Maailma edetabelitest leiame kakskümmend neli Eesti ratsasportlast

Elame juba mitmeid päevi uues aastanumbris ning just see on põhjuseks vaadata üle Eesti ratsasportlaste paiknemised maailma edetabelis mulluse aasta lõpus. Sarnaselt aastale 2010 leiame maailma edetabelitest meie takistussõitjaid, koolisõitjaid, kolmevõistlejaid ning kestvusratsutajaid.

Klettenberg jõudis Rolex Rankingus esisaja piirimaile

Eesti takistussõitjaid leiame sponsori järgselt Rolex Ranking nime kandvast FEI (Rahvusvaheline Ratsaspordi Liit) edetabelist enim. Maailma tähelepanuväärsimaks takistussõidu edetabelit puudutavaks sündmuseks aasta lõpus oli kindlasti peagi viiekümnendat juubelit tähistava rootslase Rolf-Göran Bengtssoni tõusmine maailma esinumbriks. Bengtsson tuli mullu mäletatavasti Euroopa meistriks, lisaks hiilgas aasta teisel poolel võitudega mitmetes suurtes Grand Prix sõitudes. Rolexi tabelis lõpetas aasta teisena ligi pool aastat tabelit juhtinud olümpiavõitja Eric Lamaze Kanadast, kolmandana ühendriiklane McLain Ward.

Eestlastest lõpetas 2011. aasta parimal ehk 118. kohal Gunnar Klettenberg (GKG), kes novembrikuu lõpuga jõudis esisajale veelgi lähemale, olles maailma 108-s. Paremuselt teist positsiooni omab 147. real paiknev Tiit Kivisild (Ruila Tall). Rolex Rankingust leiame meie sportlastest veel Rein Pilli (Ruila Tall, 364.), Urmas Raagi (GKG, 372.), Ebbe-Liisa Sõnajala (KRT, 861.), Andres Udekülli (KRT, 953.), Heiki Vatseli (KRT, 999.), Hanno Ellermanni (ESHKS, 1349.) ja Kätlin Sehveri (Ruila Tall, 1660.).

Gunnar Klettenberg. Foto: Külli Tedre

Lähinaabritest omavad parimaid positsioone venelased. Esisajast leiame Vladimir Tuganovi (62.) ning Natalya Simonia (95.). Leedukate esinumber Benas Gutkauskas lõpetas aasta kohal number 99, lätlaste Andis Varna kohal 168. Soomlaste edukaim oli 2011 aastal Nina Fagerström, kes lõpetas 71. positsioonil.

Koolisõidupaare jõudis edetabelisse neli

Koolisõitjate FEI edetabeli lõpetasid liidritena hollandlanna Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival, kellele järgnesid kaks Suurbritannia võistluspaari – teisena Carl Hester ja Uthopia ning kolmandana Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris.

Eesti koolisõidupaare vaadeldes leiame neid FEI edetabelist neli. Parimana asuvad 226. kohal Grete Barake (Black Stallion) ja O.Hot Chocolate. Lisaks neile veel Marika Vunder (Märjamaa, 349.) ja Orlando P, Marlen Vassil (Black Stallion, 578.) ja Flying Change, Angelique Maasik (KRT, 635.).

Grete Barake. Foto: DigiShots

Naabrite koolisõidu liidreid vaadeldes leaime parimalt kohalt soomlanna Mikaela Lindhi ja Skovlunds Mas Guapo, kelle edetabeli kohaks number 40. Venalanna Tatiana Dorofeeva ja Khorovod asuvad kohal number 119, valgevenelanna Sviatlana Loika ja Gulbis kohal 122. Ainukese Läti esindajana leiame Airisa Penele ja Ravelsi kohalt 544, Leedu koolisõitjad FEI edetabelisse jõudnud ei ole.

Kolmevõistluses jäime mullu naabritele alla

Kolmevõistluses kuulub rahvusvahelise edetabeli esikolmik Suurbritannias elavatele sportlastele. Liidrina lõpetas kogenud Mary King, kes mäletatavasti napsas esikoha kaasmaalase William Fox-Pitti ees hooaja viimastel võistlustel. Kolmandal positsioonil lõpetas samuti väga kogenud Suurbritannias elav, kuid Uus-Meremaad esindav Andrew Nicholson.

Eesti kolmevõistlejaid on HSBC Rankingu nime kandvas maailma kolmevõistluse edetabelis kolm. Marit Poltimäe (Kurtna) kohaks on 1702, Madli Murelil (Mondes) 2387 ning Joosep Tikk`il 3093.

Marit Poltimäe. Foto: erakogu

Naabritest on kolmevõistluses traditsiooniliselt tugevad Venemaa ja Valgevene. Neist parimalt positsioonilt leiame hiljuti Ukraina Venemaa vastu vahetanud Mykhailo Nastenko, kes paikneb 42. positsioonil. Valgevene sportlastest leaime Alena Tseliapuskina 47. ja kuus-seitse aastat tagasi teatud perioodi Tartumaal treeninud Aleksandr Faminou 48-lt kohalt. Leedu tavapärased kolmevõistluse liidrid mullu ei hiilanud ja nii osutus nende parimaks rahvusvahelisel tasandil Ruta Undzenaite, kes lõpetas 749. positsioonil. Parima Soome kolmevõistlejana lõpetas Sanna Siltakorpi 325ndan.

Kestvusratutamises kogus enim punkte Marian Kikas

Kestvusratsutamises läks mullu, jällegi sponsori järgi, Meydan Open Riders World Ranking nime kandva edetabeli võit Katari sportlasele Faleh Nasser Bughenaim, kellele järgnesid kaks prantslast – teisena Enora Boulenger ja kolmandana Virginie Atger.

Eestlaste parimat positsiooni hoiab 2011. lõpu seisuga Marian Kikas (Liivimaa), kelle leiame 167. kohalt. „Oleks ja poleks“ ei maksa küll midagi, kuid kui Kikasele edu toonud Oopus poleks end suve alguses vigastanud, võiksime Mariani leida tõenäoliselt palju kõrgemalt positsioonilt. Sport on aga sport. Eesti kestvusratsutajatest leiame lisaks Kikasele Maydani edetabelist veel Anne Rohtla (Ruila Tall, 421.), Egle Kalevi (Ratsarügement, 841.), Virge Lauri (1115.), Kairit Kalbre (EER, 1880.), Grete Kaasi (EER, 1880.) ja Heigo Rohtla (Ruila Tall, 2029.).

Marian Kikas. Foto: Külli Tedre

Kestvusratsutamises omab meie lähinaabritest parimat reitingut Leedu sportlane Alesija Zabavska-Granger, kes asub positsioonil 11. Temast palju ei jää maha Venemaa kestvusratsutaja Julia Malakhova, kelle kohaks 116. Parima soomlasena leiame 852. positsioonilt Joona Mickelssoni.

Kestvusratsutamises peetakse lisaks põhitabelile arvestust ka noortele ratsanikele. Sealt leiame kaks Eesti sportlast, kellest Kairit Kalbre asub kohal number 184 ja Marylin Uusna kohal 204.

Uus aasta on alanud ja punktiarvestus jätkub. Soovin kõikidele meie ratsasportlastele edu alanud 2012. aastal ja loodan, et aasta pärast kokkuvõtteid tehes on võimalik meie sportlaste positsioonide kajastamisel kasutada oluliselt väiksemaid numberid.