Longines Global Champions Tour ühendab elitaarseid võistlusi ja pakub kõrgtasemelist sporti

Äsja jõudis lõpule maailma suurima auhinnaraha ja kõrgeima tasemega takistussõitjate karikasari Longines Global Champions Tour, mille etappe kajastasime jooksvalt oma väljaandes. Suurtuuri lõppedes teeme põgsa tagasivaate kogu hooajale ning tuuri ajaloole.


 
Global Champions Tour sai alguse aastal 2006, kui üldvõitjaks krooniti belglane Ludo Philppaerts. Esimesel aastal oli kavas kuus etappi. Algust tehti Ameerika Ühendriikides Palm Beach`i ratsakeskuses, järgnesid etapid Cannes, Monakos, Portugali Estorilis, Madalmaade Valkenswaardis ja Belgia Lanakenis. Järgnevate hooaegade võitjatena saame nimetada 2007.a. briti Nick Skeltoni, 2008.a. iirlanna Jessica Kürteni, 2009.a. prantslase Michel Robert`i, 2010.a. sakslase Marcus Ehningi, 2011.a. ja 2012.a. austraallanna Edwina Tops-Alexandri ning kahel viimasel aastal šotlase Scott Brashi.


 
Global Champions Tour`i etapid peetakse tasemel CSI5*, kusjuures Grand Prix auhinnafondiks on tavaliselt 300 000 eurot. Viimasel, Doha etapil, mängiti Grand Prix`s välja 500 000 eurot, lisaks 1 000 000 eurot üldarvestuse 18 parema vahel. Muide tuuri eripäraks ongi asjaolu, et auhinnarahasi makstakse ka etappidel 18le paremale. Starti pääseb 40 sportlast, teises voorus stardivad 18 paremat esimese vooru tulemuste alusel, mida arvestatakse põhimõttel puhtus-kiirus. Möödunud hooajal kulutasid tuuri korraldajad 14 etapiga auhinnarahadele 9 000 000 eurot.


 
Global Champions Touri hingeks ja loojaks on hollandlane Jan Tops, kelle sportlaskarjaari tähtsündmuseks on 1992.a. Barcelona Olümpiamängude võistkondlik takistussõidu kuldmedal, millele lisandub hulgaliselt muid tiitleid. Mõned aastad pärast olümpiavõitu alustas Tops oma ratsakeskuses Valkenswaardis rahvusvahelise takistussõiduvõistlusega, mille viis aasta aastalt üha kõrgemale tasemele. Täna hinnatakse Valkenswaardi võistlust üheks kõrgetasemelisemaks maailmas, see võistlus on muide legendaarse Ludger Beerbaumi sõnul tema lemmikuks. Topsil oli visioon viia välja kujunenud kõrge tase mujalegi maailma ning nii saigi 2006.a. alguse maailma eliitvõistlusi ühendav Global Champions Tour.
 


   Jan Tops (keskel) koondisekaaslastega Barcelona Olümpiakulla tseremoonial; foto globalchampionstour.com

 

Tänavune tuur, mis peasponsori järgi kandis nimetust Longines Global Champions Tour, sai alguse Belgia sadamalinnas Antverpenis 24. aprillil. Avaetapi võidu viis ühendriikidesse McLain Ward hobusega Rotchild, teise kohaga võttis oma esimesed punktid koondasrestuseski teisena lõpetanud Rolf-Göran Bengtsson ja Casall Ask. Kolmanda kohaga hoidis Belgiat pildis veel vaid 20aastane Constant van Paessen, kes osales hobusega Citezenguard Toscan de Sainte Hermelle. Tuuril pööratakse suurt tähelepanu võistluspaikade erilisusele ja nii oli Antverpenis võistlusväljak ehitatud rõhutamaks sadama tähtsust sellele linnale otse sadamakraanade alla.

 

   Antverpeni võistlusväljaks sadamakraanade all, fotol Athina Onassis de Miranda ja AD Camille Z võistlushoos; foto globalchampionstour.com

 

Maikuu teisel päeval jõudis tuur Hispaania pealinna Madriidi. Sealne etapp liitus tuuriga aastal 2013. Madriidi võistlus viiakse läbi seal väga tuntud niinimetatud country club`s  Club de Campo Villa de Madrid, mis asub kesklinnale suhteliselt lähedal. Elitaarses klubis on lisaks ideaalsetele ratsaspordi harrastamise võimalustele ka kaks golfiväljakut. Klubi tõmbab ligi hulgaliselt elitaarseid kliente. Võistluse tseremooniatel lõi muide aktiivselt kaasa Tema Kuninglik Kõrgus Hispaania Printsess Elena.

 

Võidukalt lahkusid Madriidist Maikel van der Vleuten ja VDL Gorep Verdi Tn N.O.P., kelle järel saavutas teise koha sakslane Marcus Ehning oma 17aastasel hobusel Plot Blue ning kolmanda võitja kaasmaalane Hollandist, Londoni Olümpiamängude hõbemedalist, Gerco Schröder hobusega Glock`s London N.O.P.

 

   Tema Kuninglik Kõrgus Hispaania Printsess Elena autasustamas Tallinnaski võistelnud itaallast Emanulele Gaudianot; foto globalchampionstour.com

 

Kolmanda etapi toimumise kohaks oli tänavu Hamburg ja sealne Derby Park, kus juba pikki aastaid viiakse läbi ülipopulaarset Hamburgi Derby`t. Saksamaa on üks maailma ratsaspordi eliitriike ning teada tuntud on sealse publiku huvi meie spordiala vastu. Seetõttu ei ole imestada, et Hamburgi etapi pealtvaatajate arv ületas 80 000 piiri. Sakslaste emotsioone hoidis kõrgel ka etapi võitnud nooruke Katrin Eckermann, kes edestas oma hobusega Firth of Lorne tollast maailma esimest ja teist numbrit – teisena lõpetas Ben Maher hobusega Cella, kolmandana Scott Brash hobusega Hello Sanctos.

 

Hamburgist liikus tuur esmakordselt Aasiasse, sealsesse äri pealinna Shanghaisse. Hiina ratsasport on tõusuteel ning paljuski tõukavad seda tagant Euroopa hobumajanduse liidrid, ilmselgeks motivatsiooniks sealne tohutu ja piisavalt rikas turg. Lisaks Shanghai CSI5* taseme võistlusele korraldati tänavu Hiinas mitmeid CSI2* ja CSI3* tasemega võistlusi, millel osalesid vaheldumisi erinevad maailma tippsõitjad, seda küll valdavalt laenatud hobustel. Viimased omavad samas piisavalt tugevat taset ja on hiinlaste poolt ostetud valdavalt Euroopa juhtivatelt hobuärimeestelt.

 

Shanghais võttis etapivõidu belglane Pieter Devos hobusega Dream of India Greenfield, talle järgnesid Edwina Tops hobusega Old Chap Tame ja prantslane Michel Hecart hobusega Pasha du Gue.

 

   Shanghai on üks maailma äri olulisimaid keskusi; foto globalchampionstour.com

 

Juuni teiseks nädalavahetuseks olid maailma parimad takistussõitjad jällegi tagasi Euroopas, et osaleda enim vast kuulsa filmifestivali korralduslinnana tuntud Cannes`is. Võistlus peeti maha Prantsuse Riviera ühe pärli Cannes`i kuulsa jahtklubi vahetus läheduses,kus oma tänavuse esimese GCT etapivõidu võtsid Scott Brash ja Hello Sanctos. Teisena lõpetasid kuurort- ja filmilinnas Luciana Diniz ja Fit For Fun Portugalist, kolmandana Prantsuse paar Kevin Staut ja Silvana.

 

   Vaade kuulsale Cannes`i jahtklubile; fotoglobalchampionstour.com

 

Cannes`st kaugele ei jää väikene vürstiriik Monako, kus peeti Global Champions Touri kuues etapp. Seegi võistlus toimub sarnaselt Cannes`ga sadama lähistel. Monte Carlo sadamat tuntakse Port d`Hercule nime all. Vürstiriigi etappi toetab teiste hulgas Monako Prints Albert II, tema nimeline on võistluse Grand Prix.  Miniriigist Monakost võttis oma riigi esimese CSI5*taseme  Grand Prix võidu küll veidi suurema, kuid siiski väikeriigi Katari takistussõitja Bassem Hassan Mohammed hobusega Victoria, kui teisena lõpetas Rootsi „professor“ Rolf-Göran Bengtsson oma esihobusel Casall Ask. Kolmas oli sel korral ümberhüpetele mitte pääsenud iirlane Cameron Hanley hobusega Living The Dream.

 

   Monako Port d`Hercule; foto globalchampionstour.com

 

Kogu tuuri vast stiilseim etapp peeti Pariisis otse sealse vast enim tuntud vaatamisväärsuse Eiffeli torni jalamil. Kogu üritus, mis sisaldas lisaks Global Champions Tour`le teisigi võistlussõite, kandis nimetust Paris Eiffel Jumping. Prantsusmaa eristub kogu tuuril sellega, et nende juures peeti suisa kolm etappi. Arvestades, et Prantsusmaa on riik, mis korraldab enim ratsaspordivõistlusi maailmas, ei ole selles faktis samas miskit üllatavat. Mainigem, et kõik kolm Prantsusmaa etappi olid siiski erinevad. Kui Cannes on tuntud kuurort- ja filmilinnana ja see andis oma jälje ka etapile, siis Pariis on ikkagi suursugune pealinn. Prantslaste kolmas etapp toimus kolm nädalat pärast Pariisi Chantilly`s, linnas, mida nimetatakse Prantsusmaa hobupealinnaks. Chantilly etapp toimus sealse kauni lossi hoovis, mis demonstreeris Prantsusmaa ajaloolist aristokraatlikku palet.

 

  Pariisi etapi poodiumitseremoonia; foto globalchampionstour.com

 

Pariisi etapp lõppes kohalike rõõmujoovastustega, kui võidukalt finišeerisid Kevin Staut ja Silvana. Kohalikule staarile järgnesid šveitslane Pius Schwizer hobusega Toulago ja sakslane Marcus Ehning hobusega Cornado NRW. Chantylli etapi esikolmiku moodustasid aga kaks rootslast ja kanadalane. Parimad olid Rolf-Göran Bengtsson ja Casall Ask, teisel kohal Henrik von Eckermann ja Cantinero ning kolmandad Eric Lamaze ja Fine Lady 5.

 

  Chantilly etapp peeti stiilse lossi esisel väljakul, fotol Cameron Hanley ja Antello Z; foto globalchampionstour.com

 

Kahe Prantsusmaa etapi vahel põikas tuur Portugali Estorili. Viimasest on aastate pikku arenenud üks maailma juhtivamaid spordipiirkondi. Lisaks arvukatele ratsaspordivõistlustele peetakse piirkonnas kõrgetasemelisi golfi, tennise, avamerejahtide, motospordi ning muid võistlusi.  Global Champions Touri etapp peeti Estorili lähistel Cascais. Oma teise etapivõidu tänaselt tuurilt võtsid Portugalis Brash ja Hello Sanctos. Teisel kohal lõpetas Brasiilia staar Rodrigo Pessoa hobusega Status, kolmandal briti vanameister Nick Skelton hobusega Big Star.

 

   Topsi talli peasissekäik; foto globalchampionstour.com

 

 

Augusti esimesel nädalavahetusel jõuti Topside kodutalli Valkenswaardis, Hollandis. Seekord oli õnne astuda poodiumi kõrgeimale astmele sakslasel Christian Ahlmannil hobusega Codex One. Kaks järgmist kohta läksid just seda võistlust oma lemmikuks pidava Ludger Beerbaumi talli. Kui kolmanda koha võttis Beerbaum ise hobusega Chiara, siis teisena lõpetas temale töötav Henrik von Eckermann hobusega Gotha.

 

Hollandist sõideti üle väina Inglismaale, kui järjekordne etapp peeti Londonis. Suurbritannia pealinnas võeti kasutusele kogu kuninglik hiilgus ja ehitati võistlusväljak kesklinnas asuva kuningliku talli ette, mida tuntakse Horse Guards Parade Ground nime all. London võõrustas tuuri muide alles teist korda. Etapivõit ei jäänud küll Inglismaale, kuid Suurbritanniasse sellegi poolest. Hooaja kolmandat võitu tähistasid Londonis šotlane Brash ja Hello Sanctos, Ludger Beerbaum ja Zinedine olid teised, Vleuten ja Verdi kolmandad.

 

   Šotlane inglaste suurlinnas võitu sepitsemas; foto globalchampionstour.com

 

Kaks eelviimast etappi viisid takistussõitjad Kesk-Euroopasse, kui järjestikku peeti võistlused Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja loomulikult ka Rahvusvahelise Ratsaspordi Liidu pealinnas Lausannes Šveitsis. Viini etapp, mida tavaliselt oli peetud Austria pealinna raekojaplatsil, viidi tänavu üle Viini lähistel asuvasse suursugusesse Magna Racino ratsakeskusesse, kus korraldatakse mitukümmend erineval tasemel ratsaspordivõistlust aastas.

 

   Maaliline vaade Alpidele Lausanne`i ääristavalt Genfi järvelt; foto globalchampionstour.com

 

 

Lausanne`s olid parimad Ludger Beerbaum ja Chaman, John Whitaker ja Argento ning Argentiinasõitja Jose Maria Larocca hobusega GDE Matrix. Viinis, tegelikult siis Magna Racinos, aga Marcus Ehning ja Plot Blue, Simon Delestre ja Classic Bois Margot ning Luciana Diniz ja Winningmood.

 

Viimasest Kataris peetud etapist kirjutasime äsja oma uudises. Mäletatavasti saavutas Dohas oma hooaja teise võidu Rolf-Göran Bengtsson hobusega Casall Ask. Talle järgnesid Luciana Diniz ja Fit For Fun ning Kanada sõitja Yann Candele hobusega Showgirl.

 

   Ratsavormis Sheik Ali Bin Khalid Al Thani, temast vasakul eelmise Emiiri poeg Joaan Bin Hamad bin Khalifa Al Thani; foto globalchampionstour.com

 

Katari näol on tegemist ülirikka väikeriigiga, mille sisemajanduse kogutoodang (SKT) elaniku kohta on kõrgeim maailmas. Katari juhib Al Thanide dünastia, kelle perepoeg Sheik Ali Bin Khalid Al Thani on riigi üks parimaid takistussõitjaid, kes osalenud mitmes MK finaalis, samuti tänavusetel Maailmamängudel. Ühtlasi kuulus noor Al Thani Katari võidukasse meeskonda tänavustel Aasia mängudel. Katar oli tänavusel hooajal Global Champions Touri üks suuremaid toetajaid. Mainigem samas sedagi, et tuuri looja Jan Tops on muuhulgas Katari takistussõidukoondise peatreener.

 

  Jan Tops oma treenitavatega Katari koondisest Dohas; foto globalchampionstour.com

 

Elitaarne tuur on selleks aastaks läbi saanud. Kuna võistlussarja populaarsus ja kajastatus on maailmas üha kasvanud, on ääretult tõenäoline, et sari jätkub tulevalgi aastal. Oma jälje ürituste kajastamisesse jätab kindlasti ka Hobumaailm.