Maailmamängudel Tryonis hukkus hobune

Suure kurbusega peavad ka tänavuse WEGi korraldajad teatama, et mängudel on hukkunud hobune. Terviseprobleemide tõttu eutaniseeriti reedel kestvusratsutamises võistelnud hobune Barack Obama, kes kuulus Uus-Meremaa tiimi.

Hobune transporditi 120 km pikkuseks ümber muudetud kestvusvõistluse distantsi teiselt ringilt otse Tryoni rahvusvahelise ratsakeskuse kestvuskliinikusse, kus raviti tema neeruprobleeme. Sealt viidi ta Tryoni hobuste haiglasse edasisele ravile. Konsulteerides veterinaaridega, langetas hobuse omanik Mark Round reede pärastlõunal raske otsuse hobune eutaniseerida.

Tegemist oli 20 aastase angloaraabia ruunaga, kes võistles kestvusratsutamises rahvusvahelisel tasemel alates aastast 2009. Hobuse nimele jäi 16 FEI võistluse starti, neist kuus CEI*** 160 pikkusel distantsil. Jenny Champion hakkas temaga ratsutama 2014. aastal ja paari nimele jäi kuus võitu.

Nagu näevad ette FEI veterinaarregulatsioonid, viiakse läbi lahkamine.

On tulnud ka lisainfot kestvusratsutamise võistluse kohta. Reedesel pressikonverentil kommenteerisid FEI presidend Ingmar De Vos, FEI veterinaardirektor Göran Akerström  ja kestvusratsutamise veterinaaria komitee president Thomas Timmons võistluse katkestamise põhjuseid.

Ametnikel oli kolm põhjust, miks katkestada Tryoni kestvusratsutamise võistlus:

  1. Väga kõrge WBGT (Wet Bulb Globe Temperature) indeks, mis mõõdab temperatuuri, niiskust ja teisi faktoreid, mis tekitavad võistlevatele hobustele raskeid tingimusi
  2. Kõrge hobuste arv, kellel diagnoositi erinevaid metaboolseid probleeme, mis vajasid arstide sekkumist
  3. Lisapingutus hobustele, mis tekkis tugeva vihmasajuga

Võistluse jooksul saadeti kliinikusse ebaharilikult suur arv hobuseid. 53st kliinikus viibinud hobusest 52 olid seal metaboolsetel põhjustel ja vaid üks lonkega. Peaaegu kõik nendest 52 hobusest olid dehüdreeritud suurest higistamisest ja vajasid lisavedelike manustamist. “Need kõrged numbrid näitavad, et ametnikud tegid ainuõige otsuse,” teatavad korraldajad.

Kas ja mil moel tänavune MM kestvusratsutamises siiski toimuma saab, jääb FEI juhatuse otsustada. Hispaania võistkond andis sisse ka ametliku apellatsiooni, et medalid jagada sportlastele, kes juhtisid hetkel, kui võistlus katkestati. Apellatsioonikomitee lükkas nõude tagasi, kuna ükski hobune ei olnud selleks hetkeks rada lõpuni läbinud, ning jäi toetama teiste ametnike otsust.