Mads Hendilowitzi 2024. aasta esimene treeninglaager. Koolisõit on lihtne, kuid mitte kerge…

23. ja 24. jaanuaril toimus Vääna tallides järjekordne Estonian Dressage Team (EDT) projekti treeninglaager meie välistreeneri Mads Hendeliowitziga. Madsi treeninglaagris osalejate tase varieerus poniklassist Grand Prixini.

Mads on viimase aasta jooksul meil juba neljandat korda abiks käinud. Selle aja jooksul oleme täiustanud EDT kontseptsiooni ja tiimi on kinnitatud hetkel 18 võistluspaari. Kuna osalejaid on vähem kui projekti alguses, siis sai iga EDT liige sõita mõlemal päeval. Samuti on Mads juba paremini tuttav nii ratsanike kui hobustega.

Pea iga probleemi lahendamiseks oli Madsil pakkuda erinevaid harjutusi. Mõned toimisid kohe, aga mõnede puhul toonitas Mads, et neid peaks kannatust varudes igapäevases treeningrutiinis mitu nädalat kordama. Nagu alati, nõudis Mads kõikidelt täpseid liine ja harjutuste sooritamist tähest täheni, sest kui täpsus treeningus enesestmõistetavaks muutub, siis on sellest lihtsam kinni pidada ka võistlustel. Niisamuti pidid hobusele antavad märguanded olema täpsed, lihtsad ja selged. Sama käis ka üleminekute kohta – traavi- ja galopitöö saab olla vaid sama hea kui seda alustav üleminek. Madsi kuulates tuli mulle meelde kusagilt kuuldud ütlus: koolisõit on lihtne, aga mitte kerge.

Seekord kogusin meie tiimi liikmete muljeid Madsi treeningute kohta:

Helena Ord (juunior), osales treeninglaagris hobusega Isaia H

Mads Hendeliowitzi trenn oli minu ja Isaia H jaoks kindlasti väga oluline ja kasulik kogemus. Mads oskas kohe ära näha meie nõrgemad küljed ja pani meid nende kallal töötama. Saime palju uusi harjutusi ja nippe, mida igapäevastes treeningutes positiivse arengu jaoks kasutada. Madsi trennis meenus, kui olulised on täpsus, korrektsus ja kannatlikus. Pärast treeningute lõppu küsis Mads ka paar küsimust, näiteks mida trennis õppisin. See pani mind analüüsima Madsi nõuandeid ja treeningute jooksul tehtud harjutusi. Ootan väga Mads Hendeliowitzi järgmist kliinikut!

Maria Mägi (juunior, noor, U25), osales hobustega Shampagna, Jerry Red von Seeder ja Ashwan

Madsi trennid olid väga head, ma sain palju targemaks. Õppisin juurde seda, et kuidas saada hobune aktiivsemaks, pehmemaks ja saavutada parem kuju. Kõikide hobustega keskendusime kvaliteedile. Mulle väga meeldivad Madsi trennid ja iga korraga lähen nii mina kui mu hobused paremaks.

Cristella Engel (juunior), osales hobustega Finalist ja Picasso

Esimene päev oli veidi ärevam, kuna ei teadnud, mis reaktsiooni oodata Madsilt, kui ta meid uuesti näeb. Õnneks oli ta hästi häälestatud ja andis kindluse, et liigume õiges suunas ja paremuse poole. Ta meenutas eelmist korda ja ütles, et oleme ilusti parandanud oma vigu ja oleme paremas vormis. Mõlemal päeval kuulus tähelepanu reaktsiooni kiiruse ja painete parandamisele, seda meie koostöö arendamiseks. Mulle meeldib alati Madsi juures see, et tal on nii palju huvitavaid harjutusi. Seekord üllatas ta meid erinevate kombinatsioonidega sääre eest astumistest ja küljendustest galopis. Lisaks andis ta abistava harjutuse, kuidas sammupiruette kvaliteetsemaks lihvida. Samm on üks kergemaid asju, mida treenida, aga samas element, mida pea kunagi ei treenita. Teisel päeval avanes mul võimalus kaasa võtta minu 4-aastane hobune. Nii rahuliku noorega oli au esimest korda kodust väljas treenida. Picassoga pean ma ise vähem seljas sahmima ja teda rohkem tagant peale sõitma. Ülimalt tore oli kuulda, et oleme teinud hobuse suhtes õige valiku.

Martha Jušin (juunior), osales hobusega Beltario

Madsi trennides on alati tore käia. Ta on lõbus aga otsekohene, näeb kohe ära mille kallal peab tööd tegema, oskab aidata ja seletab kõik hästi lahti.

Ketry Kikkas (lapsed), osales poniga Odrino

Mulle meeldis, et ta kogu aeg liiga tõsine ei olnud ning vahepeal sai temaga rääkida nagu sõbraga. Naljakas oli, kuidas poni teda austas ning igakord, kui temast möödusin, oli poni hoopis edasipüüdlikum. Mina ise pean veel harjutama galopile üleminekuid ja seisma hea selle eest, et Odrinol pidurid paremini töötaksid.

Kirke Ehandi (lapsed), osales hobusega Re-Di

Trennis tegime palju üleminekuid, tegelesime ka kontakti ja painetega. Tegime õlad sees ja ringide peal palju üleminekuid. Trenn oli päris tore ja huvitav.
Teine päev läks meil palju paremini, saime Re-Diga üpriski hea klapi. Tegime mõned tagaotsapöörded sammus, tegelesime terve trenni jooksul kontaktiga, galopis tegime sammu kaudu jalavahetusi ning kokku-lahku sõitmisi, traavis tegime palju sääre eest astumisi. Mulle väga meeldisid Madsi trennid. Suured tänud korrraldajatele ja muidugi ka treener Madsile.

***

Nagu alati, oli esimese treeningpäeva pärastlõuna avatud jälgimiseks ka meie treeneritele. Paistab, et treenerite huvi selle võimaluse vastu järjest kasvab, sest kohal oli ligi 15 treenerit. Siin ka veidi tagasisidet treenerite poolt:

Merlis Orion:

Aitäh toreda koolituspäeva eest – mulle meeldis ja oli inspireeriv küll. Sai vanu tõdesid taas meenutada ja uusi näpunäiteid, harjutuste kombinatsioone kõrva taha panna.

Fausta Mäe-Monso:

Minule väga meeldisid Madsi trennid. Mulle jäi kõlama Madsi lause: the less you do, the more clear the signal is. See nii hästi sõnastatud mu meelest.

Ja ostukäru lükkamise juttu, mida Mads korra mainis, olen ka oma õpilastele rääkinud. Väga nõus sellega, et käed peaksid olema rahulikumad ja paigal, ka mul endal on see viga küljes. Mulle meeldis see, kuidas ta mänglevalt läbi harjutuste hobused koos ratsanikega tööle pani. Ma ise järgmine päev tegin ka ühte tema harjutust oma õpilastele: platsi keskel sõita väike ring, siis suur ring, uuesti väike ring ja suur ring. Nii universaalne, sobib nii algajale kui ka edasijõudnule, igale tasemele.

PS! Meie Estonian Dressage Teami projektil on nüüd ka oma Facebooki ja Instagrami kontod, kus saate tiimi tegemistel silma peal hoida. Nii et jälgige ja laikige!