Laupäev ratsaspordis – Narva GP, Suvise Ponikarika finaal, kolmevõistlus Saksa juures

Käesolevat nädalavahetust võib lugeda Eesti ratsaspordi tänavuse suvise hooaja võimsaks lõppakordiks. Kuigi toimus ka väiksemaid üritusi, väärivad rohkemat tähelepanu Narva Grand Prix, ponide karikasarja (toim. Suvine Ponikarikas) lõpetamine Perilas ja kolmevõistlejate meistrivõistluseid Luunjas.

Laupäevaseid ratsavõistluseid Eestis soosis kõigi korraldajate sõnul hea ilm, üritustele jagus nii võistlejaid, pealtvaatajaid, kui emotsioonegi. Lisaks üllatasid Narva Grand Prix korraldajad huvilisi Eestis küllaltki erakordse võistlusülekandega Internetis.


Narvas tehti ajalugu

Ruudo Vatseli ja Ratsaspordiklubi Mondes ning Narva linnavalitsuse korraldatud Narva Grand Prix laupäeval õnnestus võistluspaigal viibinud Katri Klettenbergi, peakorraldaja Ruudo Vatseli ja peakohtunik Mart Urbase hinnangul täielikult.
“Suurepärane üritus. Meil vedas kõigega. Ilm oli fantastiline, publik elas võistlusele Narva linnusehoovis kõvasti kaasa,” kiitis Klettenberg. Ta täiendas, et midagi sellist, kus ka ratsasporti mitte eriti hästi tundvad inimesed elavad võistlusele nii hoogsalt kaasa, tema eriti naljalt Eestis kohanud ei ole.

“Korraldajad linnavalitsusest ütlesid õhtupoolikul võistluse lõppedes, et päeva tipphetkel oli võistlusväljakul ligikaudu viis tuhat inimest. Platsilt käis päeva jooksul läbi aga ligikaudu kümme tuhat pealtvaatajat. Need on ju Saku Suurhalli võistluse numbrid! Narva võistlust oli piilutud isegi kõrvalasuva Ivangorodi tornidest, Venemaalt!  See on lihtsalt uskumatu.

Enamus publikust pidas kenasti võistluse lõpuni vastu, kaasagi elati vene inimesele vahetu olemusega,” oli Klettenberg vaimustuses: “Inimesed käisid hobuseid vaatamas, patsutasid neid, pildistasid, kõik oli lihtsalt suurepärane, eriti, kui vaadata ratsaspordi propageerimise seisukohalt. Ausalt, ma ei ole tõesti tükil ajal sellist emotsiooni näinud. Võistlejadki pakkusid suurpärast võistlust, kukkumisi oli vähe ja needki olid õnnelikud. Pelgalt Grand Prix esikolmikki Urmas Raag, Gunnar Klettenberg ja Oliver Karma näitas Narva võistluse taset.”

Narva GP peakohtunik Mart Urbas leidis idapiiri ääres aset leidnud võistluse kirjeldamiseks samuti ainult ülivõrdeid. “Üritus kukkus välja väga hästi. Ilm oli suurepärane, väga ilus koht oli ja kõige positiivsema mulje jättis see – et seal oli hästi, hästi palju inimesi,” muljetas Urbas.
Sarnaselt Klettenbergile nentis ka Urbas, et inimesed elasid võistlusele kaasa vahetumalt, kui sellega Eestis tavaliselt harjunud ollakse: “Plaksutati, ergutati, kõik oli väga meeleolukas. Rada ja takistused võibolla ei olnudki nii rasked, kuid ratsaspordi kui spordiala tutvustamise kohalt oli Narva GP väga tähtis.”
Tema sõnutsi on Narvas aset leidev võistlus märkimisväärne sellelgi põhjusel, et esmakordselt Eestis on võimalik ratsude – ratsanike omavahelist jõukatsumist jälgida Interneti vahendusel vahetult reaalajas. “Seegi oli Eestis esmakordne ning peaasi, online ülekanne oli toiminud, nagu minule räägiti. Korraldajad olid ära teinud suure töö,” kiitis Urbas.


Poniratsutajadki lõpetavad suvehooaega

Perilas aset leidnud võistluse pressiesindaja rolli täitnud Marja – Liisa Lill kiitis samuti, et sedakorda on üritus täielikult korda läinud. “Laupäevane võistlus läks meil täielikult korda. Ilm oli ilus, plats oli hea ja võistluski põnev. Ja nagu poniratsutajate puhul tavaline, kõik oli nooruslikult meeleolukas. Peaasi, kõik sujus väga hästi ja olime ajagraafikus,” rääkis Lill.

Laupäevase võistluspäeva esimesest poolest märkis Lill eriti ära 90 sentimeetrist parkuuri, mis oli avatud ka harrastajatele. “Parkuuri võitis külalisvõistleja Erlandas Mikelas Leedust, hobusel Atos. Leedukas oli meie võistlusest ja siinsetest tingimustest väga heal arvamusel,” vahendas Lill. Lill kirjeldas, et lõunanaabrile meeldis Eestis eelkõige see – et siin on harrastajatel võimalik osaleda paljudel võistlustel, mitte nii nagu Leedus, kus on tõmmatud konkreetseid piire: “Mikelas rääkis minule, et läinud nädalal leidis Leedus aset harrastajate tšempionaat, mille ta võitis. Ja siinjuures ta märkiski, et eestlaseid võiks Leedus võistelda rohkem.”

Päeva teisel poolel toimus Perilas Suvise Ponikarika finaalvõistlus. “Finaali olid pääsenud kõik paremad. Ponikarika madalama arvestuse sarja võitis Birgit Kranich Amoril. Kranich ise ütles oma sõitu kommenteerides, et sõit (toim. Finaalsõidus teine koht) läks tal iseenesest hästi, ta ise oli väga rahul, tema treenergi oli väga rahul,” kirjeldas Lill.

Põnev oli Lille sõnade järgi Perilas ka eilne eelviimane parkuur 115 sentimeetrile. “See oli kaheosaline, võistlejaid oli ligikaudu kakskümmend, kuid teise ossa jõudis ainult üks võistleja. Selle võidu sai ta tänu puhtale sõidule. Ka eilse päeva kõrgemal 125 sentimeetrisel kahevoorulisel parkuuril oli esimeses voorus ainult üks puhas sõit. Ja keegi ei osanud pärast selgitada, miks nii. See oli mõneti üllatuslik. Üks mahaajamine maksis kõigile kätte.”

Lill märkis eraldi eilset ponide meistrivõistlust, kus oli tema mäletamist mööda rekordarv starte. Päeva ponide põhisõidu (toim. EMV esimene osavõistlus, Suvise Ponikarika finaal, 105 cm) võitjaks krooniti Hiiumaa tüdruk Mari – Liis Tammeleht (foto Getter Kangur) ponil Aramis, see oli ikka täielik üllatus kõigile. Sellega läheb Tammeleht pühapäevasele teisele osavõistlusele liidrina. Rada oli päris kõrge, esimesed startijad tegid palju vigu. Lõpupoole asetatud tugevamate võistlejate puhul hakkasid aga juba mängima kiirused ja ajad. Parkuur oli aga nii kõrge, et ega keegi ponidega nii väga kihutada ei julgenud. Nii muutuski tähtsaks puhas sõit,” kommenteeris Lill.
Ponide võistlused jätkuvad Perilas veel pühapäevalgi.

Kolmevõistlejadki kiitsid ilma

Luunjas peeti laupäeval kolmevõistlejate Eesti meistrivõistluseid ja noorhobuste tšempionaati taksitussõidus, mis jätkuvad pühapäeval. Nagu rääkis üks võistluse korraldajatest Terje Saks, soosis laupäevast võistlust Luunjaski hea ilm.

“Võistlus sujus laupäeval ilusasti, platsid oli head, ilm oli ilus ja kõik arenes tõrgeteta. Usun, et rahule jäid ka pealtvaatajad, näiteks austasid meid oma kohalolekuga härra ja proua Kollom,” ütles Saks.

Eriti tõi Saks välja noorhobuste tšempionaadil osalenud noori hobuseid: “Nad olid väga ilusad, nende seas oli selliseid, kes jäid ikka päris meelde. Võib kindlalt väita, et Eestis on hobuste järelkasv hea, meil on juba olemas erilised hobused. Ei ole tavalised, vaid just nimelt erilised hobused.”