Maria Mägi riisus Vääna koolisõiduvõistlustelt koore

Võidukad Maria Mägi ja Shampagna. Foto: Kersti Kivistik

14. juulil toimunud Vääna koolisõiduvõistluste edukaimaks sportlaseks saab pidada noort koolisõitjat Maria Mägi. Esikohad võeti kõikides võistlusklassides, milles osaleti. Ent Vääna võistlus pakkus head võimalust täita Eesti meistrivõistluste jaoks vajalikke kvalifikatsioone ja viimistleda muusikalisi vabakavu.

Vääna tallide korralduse kõrge tase meelitas, hoolimata argipäevast, kohale hulgaliselt sportlasi ja pealtvaatajaid. Sportlaste huvi oli lausa nii suur, et juba pool kuud enne võistluse toimumist tuli korraldajatel registreerimine sulgeda.

Oli meeldivaks üllatuseks näha, kui palju sportlasi oli stardis raskemates skeemides. Veel mõned aastad tagasi sai R-klassides startijaid lugeda kokku ühe käe sõrmedel, kuid tänaseks läheb vaja ka teist kätt ning M-skeemides tuleb sõrmedest puudu.

Siinkirjutaja julgeb öelda, et mitte ainult ei ole arenguhüpet teinud võistlejate rohkus, vaid ka kvaliteet. Roseti võitmiseks ei piisa enam kohaletulemisest, vaja on näidata kvaliteeti ja seda Väänas ka näidati. Vaadates noori koolisõitjaid, võib esmapilgul unustada, et noored teevad sellel tasemel alles esimesi starte. Saab olla lootusrikas, et see loob soodsa pinnase uute GP võistluspaaride tekkeks.

Tihe konkurents kõrgematel tasemetel

Päev algas 10/RK 11 handicap klassiga, kus võitjaks tuli ülekaalukalt Maria Mägi kogenud Ashwaniga 68,550 %-ga. Võistluspäev jätkus põneva RK 3 klassiga. Klassi võitis taas Maria, sedapuhku oma ustava Shampagnaga (68.162 %). Tasub tõsta esile ka asjaolu, et antud võistluspaarile oli see alles kolmas ühine start R-klassi tasemel.

Kenry Kikkas ja Donna Victoria tegid särava debüüdi R-klassis. Foto: Kersti Kivistik

Teise koha saavutas Kenry Kikkas hobusega Donna Victoria (67.279 %), kes Väänas tegid särava debüüdi R-taseme skeemis. Kolmanda koha napsas endale Riin-Ingre Saare hobusega Kaliber DP (66.618 %), kes samuti koguvad alles kogemusi sellel raskusastmel. Riin rõõmustas tulemuse üle ja andis mõista, et peab olulisemaks pikka plaani. “Üleminek M-klassist R-klassi pole tegelikult olnud raske. Alustasin tänavu aprillis treenimist teadmisega, et see hooaeg on meil õppimiseks, plaaniga areneda iga kuuga paremuse suunas. Usun, et seni oleme seda ka teinud,” sõnas Riin.

Hooaeg on möödunud tõusvas joones, kuivõrd Väänas sõideti taas välja isiklik rekord PSG tasemel. Riinu arvates on oma osa koostööl Läti füsioterapeudi ja coach’i Zane Cerednicenkoga, kes on teda palju aidanud nii vaimse kui füüsilise poole osas.

M 10 võistlusklassis ehk muusikalises vabakavas tantsis end unustamatute ABBA hittide saatel esikohale Maria Mägi Shampagnal (71.963 %). Teise koha saavutas taas Kenry Kikkas hobusega Donna Victoria (70.425 %), jättes kolmandaks Eliis Pääsukese hobusel Zinzina (66.463 %).

Maria Mägi ja Jerry Red von Seeder paduvihmas. Foto: Kersti Kivistik

Järgnenud M 3 võistlusklassis jäi Maria hobusega Jerry Red von Seeder võitu jagama klubikaaslase Paula Johanna Viluga hobusel Vencedor. Mõlemad sõitsid välja täpselt sama protsendi- 67.576. Maria rõõmustas väga sõidu õnnestumise üle, öeldes, et kui Jerry on tavaliselt väga energiline, siis täna oli hobune hoolimata paduvihmast väga rahulik ja keskendunud. Kõikidele oma hobustele jagus Marial vaid kiidusõnu. “Shampagnaga oli PSG traaviosa väga hea ning juunioride KÜR õnnestus samuti hästi! Olen ka õnnelik, et suutsime Ashwaniga puhtad sõidud teha,” lausus Maria.

Kes on tänavust koolisõiduhooaega jälginud, on kindlasti märganud, et sel hooajal on Maria võistelnud päris palju R-skeemides. Eesti meistrivõistlustel plaanibki ta pakkuda konkurentsi lisaks noorte ja juunioride klassile, ka seenioride klassis. Pöidlad pihku!

Ka kolmas koht läks jagamisele. Sedapuhku Eliis Pääsukese ja Maria Kivisoo vahel, kes sõitsid mõlemad välja tulemuse 65.834 %.

Maria Kivisoo ja Tosca von Seeder ja viisid koju auhinnalise koha M3 skeemist ja LR2 skeemi esikoha. Foto: Kersti Kivistik

Unistustel on kombeks täituda

Selle võistlusklassi ja vahest ehk päeva üks põnevamaid paare oli Lisette Kivro hobusega Kaliber DP, kes läksid püüdma Eesti meistrivõistluste kvalifikatsiooni. Riin räägib, et Lisette on talle olnud justkui väikese õe eest ning üksteist teatakse peaaegu kümme aastat. “Lisette esimese treileriga toodi Kaliber Hollandist Eestisse ja Lisettel on alati minu südames olnud üks soe koht,” rääkis Riin.

Lisette senine võistlushobune jäi pensionile, mis tähendas, et keset võistlushooaega ei olnud Lisettel enam hobust, kellega juunioride klassis ja noorteklassis kaasa lüüa.

2015 vs 2023. Lisette, kui Kaliber Eestisse toodi ja Lisette valmistumaks võistlusteks. Foto: erakogu

“Kui kuulsin, et Lisettel ei ole Eesti meistrivõistluste jaoks hobust, siis pakkusin talle kohe Kaliberi, sest mul endal pole meistrivõistlustel midagi sõita. Amatööride klassis ei soovi kaasa teha ning GP jaoks on veel vara,” selgitas Riin. “Lisette arvas algul, et teen nalja, aga siis leppisime kokku esimese proovisõidu aja.”

Lisette, kes oli lapsest saadik salamisi unistanud Kaliberiga ratsutamisest, käis esimest korda Kaliberiga trennis eelmise nädala pühapäeval. “Ma poleks elu sees arvanud, et saan Kaliberiga ratsutada, rääkimata temaga võistlemisest,” lausus Lisette. “Aga esimesest päevast oli tunne sadulas nii õige ja ma ei näinud põhjust, miks ma peaks keelduma. See on väga lahe pakkumine ja Riinu poolt tohutult armas samm.”

Olles Kaliberiga kokku ratsutanud vaid neli korda, tulid nad reedel Väänas starti. “Meil on algusest peale Kaliberiga hea klapp olnud. Kuna meil on Riinuga sarnased juhtimisvõtted, siis sain kiiresti pihta, kuidas mingeid asju teha,“ kommenteeris Lisette. Tulemusega 65.531% jäid nad napilt auhinnalisest kohast ilma, ent täitsid loodetud meistrivõistluste kvalifikatsiooni.

Lisette Kivro ja Kaliber püüdmas meistrivõistluste kvalifikatsiooni. Foto: Kersti Kivistik

“Minu arust on Lisettel Kaliberiga väga armas side ning nad sobivad kokku nagu valatult,” rõõmustas Riin. Kaliberi aadressil on Lisettel vaid kiidusõnu. “Kaliber on suurepärane ratsaniku peegel. Ta teeb täpselt nii nagu ratsanik küsib, mis teeb ta äärmiselt heaks õpetajaks. Ma ei ole veel nii lihtsa, aga samas nii tundliku ja täpsust nõudva hobusega varem sõitnud,” kommenteeris Lisette. “Ma olen äärmiselt tänulik selle võimaluse eest.”

McGregor, kes oli vahepeal vigastusega rivist väljas, on hetkel kodus jõudsalt paranemas ning loodetavasti saab Lisettele ja McGregorile juba Eesti meistrivõistlustel kaasa elada.

Väänas toimus ka karikasarja Talendijaht IV etapp. U16 ehk X-Faktor klassis võeti mõõtu A2 skeemis ja sealt väljus võitjana Gisela Peebo ponil Altrido Faby’s Marnix. U18, Tulevikutähed, arvestuses noppis võidu Kirke Ehandi hobusel Re-Di. Kõige menukamaks oli taas U14 ehk Talendijahi arvestus, kus oli stardis 11 võistluspaari ja mõõtu võeti ABC skeemis. Parimana väljus võistlustulest Berit Valter ponil Midnight Magic. Järgmine Talendijahi etapp toimub 22.-23. juulil Pallase tallides. Finaal toimub augusti alguses Perila tallides.

Kõik tulemused on leitavad Equipe keskkonnas SIIN.