Maailma Ratsaspordi Mängud leiavad suurejoonelise lõpu sel nädalavahetusel, teeme vahekokkuvõtte

25. septembrist alates on Kentuckys toimunud Maailma Ratsaspordi Mängud (WEG 2010), mis leiavad oma lõpu juba sel pühapäeval. Teeme siinkohal kokkuvõtte seni toimunust.

WEG on FEI egiidi all toimuv megaüritus, mis koosneb kaheksa ratsaspordiala maailmameistrivõistlustest. WEG toimub iga nelja aasta järel, 2a enne OM-i. Kavas on takistussõit, koolisõit, rakendisõit, voltižeerimine, kestvusratsutamine, kolmevõistlus, para-ratsutamine ja reining.

Kestvusratsutamises hiilgasid Araabia Ühendemiraadid ja Hispaania

Esimesena selgitati medalivõitjad kestvusratsutamises, kus meie inimestest õnnestus groomina kaasa lüüa Kaja Tuisul. Mõistagi olid siin nii Kaja kui kogu maailma kõrged lootused Araabia Ühendemiraatide (UAE) peal, kes praegu suuresti kestvusratsutamise maailma valitsevad, kuid kel tegelikult kuldmedal WEGilt puudus. Teekond võistkondliku kullani siiski saabus, kui UAE esindajad lõpetasid distantsi teise, kolmanda, kuuenda ja seitsmendana. Terve meeskonna aeg oli koguni 55 minutit kiirem kui hõbemedali pälvinud Prantsusmaal. Pronksivõiduga üllatas kogu maailma aga Saksamaa. UAE tiim treenis enne võistlust pikemalt Inglismaal, kus pinnas ja kliima on Kentuckyle märksa sarnasemad kui Dubais. USAle jäid aga kestvusratsutamisest üsnagi kehvad mälestused, kui kolm nende meeskonna võistluspaari erinevatel tervislikel põhjustel elimineeriti.

Start! Ees sinises tulevane individuaalne võitja Maria Mercedes Alvarez Ponton. Foto: Kit Houghton/FEI

Ajaga 21.07 km/h tuli individuaalsele kullale Maria Mercedes Alvarez Ponton Hispaaniast. Sõitja lausus, et tundis pärast võitu vastakaid tundeid, kuna tema meelest oleks kulda rohkem väärinud teisele kohale tulnud HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, kes on tema meelest maailma kestvusratsutamisse väga palju panustanud. Ponton on viimase kolme aasta jooksul tulnud Maailmameistriks ja Euroopa meistriks ning sünnitas kõigest 7 nädalat enne WEG’i tütre. Pontoni abikaasa muide on hõbemedalist Sheikh Mohammedi treener.

Kuldne medal. Foto: Kit Houghton/FEI

Reining rõõmustas eelkõige kodupublikut

Kuigi esimesena asusid üldse võistlustulle lääneratsutajad, kestsid nende rammukatsumised pisut pikemalt. Reiningu favoriitideks olid kindlasti ameerika enda esindajad ja kaasa elamine ning pinged olid võistlusel laes. Ootuspäraselt võitiski juba kolmandat korda USA meeskond ning ka individuaalne kuld läks sinna – Tom McCutcheon’ile hobusel Gunners Special Nite. Meeskondlikult teiseks jäi Belgia, kellele see oli kõigi aegade esimene meeskondlik reiningu medal, ning kolmandaks Itaalia. Pärast hõbedavõitu lausus belgia meeskonna chef d’equipe Susy Baeck, et nad lootsid maksimaalselt pronksi ning kardsid järgmisel hommikul suurest õnnest peavaluga ärgata!

Tom McCutcheon jal Gunners Special Nite. Foto: Peter Nixon/FEI

Koolisõidus jätkub hämmastava Totilase ja Edward Gali imeline teekond

Seda, et Totilas ja Gal on maailma hetke parim koolisõidupaar, ei pea ilmselt keegi enam suureks uudiseks. WEGilt võtsid nad kõik, mis võtta oli ehk kolm kuldmedalit.

Suurimat kõmu aga tekitas ameeriklane Steffen Peters, kes võitis hobusel Ravel Grand Prix Special’is individuaalse pronksi tulemusega 78.54%, saades sellega esimeseks ameeriklaseks, kes kunagi Maailmameistrivõistlustel individuaalselt medali on võitnud. Tuleb siiski märkida, et siin on mängus euroopa veri, kuna Peters on sündinud Saksamaal ning USAsse emigreerunud 1992. aastal. Kulla võitis, nagu öeldud, Gal Totilasel (Holland) (85.70%), hõbe läks Inglismaale Laura Bechtolsheimerile hobusel Mistral Hojris (81.70%).

Steffen Peters ja Ravel. Foto: Kit Houghton/FEI

KÜRi paremusjärjestus oli sarnane eelpool mainitule: Gal ja Totilas 91.80%, Bechtolsheimer ja Mistral 85.35%, Peters ja Ravel 84.90%.

Vahetult enne võistlusi üllatava otsusega osaleda WEG-il oma põhihobuse Satchmo asemel Warum Nicht’iga lagedale tulnud sakslanna Isabell Werth jäi Grand Prix Specialis kümnendaks ning KÜRis kuuendaks.

Võistkondlikus arvestuses tabasid maailma mitu üllatust – Holland võitis läbi aegade esimese võistkondliku kulla ning Inglismaale oli hõbe nende esimene võistkondlik medal Maailmamängudel üldse. Saksamaa jäi kolmandaks ning see oli esimene kord pärast 1970ndat aastat, mil neil ei õnnestunud võita.

Võidutiimi andsid oma panuse Edward Gal ja Moorlands Totilas 84.04%, Imke Schellekens-Bartels ja Hunter Douglas Sunrise 73.44% ning Hans Peter Minderhoud ja Exquis Nadine 72.25%. Mõlema skoorid osutusid võiduks hädavajalikuks, sest neljas võistkonnaliige Adelinde Cornelissen eemaldati kohtunike kogu poolt võistlusest, kui tema hobusel Jerich Parzivalil avastati süljes verd. Lähemal uurimisel selgus, et tegemist oli väikse haavaga keeleotsas.


Edward Gal ja Moorlands Totilas. Foto: Kit Houghton/FEI
Kolmevõistluse võistkondlik võit Inglismaale, individuaalne Saksamaale

Mõned päevad tagasi lõppenud kolmevõistlus tõi esmakordselt individuaalse MM-kulla Saksamaale, mille võitis Michael Jung hobusel La Biosthetique Sam. Koolisõidus juhtima läinud Jung lõpetas krossi alles kümnendana, kuid tulemuseks null karistuspunkti, jäädes sellega endiselt liidriks. Kuuendana ja puhtalt lõpetas ta takistussõidu ning need tulemused olid piisavalt stabiilsed, et tulla üldvõitjaks. Jung mainis, et tema silmis on tulemuste taga pühendumus ja pikk aeg, mida ta hobusega koos veedab. 28aastane Jung on 18 aasta jooksul noorim individuaalne tiitlivõitja. Hõbemedal läks Suurbritanniasse William Fox-Pitt’ile hobusel Cool Mountain ning pronks Andrew Nicholsonile ja Nereole Uus-Meremaalt.

Michael Jung ja La Biosthetique Sam. Foto: Peter Nixon/FEI

Võistkondlikult saavutas kulla Suurbritannia skooriga 139.40, hõbe läks Kanadasse (151.50) ning pronks Uus-Meremaale (154.50). Suurbritannia hoiab enda käes kõigi aegade suurimat kulla-võitude rekordit (1970, 1982, 1986, 1994 and 2010). Kanada tiim kiitis ühest suust treener David O’Connor’it, kes 2002.a. WEGil tuli võistkondlikule kullale USA tiimis. Sõitjad mainisid, et O’Connor mitte ainult ei treeni neid, vaid õpetab neid ka vaimselt: mõtlema positiivselt, seadma sihte, aru saama, miks midagi tasub teha.

Käimas on veel neli ala

Takistussõit leiab lõpu laupäeval. Praeguseks on selgunud võistkondlik paremusjärjestus, mille on võitnud Saksamaa. Võistkonna chef

d’equipe Otto Becker sõnas, et kuna nad ei olnud 12 aastat kulda võitnud, oli selleks viimane aeg. Esimest korda elus andsid võistkonda oma panuse kaks naist, kes kumbki ei eksinud. Meredith Michaels-Beerbaum ja Checkmate ning Janne-Fredericke Meyer hobusel Cellegon Lambrasco ei valmistanud tiimile pettumust. Meyer ei pidanud paljuks mainida, et ta kavatseb võitu korraliku õlle ja veiniga tähistada, sest tema jaoks on Meredith ja Marcus Ehning suured iidolid ning nendega ühes võistkonnas olla ja võita on unistuse täitumine. Võistkonna neljas liige oli Carsten-Otto Nagel hobusel Corradina, kes samuti sooritas puhtad ringid. Hõbe ja pronks läksid vastavalt Prantsusmaale ja Belgiasse.

Kuldmedalistid vasakult paremale: Carsten-Otto Nagel, Meredith Michaels-Beerbaum, Marcus Ehning ja Janne-Friederike Meyer. Foto: Kit Houghton/FEI

Eile algas voltižeerimine ning täna rakendisõit, samuti on pühapäevani käimas para-ratsutamise koolisõit, mille tulemustest kirjutame võistluse lõppedes.

Võistlusega saate end kursis hoida selle kodulehekülje kaudu: http://www.alltechfeigames.com/