeles, toimus järgnev number enamasti taani keeles, kuid pilt kõneles siiski enda eest. Nimelt astus areenile üsna kentsakalt riietatud mees, kes imiteeris naistreenerit, kelle õpilasteks olid kõigile tuntud Tina Lund ja Andreas Helgstrand. Trenni juures oli viguriks aga see, et ratsanikud pidid hobused ära vahetama. 

Andreas Helgstrand hüppel

Järgnes kostüümiratsutamine. Simultaan, nagu see meilgi vanasti kombeks oli. Finaalis on vastamist Rolf-Göran Bengtsson (Abba Queen) ja üks taani takistussõitja, kelle nime me kahjuks ei kuulnud. Show aga polnud sellega veel läbi, sest järgnesid erinevad džigiteerimise etteasted ning õhtu lõppes suure peoga, millest meie siiski loobusime.