Maailma esinumber Guerdat parim ka Göteborgi avapäeval, Kender 26. kohal

Steve Guerdat & Alamo. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Täna õhtul leidis Göteborgis aset MK-finaali esimene osavõistlus, kus esiviiskus jagasid kohti šveitslased ja belglased. Steve Guerdat’, kes on maailma esinumbrina püsinud juba neli kuud, hoog ei paista pidurduvat ning koos Alamoga võideti esimene osavõistlus. Kullo Kender ja Artas lõpetasid sõidu 26. kohal.

Kiire ülevaade reeglitest

Esimene osavõistlus peetakse Tabel C ehk kiirusparkuuri põhimõttel. Takistuste kõrgus võib ulatuda kuni 160 cm’ni. Sportlastel on lubatud startida kahel hobusel ja kuna Tabel C sobib osadele hobustele paremini kui teistele, võib suure tõenäosusega näha mitmeid sportlasi seda võimalust kasutamas. Sportlaspaarid, kes tulemust kirja ei saa, teisele osavõistlusele ei pääse.

Punkte saavad kõik parkuuri lõpetanud ratsanikud. Osavõistluse võitja saab ühe punkti rohkem, kui on sõidus starti tulnud ratsanike arv. Teise koha omanik saab kaks punkti vähem kui võitja, kolmas kolm punkti vähem jne.

Viimane sirge kui südametemurdja

33 sportlast olid tulnud esimese osavõistluse starti. Võistlejaid oli nii Euroopast, Ameerikast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Jaapanist kui ka Lähis-Idast. Sõit algas kohe väikese ehmatusega, kui esimesena starti tulnud Beat Mändlil ja Dsaire’il tekkisid väikesed erimeelsused raja lõpus paiknenud lattaiale keeramisele ning ratsanik alla kukkus. Kõik jäid õnneks terveks ja võistlus jätkus tavapäraselt. Küll aga ei hakanud keegi enam peale Mändlit tolle väikese tagasipööredega riskima ja valiti pikem lähenemine.

Süsteemid ja viimane okser osutusid raja suurimateks probleemseteks kohtadeks, kus lõppesid paljude lootused sõita välja kiireim aeg. Daniel Deusser (Scuderia 1918 Tobago Z), Elisabeth Madden (Breitling LS) ja Peder Fredricson (H&M All In) olid tegelikult kõik kiiremad kui võitja, kuid vead raja lõpus maksid neile kurjalt kätte.

Publik elas sportlastele meeletult kaasa, eriti suure toetuse osaliseks said rootslased, kellega kogu publik hingas samas rütmis. Steve Guerdat näitas Alamoga oma tavapärast klassi, tehes veatu sõidu ning kiireima aja. Järgnevad kolm kohta napsasid endale belglased, kes ühel hetkel paistsid võtavat kolmikvõidu. Teisena lõpetas Pieter Devos hobusega Apart ning kolmandana Olivier Philippaerts ja H&M Legend of Love. Aegade vahed olid väga väiksed – esimesed neli sportlast mahtusid 34 sajandiku sisse.

Guerdat läheb teisele osavõistlusele vastu 34 punktiga Devos 32 ja Philippaerts 31 punktiga. Elu on aga näidanud, et teine osavõistlus mängib kaardid päris korralikult ümber ning hetkel ei ole veel midagi kindlat.

Pieter Devos & Apart. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Olivier Philippaerts ja H&M Legend of Love. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

14. startinud Kullo Kender ja Artas tegid väga tubli sõidu, kuid kaks väikest viga lisasid nende lõppajale kokku kuus sekundit, mis ei lubanud selles sõidus enamat 26. kohast. Siiski oli see piisav, et kvalifitseeruda homme toimuvasse teise osavõistlusesse. Kullo ise sõnas, et esimesed kaks tõket olid hobusele pisut keerulises kohas, kuid peale nende ületamist suuri probleeme ei tekkinud ja Artas andis endast kõik. “Kuigi ise oleks saanud mõned asjad paremini teha, jäin sooritusega väga rahule ja olen kindlasti homme stardis.”

Kullo ja Artas. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Rada pidi sobima maailma 1. ja 1472. ratsanikule

Pressikonverentsil lausus võitja, et oli oma hobuse sooritusega väga rahul. “Proovisin jääda oma plaanile kindlaks ja mitte mõelda liialt palju sellele, mida teised teevad. Loodame, et ka ülejäänud päevadel õnnestub vigu vältida.” Pieter Devos sai enda sõnul enesekindlust tulevateks päevadeks, lisades, et pisut harjumatu on kohe esimesel päeval gaasi vajutada. Olivier Philippaerts kaotas peale 10. tõket jaluse ning arvas, et see võis pisut mõjutada tema lõpliku aega, sest keskenduda tuli rohkem sadulas püsimisele. Huvitava faktina toodi välja, et täna olid stardis nii maailma esinumber kui ka edetabeli 1472. positsioonil olev ratsanik, mistõttu parkuur pidi olema jõukohane kõigile. Rajameister Santiago Varela jäi tulemustega rahule ning oli pisut nõutugi, et kui esimesel päeval juba nii hästi hüpatakse, siis mis ta ülejäänud sõidud tegema peaks.

Homme Eesti aja järgi kell 19.00 algab teine osavõistlus.