Maria Collianderi kliinik Väänas

Möödunud pühapäeval said huvilised Vääna Ratsakeskuses osa FEI 4* koolisõidukohtuniku Maria Collianderi kliinikust. Üritus oli ühtlasi täiendkoolituseks treeneritele ja kohtunikele.

Kuna Colliander hindas ka eelmisel päeval toimunud koolisõiduvõistlust, alustas ta kliinikut pooleteisttunnise loenguga võistlusel nähtu teemal. Tema sõnul oli pilt nö. kirju – oli neid, kes on täiesti õigel teel, kui ka neid, kes vajaksid põjalikumat ümbersuunamist.

Kliinikus osalesid nii eelmise päeva võistlejad kui ka teised huvilised, kokku 12 paari, kelle seas oli nii tippsportlasi kui ka tunnihobuseid. Suurt kasu said kliinikust mitte ainult vahetud osalejad, vaid ka publik, kellega Colliander nii teoreetilise kui praktilise osa läbi viimisel kenasti arvestas. Kõik võisid jooksvalt esitada küsimusi, millele püüti ühiselt vastuseid leida.

Ehkki iga hobuse ja ratsaniku tase oli erinev, võib üldjoontes välja tuua ühiseid jooni. Colliander alustas pea kõigi ratsanike puhul istaku, lõdvestamise ja tasakaalu parandamisest. „Iga hobuse liikumine paranes märgatavalt,“ kommenteeris ürituse üks korraldajaid Annike Laving. „Maria sõnul esines hobustes liiga palju pinges olekut ja kiirustamist, mis tingitud ratsaniku enda samadest hoiakutest. Seda parandades muutusid ka hobused pehmemaks ja painduvamaks ning leidsid oma õige rütmi.“

Maria Colliander on hinnatud FEI 4* kohtunik, kes on eriti tuntud ja tunnustatud just noorte hobuste hindajana. Mullu noohobuste MM-il 6-aastaseid hinnanud Collianderit kiitis ka kliiniku üks osalejaid Dina Ellermann: „Osalesin kliinikus oma noore hobuse Andreoga, kes paistis Mariale väga meeldivat. Põhiline, mida sellistest koolitustest saab, on teadmine, et ma teen tööd õiges suunas ja et mul on väga hea treener. Mul on kahju inimestest, kes ei saanud või ei tahtnud sellest kliinikust osa saada.“

Colliander külastab Lavingi sõnul Eestit uuesti aprillis, mil on plaanis teoreetiline ja praktiline kohtunikele ja treeneritele mõeldud (täiend)koolitus.