Lyon Maailma Karika finaali ootuses

Täna algab Prantsusmaal Lyonis esmapäeva õhtuni kestev Maailma Karika finaal takistus- ja koolisõidus. Teeme kiire ülevaate asjade seisust enne finaali. Homsest on Hobumaailm Lyonis kohapeal vahendamaks lugejatele värskeid muljeid otse sündmuste keerisest.

Takistussõitjatel on täna kavas soojendusparkuur, esimene osavõistlus saab teoks homme, Suurel Reedel. Esimene osavõistlus on traditsiooniliselt kõrgusel 150 cm, arvestus Tabel C põhimõttel. Teises osavõistluses tõuseb takistuste kõrgus 160 cm-ni, olles sama ka esmaspäevases otsustavas kahevoorulises parkuuris. Esmaspäevasele lõppvõistlusele pääsevad 30 paremat eelnevate tulemuste põhjal. Meie liigat esindavad lätlane Kristaps Neretnieks, leedukas Andrius Petrovas ja venelanna Natalia Simonia. Ameerika liigast kvalifitseerus teinegi venelanna – Ljobov Kochetova. Kesk-Euroopa liiga võitnud tšehh Ales Opatrny loobus Lyonis osalemast.

Oma mullust Göteborgis teenitud võitu asub kaitsma ameeriklanna Beezie Madden, kes väljaütlemistes jääb tagasihoidlikuks, mainides, et tiitli kaitsmine on alati võitmisest keerulisem. Prantslaste lootused on põhiliselt nende tänase esinumbri Patrice Delaveau peal, kes Lacrimosogo on viimasel perioodil ridamisi häid sooritusi näidanud. Prantsusmaa on muide MK tiitli takistussõidus võitnud vaid korra – 2004.a. Milanos, kui seda tegi kõikidele üllatuslikult vähem tuntud takistussõitja Bruno Broucqsault. Sakslane Marcus Ehning võib Lyonis saada esimeseks neljakordseks MK-võitjaks. Ehning, kes samuti näidanud viimasel ajal head minekut, on Lyonis väljas muide juba 17aastase Plot Blue`ga, kellega üks tiitel juba võidetud. Teise hobusena on Ehningil kaasar Cornardo, keda suurmeister kasutab tõenäoliselt esimeses kiirusparkuuris.

Lyonis asuvad võistlustulle 20 riigi takistussõitjad, suurim esindus on Ameerika Ühendriikidel, mis esindatud tervelt 11 sportlasega. Arvuliselt teine esindatus on Saksamaal, kelle poolt asub starti viis takistussõitjat.

Koolisõidusõpradele on parim uudis see, et vaid kahel etapil osalenud Cahrlotte Dujardin ja Valegro on siiski saanud finaali kutse ning lähevad tiitlikaitsjatele Helen Langehanenbergile ja Damon Hillile pakkuma korralikku konkurentsi.

Koolisõidust võtab osa 18 ratsanikku 11st riigist, kes on kvalifitseerunud erinevatest liigadest üle maailma. Pole ilmselt kahtlust, et põnevaim duell saab olema just lääneliiga paaride vahel eesotsas eelnimetatud staaridega, kes viimati kohtusid mullu augustis Herningis peetud EM-il. Dujardin ja Valegro ei ole juba mitu aastat kaotanud ühtegi võistlust ning mõistagi tullakse MK finaali oma järjekordse tiitli, kuid, miks mitte, ka uue rekordi järele. Siiski on spordis kõik võimalik, sest just näiteks EMil juhtus võrdlemisi tavapäratu lugu, kui kõik esikolmikusse pretendeerijad suutsid GP Specialis testiga eksida.

Faktidest rääkides on MK finaalis enim saatnud edu aga Madalmaade koolisõitjaid, kes on kogunud 12 võitu 29st, samas tervelt 9 neist on pälvinud tänaseks esiplaanilt taandunud superstaar Anky van Grunsven. Grunsveni tolleaegne suurim konkurent Isabell Werth, kes on tiitli võitnud 2 korral ning 4 korda teiseks tulnud, aga astub võistlustulle selgi korral ning ambitsioonika sportlasena on temalt oodata järjekordset tugevat etteastet.

Sakslannade esindusele lisab veelgi põnevust noor tõusev täht Jessica von Bredow-Werndl, kes lõpetas sarja neljandal kohal. Iga võistlusega on paranenud nii Edward Gali ja Undercoveri kui ka liiga võitnud Tinne Vilhelmson-Silfveni ja Don Auriello skoorid. Taanlaste suurimaks kurbuseks peab finaalist kukkumise tõttu eelmisel nädalal kõrvale jääma nende esinumber Anna Kasprzak, keda asendab USAs resideeruv taanlanna Mikala Gundersen.