Meenutades aastalõpu üritusi tallides ja klubides

Tallides ja klubides on ikka jõule ning aastavahetust kuidagiviisi tähistatud. Mõe talli jaoks on see tradistioon, mõnes tallis on iga aasta erinev.

Tondi

Tondi Maneež on üks neid talle, kus jõulukadrillid on toimunud kau-kaua aastaid. Kindlasti on koha plussiks tõeline hubasus ja vahetu lähedus. Väikesel tallil on aga suur hing. Ühise eesmärgi nimel on koos mõnus pingutada. Nii saavad üles maja- ja maneežikaunistused ning sünnib jõuluetenduse kava. Kadrillid ja etteasted valmistavad lapsed ise, vajadusel treeneri abiga. Küll mitte igal aastal, kuid sageli käivad esinemas ka Tondi endised õpilased, kellele Sirje on lahkesti nõus hobuseid laenama. Esinemas on nii talli väikseimad ponid ja õpilased kui ka suuremad ning tublimad sportlased. Kaasa aitavad ka lapsevanemad.

Tänavuse jõulukadrilli teemaks olid ballid, muusikalid ja maskeraad. Õhtu avasid "Cats-i" muusikali kohaselt kassideks moondunud endised Tondi Maneeži õpilased. Traditsiooniliselt särasid laval tillukesed ponid, seljas ratsanikud balletist "Pähklipureja". Vanemate õpilaste etteastel lehvisid uhked ballikleidid, särasid ehted ja maskid. Osa kadrillist toimus müstilises pimeduses, kus hobused olid näha vaid siluettidena. Vaatepilt oli absoluutselt võimas, kuna korraga osales sellel maskiballil väga palju hobuseid.

Publikult teenis suurima aplausi tuntud koolisõitja Getter Kanguri ja Palladioni esinemine koos kahe imearmsa laigulise poniga, kelle seljas olevad ratsanikud frakke kandsid. Huvitavalt koostatud ja suurepäraselt sooritatud kadrill oli kiituse igati õiglaselt teeninud.

Niitvälja

Niitvälja talli ettevõtmisi vahendasime siin juba varasemalt, kuid väike kokkuvõte on igaljuhul paslik, sest ka Niitvälja on üks neist tallidest, kus jõule ja aasta lõppu eriliselt ja väärikalt tähistatud juba mitukümmend aastat.

Pühapäeval, 27. detsembril leidis aset eesti ratsaspordiajaloo seisukohalt oluline ja esmakordne sündmus Grooms Grand Prix, kus võtsid omavahel takistussõidus mõõtu tippsportlaste abilised. Võistluse kommentaatori rollis astus üles Riina Pill. Tohutu "kõrge" 50 cm kõrguse parkuuri koostas Andres Treve, kelle abiline (groom) Marju Treve samuti võistlusel osales ning kommentaatorilt ilusaima stiili eest kiita sai. Võistluse parimaks osutus aga Andres Udekülli abiline Sandra Rak hobusel Express, ehkki autasustamisele olid loomulikult kutsutud kõik 12 osalejat.

Järgmisel päeval otsis Niitvälja omale aga superstaari, ning leidis selle suurepärase laulumehe tallimees Kostja näol. Kostja edu taga seisid muidugi lisaks kolm kena daami (muiudgi ratsamaailmast), kes tantsutüdrukutena jalgu loopisid.

Osalejatel ei tarvitsenud aga tingimata laulda. Etteaste võis seisneda milles iganes, ning nii demonstreeriti publikule ikka eelkõige ratsaoskusi: koolisõitu, voltižeerimist, kadrillitamist, kõrgushüpet jne. Hobustega ja hobustel tehti muudki komejanti ning osalejad olid mõistagi kostümeeritud ning kellekski kehastunud. Eriti hästi kehastusid ilmselt Andres Udeküll aka Lady Gaga ja Grete Barake aka Baleriin, kes meeldisid publikule vastavalt teise ja kolmanda koha vääriliselt.

Muuhulgas vaadati ekraanilt viimase 14 aasta kaadreid Niitväljal toimunust, mis tekitas tohutut elevust ning äratundmisrõõmu.

Tartu

Tartumaa jõulupidu tuli organisaator Andri Sabrodini sõnul välja suurejooneline. Kui pidulised alustasid kohalikus söögikohas õhtul seitsme paiku, siis viimased lahkujad tõmbasid ukse enda tagant kinni alles kell 6:30 hommikul.

Kohal oli 65 inimest. Oli kaugelt- ja lähedaltkandi mehi-naisi. Polaarjoone tagant Laura Niemela ja kesk Euroopast Tiit Kivisild, Eesti eri kantidest olid esindatud Andres Udeküll, perekond Klettenbergid, tänavune takistussõidumeister Ebbe Liisa Sõnajalg, kuulus sepp Reimo. Et Parkuuri klubi sel aastal peo vahele jättis, kindlasti seletab, miks tuli pidu otsida sealt, kus pidu siiski olemas oli!

Pealinnapoisid Heiki Vatseli juhtimisel aitasid nii mõnegi jõuluvanale luuletuse ütlemisega jänni jäänud lapsi. Ühislaulmine Heiki juhtimisel päästis hädast – repertuaar nagu ikka: „Kord kalalaeva pardal, ma kohtasin üht meest…“

Kõva rõhk oli söömisel joomisel – tuletas meelde endiseaegseid kolhoosi lõikuspidusid. Mõnus nostalgia valitses ning masu ei näidanud end kusagilt. Kohal käis jõuluvana ja kiusas enamasti Luunja talli inimesi. Üks sai küll selgeks – luuletused tulid põhiliselt paberilt, mis tõestas küllaltki ilmekalt, et sportlased on vähemalt lugemise mööduval aastal kenasti selgeks õppinud.

Juurimaa

Juurimaal toimus väikene jõuluvõistlus esimest korda, seda 27. detsembril. Võisteldi mõnusalt väikestel kõrgustel ja tähelepanu oli suunatud ka stiilile! Starte oli plaanitust isegi rohkem, kokku 39.

Esimese alana toimus juhtimisparkuur. Võisteldi kahes arvestuses – harrastajad ja kuni 16. aastased lapsed. Võisteljate sooritust hindas koolisõitja Marika Vunder. Harrastajates saavutas esimese koha Anu Noormägi hobusel Forella, teise Heli Klaos ja Gauja ning kolmanda Varju Kuusemets ja Reti. Lastest saavutas esimese koha Mari-Leen Lao ja Romero, teise Stella Brett Mesila ja Renor ning kolmanda Hanna-Kristiina Oll ja Rannapoiss.

Teise alana toimus 50-70 cm parkuur puhtusele ja kvaliteedile, kus võisteljate sooritust hindas Kristiina Raudnagel. Kokku oli võistluspaare 14. Esimese koha saavutas Marii Heleen Raidmets ja Renor, teise koha Maria Vanatoa ja Parcon ning kolmanda Triinu Lepa ja Rommi.
Päeva lõpetas 80-90 cm parkuur puhtusele ja kiirusele. Esimese koha saavutas Raplas Sõerumäe tallis treeniv Carmen Peussa ja Stacandra, teise koha samuti Raplast pärit neiu, kuid Märjamaa Spordiklubi all võistlev Ave Kuusemets ja Velissa ning kolmanda koha taaskord Carmen Peussa ja Love Story.

Veskimetsa

Veskimetsa oli seekordse jõulu ette võtnud jälle natuke suuremalt kui mullu. Eesmärgiks oli majas tegutsevatele lastele, hobuseomanikele ja töötajatele pakkuda tore õhtu, kus kõigepealt näidati ette, mida osati, seejärel joosti maha päris mitu kilomeetrit ning lõpuks söödi kõht väga korralikult täis. Loomulikult austasustati Tallinna RSK hooaja parimaid, vaadati üheskoos ekraanilt mööduva aasta pilte ning just äsja toimunud jõuluetenduse salvestust, kus nalja nabani.

Õhtu naelaks oli etendus "Nukitsamees", milles osalesid eranditult ainult ratsutajad, kes esimest korda elus näitlemises kätt proovisid. Loomulikult oli roll ka hobustel, kes teenisid ustavalt nii peaosatäitjaid kui kadrillitajaid – kokku osales etenduses üle kolmekümne õpilase ning ligi kakskümmend hobust. Võimsaim vaatepilt saabus lõpus, kus kõik osalejad suureks päikeserattaks ühinesid. Võttis väikse pisaragi silmanurka.


Et Tallinna klubist oluline osa treenib Merle Annusveri juhendamise all hoopis järve tallis, olid nemadki Veskimetsa hobustega kohale sõitnud ning demonstreerisid kahe kadrilli näol oma oskusi ja tegemisi.

Järgnesid sport- ja loomingulised mängud hobustel, kus kära ja hasarti jagus rohkelt. Eriti kenasti oldi hakkama saadud hobuste kaunistamisega, mida hindas kunstitudengitest žürii. Väike pusimisharjutus oli mõeldud ka lapsevanematele, kel tuli suulise juhendamise abil kokku panna valjad. Sportlik osa päevast lõppes suure jalgpalliga, kus võtsid vastastiku mõõtu erinevate treenerite õppegrupid.
Lookas pidulaua äärest vaadati hiljem toimunut ekraanilt ning meenutati möödunud hooaega.

Kindlasti toimus ka paljudes teistes klubides ja tallides üritusi, millest meid kahjuks ei teavitatud. Kuid eelkõige on ehk tähtis see, et katki pole midagi, hoopis ägedama hooga saadetakse vana aasta minema – ei tea, kas selleks, et uus kiiremini ja parem tuleks?! – igaljuhul vaatamist ja tegustemisrõõmu on ümberringi tunda väga palju ning kellel see südant soojaks ei teeks!