Liivaku koolisõiduvõistluse raames peeti uut moodi FEI World Dressage Challenge

Koolisõitjad avasid lõpuks korralikult välishooaja, kui Liivakul peeti nädalavahetusel traditsiooniline suvevõistlus, mille raames toimus seekord ka uuendatud reeglitega FEI World Dressage Challenge.

Liivaku võistlus oli jaotatud kahele päevale, millest esimesel peeti FEI World Dressage Challenge ning teisel Liivaku Suvine Koolisõiduvõistlus.

Challenge’i reeglites on tänavu mitmeid muudatusi

Kui varasemalt peeti võistlus tsoonides, siis need on nüüd ära kaotatud ning kogu maailm võistleb ühes suures arvestuses, mis annab võimaluse jälgida, kuhu paigutub meie koolisõit teiste maailma nn arenguriikide mastaabis.

Teise suure muudatusena, mis ühtlasi lööb kaardid siiski veel segamini, on kohustuslike kohtunike ära kaotamine. Enam ei käi samad kaks väliskohtunikku riigist riiki, vaid iga korraldaja valib ise kohtunikud – ühe väljast, teise omade seast. Ühtset hindamist selline süsteem kindlasti ei garanteeri.

Samuti on uuenduseks tasemekoefitsendid – Elementary tasemel (Lk) 1, Medium (Lr) ja Advanced (M) tasemel 1,5 ja Väikses Auhinnas 2. Meie koolisõidu mänedžeri Eva-Maria Vint-Warmingtoni sõnul on see halvasti läbi mõeldud süsteem, kuna koefitsendid on väga kõrged ja tõenäoliselt saab parema tulemuse see riik, kus on neli kehva PSG või Inter I sõitjat kui see, kellel on neli väga heal tasemel madalama taseme paari.

Muutunud on pisut ka klassid ning skeemid, taset on sisuliselt tõstetud. Käesolevast aastast algab avatud klass alles L raskemast ning A klassi pole üldse. Lastele on mõeldud vaid L kergem tase, ülejäänud kõrgemad klassid on avatud. Osalejate hulk on seega oluliselt piiratum kui varem.

Meie võistluse tulemused olid laupäeval järgnevad. Lasteklassi pani kinni Helena Kaal (Viljandimaa) Cassanderil tulemusega 65,917%, L raskemas (Medium) võidutsesid Katrin Tinno (Niitvälja) ja Damberina (66,328%), M klassis (Advanced) oli kahest osalejast parem Diana Pruks (Toominga) Finalistil (65,270%), PSG klassis oli samuti kaks paari, kellest kõrgema tulemuse saavutasid Grete Hussar (Saaremaa) ja Rohan Warrior (66,645%) ning Inter I programmis oli taaskord kahe paari seas tugevam Age Luha (Toominga) Diamon in Blackil (67,106%).

Eesti võistkonna moodustasid just koefitsente silmas pidades Katrin Tinno, Age Luha, Grete Hussar ning Marika Vunder.

Katrin Tinno ja Damberina. Foto: Eesti Koolisõidu Fanclub

Hooaja algus, tasa ja targu

Liisaku Suvisel Koolisõiduvõistlusel oli starte märksa enam, kuid kohtunike sõnul olid sõidud hooaja algusele kohaselt veidi rabedavõitu.

Noorhobuste skeemides võidutsesid Dina Ellermann ja Age Luha, kui esimene võitis 4-5aastaste programmi Rockefelleriga (7,24) ja teine 6aastase Ferlandoga 5-6a. skeemi tulemusega 6,58.

Lasteklassis tasemel A ning L kergem tegi parima soorituse Kati Sõer (Nõo) ponil My Pole JP (65,259% ja 69%). Avatud A klassis oli 11 osaleja seas võidukas Birgit Nurmik (Tondi) hobusel Raphael tulemusega 65,770% ning teises A skeemis tuli võitjaks Dina Ellermann Supermanil (68,190%).

Kati Sõer ja My Polo JP. Foto: Eesti Koolisõidu Fanclub

Sama hobune pälvis Kristiina Auniga (Tondi) esikoha kahes L kergemas (avatud 67,973% ja harrastajad 69,750%) sõidus, olles kohtunik Vint-Warmingtoni sõnul üks võistluse meeldivamaid üllatajaid.

Raskemas L klassis võistelnud lastest tegid taas parima tulemuse Helena Kaal ja Cassander (66,016%), kergemas avatud L-is olid võidukad Maiken Lepiste (Viljandimaa) ja Saladin (63,833%).

M tasemel võistelnud viiest paarist saavutasid parima skoori Diana Pruks ja Finalist (65,833%), kergemas R-is olid nelja paari hulgas esikohal Grete Hussar ja Rohan Warrior (65,278%).

Grete Hussar ja Rohan Warrior. Foto: Eesti Koolisõidu Fanclub

Kõik tulemused leiate: https://ratsanet.ee/events/736?locale=et&year=2016