Maailmakarika finaal saab avalöögi juba täna

Jessica von Bredow-Werndl ja Dalera BB. Foto: FEI/Liz Gregg.

5.-8. aprillil võtab ratsaspordi koorekiht mõõtu Omahas (USA), kus toimub maailmakarika finaal (MK-finaal) takistus- ja koolisõidus ning voltižeerimises. Avalöök MK-finaalile antakse täna, kui starti asuvad kooli- ja takistussõitjad.

Tiitlikaitsja Jessica von Bredow-Werndl on koolisõidus kindel favoriit

Koolisõidus oodati põnevusega, kas saab näha duelli maailmameistri Glamourdale’i ja olümpiavõitja Dalera BB vahel, ent märtsi keskpaigas teatas Glamourdale omanik Van Olst, et Charlotte Fry ja Glamourdale ei osale MK-finaalis. Põhjuseks asjaolu, et Glamourdale on populaarne ja nõutud sugutäkk ning hetkel on olulisem, et Glamourdale keskenduks just sugutäku ülesannetele. Van Olsti sõnul ei olnud Omaha kunagi ka nende eesmärgiks.

MK-finaali lunastas pääsme Eesti koolisõidupulbikule tuttav leedulanna Justina Vanagaitė. Justina suudab vaevalt oma elevust varjata, kui valmistub saama oma riigi esimeseks esindajaks koolisõidu MK-finaalis. Viimase aastaga on ta teinud peadpööritava tõusu FEI edetabelis, korjates väärtuslikke punkte arvukatelt CDI-delt. Möödunud aastal esineti edukalt ka MMil (69.596%-ga saavutati 49. koht GP-s). Justina ei ole teinud saladust asjaolust, et tema eesmärk on jõuda 2024. aasta olümpiamängudele.

Justina Vanagaitė ja Nabab olid võidukad ka Perila CDI-l. Foto: Anett Jaadla

Nababiga (keda kodus kutsutakse hellitavalt Kebabiks) hakkasid nad rahvusvahelisel areenil võistlema alles 2020. aastal ning on selle lühikese aja jooksul saavutanud väga palju. Mis on tema edu saladus? „Minu nõuanne on, nii klišeelikult, kui see ka ei kõla – mitte kunagi alla anda ja alati hoida eesmärk silme ees. Oluline on keskenduda ja eesmärgi nimel kõvasti tööd teha, isegi kui pole ideaalseid tingimusi või juurdepääsu tipptasemel rajatistele. Võtame näiteks minu – mul on väike vana tall, mille juurde kuulub 18 x 33 m väljak, aga ma olen uhke selle üle, mis mul on ja panen selle enda kasuks tööle,” sõnas Justina. Hetkel hoiab Justina FEI edetabelis kõrget 51. kohta.

MK-finaalis astub üles 16 võistluspaari 18 asemel. Vaikse ookeani liigast ei ole ühtegi sportlast, kuna kahe hobuse vaktsineerimised ei vastanud tingimustele ning sestap ei saanud nad USA-sse reisida. Nende asemel kutsuti Omahasse võistlema Saksamaal baseeruv austraallanna Simone Pearce, kes oli Fiderdancega võistelnud mitmel Lääne-/Kesk-Euroopa liiga võistlusel.

MK-finaali uksed jäid suletuks ka Moldova koolisõitja Alisa Glinka ees, kellele sai saatuslikuks probleemid viisaga. Alisal, kellel FEI andmetel on nii Moldova kui ka Venemaa kodakondsus, ei õnnestunud saada USA viisat. Kuna eitav otsus tuli viimasel hetkel, ei õnnestunud enam talle asendajat leida. Muidu oleks Alisast vabaks jäänud kohta pakutud Dina Ellermannile.

MK-finaali võitja koolisõidus selgub juba 7. aprillil.

Takistussõidus tõotab tulla põnev lahing

Tiitlikaitsja ja Longines edetabelis teist kohta hoidev Martin Fuchs on Omahasse kaasa võtnud Leone Jei, kellega võideti 2021. aasta EMil kaks medalit (meeskondlik kuld ja individuaalne hõbe). Ent võitja ennustamine on võrdlemisi keeruline, sest Omahas on kohal maailma paremik ja seitse Longinesi edetabeli esikümnesse kuuluvat sportlast.

Henrik von Eckermann (SWE) ja King Edward võitsid MK etapi Veronas (ITA). Foto: FEI/Massimo Argenziano

Nende seas on hetkel esikohal olev rootslane Henrik von Eckermann, kes osaleb finaalis King Edwardiga. Hobusega, kellega ta võitis Tokyo olümpiamängudel võistkondliku kulla ja möödunud suve MMilt kaks kuldmedalit.

Oma sõna soovib kindlasti sekka öelda prantslane Julien Epaillard, kes hoiab hetkel edetabelis kolmandat kohta. Ta on sel hooajal olnud heas hoos ja vormis, noppides mängleva kergusega võidud Lyonis (FRA), Madridis (ESP) ja Amsterdamis (NED). MK-finaalis võistleb ta oma hiilgaval Donatello d’Auge’il.

Või ehk lahkub tiitliga hoopis hollandlane Harrie Smolders, kes on jäänud kahel korral teiseks? 2016. aastal saavutas ta teise koha Emeraldiga ja eelmisel aastal Monaco NOPiga, kes on tema võistlusratsuks ka sel korral. Silma tasub peal hoida ka McLain Wardil, kes on väga võistlushimuline ja koduseinte toel kindlasti ohtlik konkurent.

Leedu ratsaspordile on tegu erakordse võistlusega, sest Omahas asub võistlustulle kolm Leedu ratsasportlast. Lisaks Justinale, kes stardib koolisõidus, on takistussõidus võistlustules kaks sportlast- Donatas Janciauskas ja Andrius Petrovas.

Stardijärjekorrad ja tulemused on leitavad SIIT. Võistluste otseülekannet saab jälgida Clipmyhorse.tv vahendusel.