Luunjas peeti taaskord Advendivõistlused

Innukat võistluste korraldaja Tartumaa RSK-d ei sega ükski ilm. Talvistes tingimustes peeti detsembrikuu esimesel päeval taas takistussõiduvõistlus Luunja Advent, mille raames oli nii kõrgemaid pingelisi sõite kui ka madalamaid, niiöelda treeninguks sobilikke parkuure.

Nagu öeldud, kandis ilmataat ka sel aastal advendiajale kohaselt hoolt selle eest, et Luunja Advendivõistlused mööduksid kauni valge lumekatte taustal. Paljud võistlustele registreerunud loobusid neljapäevaõhtuses tuisuhirmus oma võistlusplaanidest. Vaatamata lumerohkusele, oli Luunjasse siiski tulnud palju Viljandimaa sportlasi. Luunja rahvas tänab kaugelt tulijaid, kes trotsides raskeid olusid siiski otsustasid võistlustel osaleda! Tegelikult olid laupäevaks kojamehed ja lumesahad oma töö teinud ning suuremad lumeprobleemid niikuinii likvideeritud. Ilm oli pehme ja päev kaunis.

Luunja võistluskorraldajatele kohaselt viidi ka seekord võistlused läbi strateegia ”enne raskem, pärast kergem” kohaselt. Loogika on järgnev: kui kõrgemal ei soovikohaselt õnnestu, saab vead jõukohasemal parkuuril korrigeerida.

Algus tehti 115 cm kõrguselisel ümberhüpetega parkuuril. Seekord oli küllaltki tehnilise raja planeerinud Kullo Kender. Oli mitu mõõdetud vahega takistust, millel põhilised sõiduvead tehtiga. Ümberhüppajaid oli parasjagu niipalju kui auhinnalisi kohti ehk siis 25% startinutest. Ümberhüpetel võtsid ette küllaltki riskantse pöörde Viljandimaa sportlased Hanna Brigitta Heinlaid Calderonil (omanik R.Pihu) ja Melissa-Marion Amiel One Man Show-l (om.Tooma Tall OÜ). Risk tasus ära ja vastavalt tulid ka esimene (ajaga 27,34 sek) ja teine (29,47 sek) koht. Kolmanda koha võttis rajameister Kullo Kender hobusel Landolet (omanik K.Luha) (30,22 sek).

Parkuur nr. 2 oli kõrgustel kuni 125cm, Jokkeriga tõusval raskusel. Jokkeriks oli seekord korralik okser kõrgusega 137cm. Maksimumpunktid kogusid 4 võistlejat üheksateistkümnest. Esimesena startis Stefani Sabrodin. Oma esimest võistlust trakeeni tõugu täkul Preston (hobune kuulub Jane Uibopuule) teinud Stefani hoidis end maksimimumpunktide ja ajaga 48,43 sekundit liidrikohal peaaegu lõpuni. Viimasena startis Kullo Kender oma kuulsal San Antoniol (omanikuks M.Aartio). Kullo näitas oma vana sõbraga suurepärast klappi ja tegi tõeliselt kiire sõidu, võttes võidu ajaga 45,78 sekundit. Stefani ja Kullo vahele jäid ka maksimumpunktidega vastavalt Susan Kaleta, endale kuuluval Aga Flamenco von Feichtil ja Urmas Raag Piccolinal (omanik Talliteenuste OÜ).

100 cm parkuur kiirusele möödus vastavalt artiklile kiirelt. 13 võistleja seast osutus püüdmatuks Vanessa Mälberg, kes Helios de Muze'iga (omanik AS Maatrix Puit) ”gaasi põhja” vajutas ja teistele ”tagatulesid” näitas. Ajavahega 3,44 sekundit tuli Vanessa teiseks ka märal Sirli (omanik U.Mälberg). Kolmanda koha võttis Jaak Kalda Triin Vahimetsale kuuluval hobusel Pahhe. Puhtalt raja läbinud sportlaspaare oli selles parkuuris 6.

Lõpuks toimus võistlustingimustes viimane parkuur kõrgustel 60-90cm. Mõeldud oli see eelkõige järgmise võistlushooajaga algust tegevatele noortele hobustele. Hüpati puhtusele, kes soovis sai proovida mitu korda, kuni hobusele jäi positiivne tunne võistlusplatsist, kus löödi stardikella. Õhus oli võistlushõngu ja publikutki jagus võistluste lõpuni. Viimane formaat tundus koduselt pingevaba nii sportlastele kui sõbralik hobustele. Võeti küll aega, kuid see ei olnud ülearu oluline.

Võrreldes eelmise aasta Luunja Advendi osalemisarve, siis startide arv oli 54 eelmisel ja 56 sel aastal. Rohkemate startide arv tekitaks olemasolevates tingimustes juba lisapingeid. Loodetavasti siiski õnnestub kunagi ka leida vahendeid teise maneezi ehituseks. Siis saaksid võistlejad end lahedamalt tunda ja soojenduste arvelt saaks juurde mõne lisaparkuuri. Seniks aga püüab Luunja tall olemasolevate võimaluste piires pakkuda, mida suudab!

Kõik tulemused on saadaval siinsamas hobumaailma kalendrisündmuste rubriigis.

Tartumaal on sel aastal jäänud veel pidada 1 võistlus – Luunja Jõul 2012. Seekord peetakse ERL-i kalenderplaanilise võistlusena vaid 115 cm kahefaasiline ja 125 cm ümberhüpetega parkuur. Seejärel lastakse ratse lõdvemaks ja pannakse püsti madalamad tõkked, u. 80-100 cm kõrgustel, esiotsa noortele hobustele ja seejärel kõikidele võistlejatele, kes tahaks Luunjas oma 2012. aasta võistlushooaja lõpetada. Kohvikus pakutakse endiselt külalistele kohvi ja suupisteid!

Tartumaa RSK, Andri Sabrodin