Maikenil ja Ramsesel noorhobuste koolisõidu MM\’i teisel päeval korralik tulemus

Eile Verdenis noorhobuste MM-il saavutasid Maiken Lepiste ja Ramses XII väikses finaalis tulemuse 6.94 punkti. Kuna kirjutamise hetkel sõit veel kestis, ei olnud teada saavutatud koht, kuid igal juhul on see hea tulemus, sest tugevamaid võistluskaaslasi kui siin pole olemas – Verdenis on stardis parimatest parimad.

Finaal leab aset täna, laupäeval, ja sinna pääsesid 13 paremat 5-aastast koolisõiduhobust.

Siinjuures selgitaks noorhobuste võistlemise spetsiifikat. Põhiline eesmärk noorhobuste tsempionaatidel on toonitada noorte hobuste korrektset treeningut, ning ergutada erinevate riikide kasvatajaid esitama oma noori, avastamaks nende sportliku potentsiaali.

Noorte hobuste sõitusid hinnatakse hoopis teistmoodi kui tavalist koolisõiduprogrammi. Põhiline erinevus on see, et noorte hobuste puhul ei oma testi tehniline sooritus väga suurt tähtsust. Noorte hobuste sõitudes ei hinda kohtunikud sooritatud harjutusi, vaid kolme allüüri, vastavust treeningskaalale (hobuse treenimisel on jälgitud õigeid meetodeid ja tehnikat) ning ülioluline on „üldmulje“, mis kajastab hobuse välimust, temperamenti ja loomulikku talenti saada kõrgkvaliteetseks koolisõiduhobuseks.

Lihtsustades võib öelda, et noori hobuseid hinnates tuleks eelistada hobust, kes võibolla veel ei soorita harjutisi vigadeta, kuid on suurema potentsiaaliga ja paljulubav, hobusele, kelle allüürid on tagasihoidlikud, kuid ta sooritab harjutusi tehniliselt ja puhtalt.

Kohtunikud istuvad koos ja arutavad iga võistlejat, mitte nii nagu tavaliselt, kus iga kohtunik istub eraldi ja hindab iseseisvalt. Noortele hobustele pannakse iga sõidu eest 5 hinnet – samm, traav, galopp, allumine ja üldmulje. Hindamisskaala on 1st 10ni, mainitud viiest hindest võetud keskmine ongi tulemus, seetõttu noorhobuste tulemus väljendub punktides nagu 7,58 (Ramsese esimese päeva tulemus).

Angelique Maasik