Maailma mainekaimal koolisõiduvõistlusel kaitses tiitlit Steffen Peters Ravelil

World Dressage Masters (WDM) on maailma presiižseim koolisõidu sari, milles on mängus koolisõidmaailma suurimad auhinnarahad ning parimad osavõtjad. Käesoleva hooaja avavõistlus toimus traditsiooniliselt Palm Beachis, Floridas, USAs, kus nii küri kui GP võitis kodupubliku ees taas mullune esikoht Steffen Peters Ravelil.

Mõlemas programmis tulid teisele kohale võluvad Charlotte Dujardin (GBR) ja Valegro, kes on kaasaegse koolisõidupubliku suured lemmikud ning kellest räägitakse juba kui Totilase ja Gali asendajatest.

Charlotte Dujardin veterinaarülevaatusel Valegroga. Foto: http://www.facebook.com/WDMpage

Kui GP-s oli Valegro sportlase sõnul pisut tuline ja liigselt lennukas, (hobune tõusis talle ebaomaselt tagajalgadele ka GP autasustamisel), siis küris jäi paar ülinapilt mullustele võitjatele Petersile ja Ravelile alla.

10aastane Valegro ja 26aastane Dujardin on koolisõidumaailmas alles niiöelda uued staarid, samas kui 47aastane Peters ja 14aastane Ravel on kogenud võistlejad. Kohtunike kommentaaride kohaselt sai otsustavaks eelkõige Petersi kava keerukus, kuna Valegro kava oli Dujardini sõnul valmistatud hobusele mullu, kui too oli kõigest 9aastane.

Charlotte Dujardin ja Valegro. Foto: http://www.facebook.com/WDMpage

Peters oli konkurendi sõitu jälgides suhteliselt kindel, et võit kukub viimaste kasuks, kuid lõpuks jäi paaride vaheks vaid 0,05%, mis loomulikult pani publiku ahhetama.

Kolmanda koha napsas nii GP’s kui küris rootslanna Tinne Vilhelmson-Silfvén hobusel Favourit, kes sõitis välja isikliku rekordi 78.250%.

Tinne Vilhelmson-Silfvén ja Favourit. Foto: http://www.facebook.com/WDMpage

WDM ümber käis kära juba tükk aega enne võistlust, alustades sellest, kui mitteosalemisest teatasid Anky van Grunsven ja Salinero ning hiljem Matthias Alexander Rath ja Totilas. Kuna võistlusele müüakse ülikalleid pileteid ning selle promokampaania on hiiglaslik, oli see korraldajatele suureks tagasilöögiks ning nendele staaridele hakati otsima asendusi.

Kutse saanud Carl Hester (GBR) ei soovinud startida oma põhihobusel Uthopia, kuid sisuliselt viimasel minutil selgus, et tema asemel valitud hobusel Wie Atlantico ta reeglite kohaselt startida ei tohigi, kuna ei ole võistluseks vajalikke normatiive täitnud. Tõsise arutelu tulemusena Kohtunike Kogu, korraldajate, teiste sportlaste ja FEI vahel otsustati võistluse taset alandada ühe tärni võrra. Korraldusliku poole pealt see muidugi midagi muud ei tähendanud, kui just seda, et Hester ühes veel kahe teise ratsanikuga said osalemisõiguse, sest nelja-tärni võistluse puhul olid kvalifikatsioonireeglid teistsugused.

Korraldajad märkisid, et fakt, et kolm paari osalejate nimekirjas ei olnud tegelikult normatiive täitnud, oli suuresti rahvuslike ratsaliitude viga – nemad peaksid kontrollima, keda üles antakse. Samas ei soovinud keegi, et Hester ei saaks võistelda ning suursugusema spordi nimel tuli tärne alandada. Sportlastele tähendas see lisaks väiksemaid FEI edetabelipunkte, kuid ühisel meelel otsustati, et see pole probleemiks.

Esikolmik (vasakult): teine koht Charlotte Dujardin (GBR), võitja Steffen Peters (USA), kolmas koht Tinne Vilhelmson-Silfvén (SWE). Foto: http://www.facebook.com/WDMpage

Hester ja ajutiselt tema sõita olev Wie-Atlantico De Ymas platseerusid küris neljandaks, presenteerides Carli üht varasematest vabakavadest, sest sportlasel polnud antud hobusega enne õnnestunudki veel küri võistelda. Hester istus nimelt Wie-Atlantico selga vaid paar nädalat enne Palm Beachi võistlust, kuna hobuse omanik Fiona Bigwood ootab oma kolmandat last.

Carl Hester ja Wie-Atlantico De Ymas. Foto: http://www.facebook.com/WDMpage

WDM sarja peetakse kolmandat hooaega ning kõik etapid on tavaliselt loomulikult viie-tärnilised. Suur rõhk on meediakajastustel, glamuuril ja rõhutatakse ka rahvusvahelisust. Samas on Palm Beachi etapp USAs ainuke väljaspool Euroopat toimuv osavõistlus. Aastatega on etappide arv tegelikult kahanenud, alustati viie osavõistlusega, millest on käesolevaks hooajaks alles jäänud kolm.

Tulemusi ja videod kürist leiate sarja kodulehelt http://www.worlddressagemasters.com/

Hea lehekülg on ka Facebookis: http://www.facebook.com/WDMpage